Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie de viteze <capac>
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
razvanarghius
salut. am dat jos capacul de la cutia de viteze ca sa schimb pinionul de la kilometraj. nu stiu in ce viteza a ramas. dar stiu ca era intro viteza ca am tot umblat la tija de la schimbvator. acum cand il pun la loc trebuie sa tin cont de ceva, de viteza in care era sau il pun pur si simplu? trebuie sigur sa schimb garnitura.
sad.gif
mircea.a
Nu are importanta in ce viteza a fost. Trebuie sa ai grija ca la imbinarea capacului, selectorul vitezelor sa fie introdus intre capetele furcilor care schimba vitezele. Obligatoriu sa verifici daca intra in toate vitezele dupa ce montezi capacul. Sa nu te trezesti ca pui cutia pe masina si nu gasesti vitezele.
razvanarghius
sunt 3 tije acolo. una e mai scoasa in afara si daou <centru si stanga > sunt mai bagate in cutie. intre aceste tije trebuie sa vina intre care??????
dacia_gpg
Nu conteaza in care tija introduci selectoru,important este ca cele 3 tije sa fie aliniate...puteai sa schimbi pinionul si fara sa dai jos capacul.
sobolan
QUOTE(razvanarghius @ 3 Jan 2008, 22:10)
salut. am dat jos capacul de la cutia de viteze ca sa schimb pinionul de la kilometraj.  sad.gif
*



cine ti-a zis sa faci asa? sad.gif pinionul se scoate afara(si nu e mare inginerie) fara sa demontezi capacul mestere.....eu nu demontez capacul....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.