Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O simpla intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
llmihai
Vreau sa stiu si eu pentru ce este tubul acela de langa calculator(este negru si in cap are o chestie alba).Ca am vazut la cineva ca lipeste.Am pus o poza sa vedeti unde este situat.Dar in aceasta poza nu apare.Daca stie cineva sa-mi spuna si mie????
nelu
Acolo ar fi trebuit sa fie canistra cu carbon pt absortia vaporilor de benzina din rezervor. Probabil ca este furtunul care vine de la rezervor. Acea canistra nu s-a montat la Dacii (cele clasice, nu Nova) odata cu trecerea pe injectie, erau Euro1 la norma de poluare. Cred ca masina ta este dintr-o etapa intermediara la trecerea la Euro2 prin montarea canistrei (de fapt a sistemului de recuperare a vaporilor de benzina din rezervor).
Ionutz_TM
chiar astazi m-am intalnit cu un forumist cu dacie pe injectie din anul 2000 si nu are canistra de recuperare.

Eu pe dacie din 2001 Li o am montata. La ea vine un furtun din corpul injectorului, pe care este intercalata o electrovalva.
llmihai
Da am observat ca la unele dacii lipseste.De asta eram curios sa vad pentru ce este chestia aia.Multumesc pt raspunsuri si un AN NOU FERICIT.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.