Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: carte tehnica dacia...radiator dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ZTV
in primul rand LA MULTI ANI tuturori...azi in sfarsit am adus acasa masina de la tinichigiu ( nu prea sunt multumit de munca lui..sad.gif...), am schimbat radiatorul, si surpriza....cu radiatorul mic sta mai rece motorul decat cu radiatorul mare ce am avut inainte de accident, este posibil asa ceva?
....ps: are cineva o carte tehnica de dacia 1310L, motor de 1400?

mc
djasu82
Vei vedea tu la vara ce rece ati tine motorul de vei dori din nou radiator mare.>>>Cauta aici
Sau aici :Motor sistem racire
ZTV
multumesc, vedem ce o fi pana la vara...posibil sa-l schimb, deocamdata tine mai rece motorul cat tinea radiatorul mare
adrianne
si care-i avantajul cu cel mic? wacko.gif
djasu82
Ca ingheata de frig biggrin.gif sau alti spun da caloriferul din masina temperatura mai mare.
adrianne
...alti spun da caloriferul din masina temperatura mai mare...

post-336-1110552475.gif pai atunci "recomand" celor cu frig in masina sa renunte la radiator radmasa.gif 168.gif post-336-1110552489.gif
djasu82
Pe timp de iarna e buna o rezistenta facuta din nichelina cu siguranta se incalzeste mai repede masina in scurt timp .
floryyn
Poate ca radiatorul cel vechi, desi era mare, era atat de colmatat si infundat incat asta nou, chiar mic, isi face treaba mai bine. Oricum, un radiator mare, in stare buna, e preferabil.
argon
QUOTE(tzuku @ 31 Dec 2007, 19:06)
am schimbat radiatorul, si surpriza....cu radiatorul mic sta mai rece motorul decat cu radiatorul mare ce am avut inainte de accident, este posibil asa ceva?
*



Problema ta nu e radiatorul, ci termostatul. Poate sa fie si radiator de avion, daca termostatul nu da drumul la apa in el cand nu trebuie, motorul va merge ok la temperaturi scazute.
Adrian_Boy
Apropo de radiator, am intrebat la un magazin de radiator mare.

Au zis ca au de cupru (Buzau) la 2 mil. Merita asa ceva ?
ZTV
daca e nou, si e mare si mai ales din cupru merita, in timisoara e 2,4 mil nou mare...fara cupru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.