Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatie ceasuri Dacia 1310 1985
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Manowar
Salut la toata lumea.Am si eu o problema.Posed o Dacie 1310 fabricatie 1985,cumparata in primavara.Am avut mai multe probleme la ea(deh asa-i la omu' sarac)pe care le-am rezolvat in mare parte.In schimb una nu pot sa o rezolv.Anume:la sonda de benzina pe care o aveam era tras un singur fir(sonda avand numai un singur papuc),rezultand faptul ca martorul de bord care trebuia sa indice cand ramaneam pe minim nu functiona.Am schimbat sonda si am luat din aia cu 2 fire;unul punandu-l la ceasul indicator(care functioneaza perfect)iar celalalt(care nu exista,dar da-l incolo ca trag eu un fir)nu stiu unde sa-l pun.Am studiat carti si am studiat bordul masinii(fara sa dau jos ceasurile)dar nu stiu unde vine legat.Daca se poate va rog un help.Stiu ca becul din bord este alimentat cu + continuu iar pe firul negru de la sonda vine minus cand rezistenta scade.A,si inca ceva.Ce sunt cu becurile alea doua de pe vitezometru din partea centrala si stanga.Mersi frumos.Si sa fiu scuzat daca am deschis un nou topic,dar nu am gasit nimic asemanator pe forum.
Ov
tu trebuia sa-ti iei sonda cu un singur fir (si anume de nivel). Sonda cu 2 fire, il are pe al 2lea pt bec, adica sa se aprinda becul cand nivelul scade sub un prag. Daca vrei sa folosesti asta, trage un fir pana in bord si leaga-l la un bec acolo (sub vitezometru ai 3 becuri sau 2, foloseste-le cu incredere)
DACIA-Wrc
ma... ce nu inteleg eu.. norml sub vetezometru is 3 becuri..
1-2-3
noah..
2`u era indicatorul pentru frana de mana adica noah
si 1 era pentru avarii
adica ma mine ase functioneaza...
si in seasu` din dreapta.. mai este inca un locas liber
ce`s cu astea/
pentru e`o fost facute?
ali73
Sonda de benzina transmite un "-"(pe care il ia de la rezervor) catre indicator.Deci este suficient un fir.Daca mai ai si bec in bord,folosesti sonda cu 2 fire.Deci ai grija cum montezi noua sonda.In mod normal,daca firul care pleaca spre rezervor il atingi de rezervor, indicatorul din bord iti va indica plin.Daca nu indica ,deranjamentul este in alta parte.Oricum,ceasul din bord are si "+"si "-". Daca firul de la rez. la bord e intreg verifica alimentarea la indicator.
Manowar
Baieti stiu si eu principiul sondei de benzina,eu am intrebat exact locul unde vine firul ce semnalizeaza scaderea nivelului.Sunt 2 mufe pe ceasuri una in stanga si una in dreapta,in ele nu vine sigur.Legaturile intre ceasuri sunt executate pe placi.Eu nu stiu locul unde vine legat firul.Mersi.
Daddy
Vezi ca sub bord este o priza a instalatiei spate, acolo te vei lega deoarece de acolo in colo e facut - pana in ceasuri.
Manowar
Mersi mult omule.Asta vroiam sa stiu.A,si inca ceva,cum arata mufa aia?E obisnuita,adica alba?THKS.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.