Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mers in suturi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
laurentiu_206
Domnilor, va rog sa ma sfatuiti.
Masina merge in suturi numai de la o viteza mai mare (aprox. 60 km/h) si pe gaz si pe benzina, sa folosesc un sinonim - merge intrerupt. Daca in momentul acela apas ambreiajul motorul merge rotund, indiferent de turatie. In sarcina - nu! Apa se incalzeste bine, face caldura in masina, plamanul de la gaz e fierbinte. Masina sta bine la relanti. Orice sfat e binevenit. Nu dati cu pietre daca s-a mai discutat, am cautat si toate discutiile se axau pe modelul cu carburatie.

Inca o intrebare scurta: ce se intampla daca merg mult timp numai pe gaz cu ea?

6 Jan 2008, 02:52:
Dupa ce am mai forat in anal-ele smile.gif forumului am gasit o posibila problema: mersul pe GPL care duce la ancrasarea bujiilor. Maine le curat.
rokos
s-a rezolvat? si eu am injectie + gpl, si am o problema similara pe benzina doar..banuiesc ca e de la motorasul de relanti...
laurentiu_206
Am curatat bujiile, intradevar aveau depuneri pe ele, o culoare rosiatica ca de rugina dar tot la fel merge.
Alte pareri, sfaturi?
dr_mKe
Cati km si ce marca sunt bujiile. Pe GPL expira cam in 6-7 mii km dupa care motorul nu mai functioneaza optim.
LIVIU.G
Si eu am o astfel de problema tot la o dacie pe injectie si GPL
La mine pot sa spun ca e mai grav chiar ...nu pot sa demarez ma pune in bot cum se zice si trebuie sa plec foarte usor de pe loc cu ea...mai rau decat un incepator...
Inca nu am gasit buba...
lary_bossu
Va rog frumos nu ma ajuta si pe mine nimeni cu sfaturi?
Id-ul meu este laurentiu_bossu88.


28 Dec 2009, 03:19:
Va rog frumos nu ma ajuta si pe mine nimeni cu sfaturi?
Id-ul meu este laurentiu_bossu88.
Am o dacie pe injectie si plec greu cu ea dupa loc se opreste motorul si am turatia la motor mare nu pot sa ii fac nimic sa scad am incercat toate posibilitatile nu stiu ce sa ii mai fac?

baranga
QUOTE(dr_mKe @ 8 Jan 2008, 14:34)
Cati km si ce marca sunt bujiile. Pe GPL expira cam in 6-7 mii km dupa care motorul nu mai functioneaza optim.
*



de unde ai ajuns la concluzia asta??
eu am tinut bujii peste 20.000 la gaz si le-am scos cum le-am pus,de fapt incepuse sa rugineasca hexagonul care il strangi cu cheia si tot mergeau ceas
pirvumark
ati reglat culbutorii, cand ati trecut pe gaz?
alpyne
ai dreptate Baranga...poti sa mergi cu ele pe gaz pana la 20000 lejer si chiar peste.problema ca daca le ti cam mult o sa inceapa sa-ti pape un pic mai mult la consum,putin dar totusi sesizabil...dar daca nu ti le topeste pe gaz cum am patit cu unele f f f proaste chinezesti, le curati regulat cu peria de sarma de depuneri dupa ce le incalzesti la aragaz si merge brici.mecanicu mi-a recomandat operatiunea asta la fiecare 5000 de km si o sa fie bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.