Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident cu o masina inmatriculata in strainatate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
giany911
Am avut un accident recent, iar vinovatul avea masina adusa si inmatriculata in Bulgaria.
Mi-a facut copie dupa " asigurare " numai ca e scrisa toata in ... nu stiu ce limba e smile.gif si nu inteleg nimic. Am fost cu ea la Allianz ( scria ceva pe ea legat de Allianz ) numai ca agentul constatator nu a stiut exact ce e, m-a pus sa iau legatura cu cineva de la B.A.A.R si sa imi spuna ei ce este si ce trebuie facut. Astept telefon si de la ei, dar vreau sa stiu incotro sa apuc, pe ea singurul lucru descifrabil este Vienna Insurance Group. Am inteles de la cel care m-a lovit ca as putea merge la Ominasig ca ei s-ar ocupa ...dar nu am timp sa umblu tot Bucurestiul sa rezolv masina. Daca reusesc sa o scanez postez aici, poate stie cineva ce e de facut.

LE:
Se pare ca chiar are legatura cu Omniasigu', o sa trec pe la ei sa vad ce rezolv ... Daca aveti ceva recomandari ...

Nota moderator:
S-a modificat titlul topicului pentru a putea continua ontopic cu experiente similare, in general.
adi_ar
Daca consulti cartea verde pe care o detii ai sa constati ca, in toate tarile pentru care are valabilitate, delegat pentru rezolvarea oricaror cereri de despagubire din partea pagubitilor este B.A.A.x, unde x este tara.
Eu cred ca trebuie sa te adresezi B.A.A.R, eventual cu o traducere autorizata a acelui document.
Cu certitudine ei iti vor da indicatiile necesare refritoare la corespondentul asociat care va rezolva dosarul - posibil sa fie Omniasig.
CASCO nu exista ?

LE
giany911
Off topic: O sa coste ceva reparatia tinand cont ca spatele e facut varza ... Abia se mai deschid usile, mi s-a stricat pana si usa de la torpedo in accident smile.gif. Deci chiar am nevoie sa o repar pe asigurare, nu stau sa golesc portofelu' mai ales ca nu e vina mea. Si asa mi-am luat o teapa de zile mari cu alt accident tot din vina altcuiva ... si ajung sa platesc jumate din reparatie pentru o portiune de rugina. Deci m-am ars odata sper sa nu se mai repete si in situatia de fata.

On topic, am trimis un fax cu copia dupa asigurare la B.A.A.R si astept raspuns.
Maine o sa ma duc totusi la Omniasig sa ii intreb si pe ei ce e de facut.
giany911
Am avut un accident ( m-a lovit cineva din spate ), vinovatul avea masina din Bulgaria, corespondentul firmei de asigurari din Bulgaria este Unita. Intrebarea mea este cat poate sa dureze confirmarea din Bulgaria, am nevoie de masina neaparat nu mai pot astepta ( accidentul a avut loc pe 29 dec. ). Eu o sa imi repar masina pe banii mei ( aprox 1100 lei, deviz estimativ ) si o sa astept sa recuperez banii de la Unita. Spre sa nu existe probleme si de asta sunt nesigur, 1100 poate parea o suma mica dar momentul este total nepotrivit, astept ceva sfaturi, idei, poate a mai avut ceva asemenea probleme.

Acum mi-am dat seama ca trebuia sa postez la Asigurari, daca se poate muta topicul ... , imi cer scuze, sunt nedormit ... de ceva timp.
Tudor
Grija mare si fa constatarea la Unita (sau Omniasig... unde te trimit cei de la BAAR) si obtine acceptul lor pe devizul estimativ inainte de a incepe reparatia. Asigura-te ca toate piese de schimbat sunt trecut in constatare "de inlocuit": (i), iar toate reperele de reparat sunt trecute in constatare "de reparat": ®. Asigura-te la service ca daca apare ceva nou, fac reconstatare prin e-mail/fax cu asiguratorul. Altfel risti sa ajungi sa platesti din buzunar.
giany911
Constatarea am facut-o la Unita. Devizul estimativ l-am facut dar nu am primit inca acceptul celor de la Unita pt. suma respectiva, defapt am inteles ca service-ul la care am facut devizul l-a trimis prin fax, iar acceptul le vine direct lor, iar ei ma suna pe mine. Deja a trecut mai bine de doua saptamani de cand am facut devizul si nu am primit nici un telefon. Totusi daca o asigurare nu este in stare sa acopere 1100 lei, nu vad la ce mai avem asigurari. Nu am nici macar un numar de telefon de la agentul constatator de la Unita sa il intreb daca pot sa repar masina pe banii mei, dar cand am facut constatarea a recomandat sa fac asta deoarece confirmarea din Bulgaria se va lasa asteptata ...
adi_ar
Asa cum s-a tot scris pe aici, in relatiile cu asigurarile si respectiv service, este absolut necesar sa notati cu cine ati vorbit, ce ati vorbit si numere de telefon / contact pentru a putea urmari derularea evenimentelor.
Fiecare din etapele derularii trebuie urmarita si verificata.
Intodeauna stabiliti un termen, fie si orientativ (adica un termen in care sa luati legatura, nu neaparat sa fie finalizat ceva), pentru urmatorul contact.
Buyaka
giany, masina nu e nevoie neaparat sa stea in servis pana se efectueaza plata, mergi la servis si discuta cu cei de acolo, le lasi CIV si iei masina... in momentul in care plata s-a facut ii rogi sa te contacteze si mergi sa-ti iei cartea.
Asa am procedat eu, iar UNITA a efectuat plata la cca 2 luni de la trimiterea actelor catre firma de asigurare din germania. Deci confirmarea neamtului a venit la 2 luni.
Bineinteles asta nu-i o regula generala, se poate foarte bine ca cei de la servis sa nu fie de acord... eu i-am strans putin cu usa pentru ca nu mi-au inlocuit reperele trecute pe constatare ci le-au reparat.

Bafta!
giany911
Pare rezonabil ce zici tu, o sa vorbesc cat se poate de curand cu cei din service sa vad daca pot face asta. Problema este ca ultima oara cand am vorbit cu inginerul de acolo care s-a ocupat de deviz, mi-a spus ca nu pot baga masina in service pana nu vine "confirmare" - pt. deviz, adica, ca firma de asigurari poate platii suma ( teoretic asta dura 2 zile in mod normal, la mine au trecut 2 saptamani, banuiesc ca cei de la Unita nu dau confirmarea din cauza faptului ca nici ei nu au confirmare din Bulgaria), pe moment nu mi-a trecut prin cap sa intreb daca platesc eu pot repara masina. Nu vad de ce ar exista probleme totusi, constatarea la Unita a fost facuta, dovada de la politie pt. reparatie o am, daca nu sunt de acord cei din service-ul cu care am discutat pana acum ma pot duce la alt service banuiesc.

Ce bine era daca soferul vinovat era atent la drum si nu la pasagera din dreapta, ma scapa pe mine de atata bataie de cap.
giany911
Gata, dupa o lunga asteptare am bagat si eu masina in service. Acum dureaza alta lunga asteptare ... cica aproximativ 1 luna, ca e aglomerat service-ul ( conversatie intre mine si ingineru' din service: Ing.: Ce masina aveti ? Eu: O Dacie. Ing.: Da, dureaza 1 lunaaaaa. ). Evident ajung sa platesc eu totul, m-a enervat asa tare omu' ala, mai am cateva mici indoituri pe usi, mi-a zis ca trebuie vopsite cu totul, dar nu inteleg de ce, l-am intrebat daca o sa fie diferenta dintre culoarea noua ( aripa fata, portbagaj ) si mi-a zis ca nu o sa fie diferenta, e acelasi alb. Pai si atunci de ce nu se poate vopsi acea mica portiune indoita de pe usa sa nu platesc vopsirea intregului panou ? Eu sper totusi ca in decursul aceste luni cat e masina la reparat o sa vina si confirmarea din Bulgaria desi nu ma bazez prea mult pe asta. Inca o mica problema, in timpul accidentului mi s-a stricat si scaunul soferului, s-a dat pe spate si a ramas blocat asa, l-am fortat eu in pozitie verticala, iar acum nu se mai misca nici fata spate nici ... pe .. verticala daca pot spune asa. Nici asiguratorul, nici ing. nu au vrut sa repare asa ceva pe asigurare ... iar eu am ramas cu scaunul stricat sad.gif . Macar de imi vad eu masina functionala, scaunu' cea mai mica grija a mea acum.
Buyaka
Nu te baza pe confirmarea din Bulgaria asa de curand. Abia dupa ce servisul trimite devizul final catre Unita iar mai departe Unita catre bulgari, de atunci in 1-2 saptamani va veni confirmarea. Deci tu mergi pe varianta cu cartea.
Scaunul trebuia trecut si ala de catre constatator ca piesa ce se INLOCUIESTE, nu se repara.
Si inca ceva... stai cu ochii si cu gura pe cei de la servis ca fac niste lucrari de te doare capul...

Bafta si numai bine!!!
giany911
Mi s-a spus sa vin peste 2 saptamani in service, sa vad in ce stare se afla lucrarea. Cu scaunul nu am sorti de izbanda pt. ca nu e trecut pe devizul facut de Unita ( nu a vrut asiguratorul sa inteleaga ca scaunul s-a stricat in timpul accidentului, a zis cu tupeu ca vreau sa imi repar masina pe banii lui ) si uite asa raman cu scaunu ... o sa vad ce ii pot face dupa ce capat masina inapoi, eventual sa inversez scaunul soferului cu cel al pasagerului din dreapta ( ce le trebuie lor scaun comfortabil biggrin.gif ). Acum pot doar sa astept.
Buyaka
Te poti duce si mai repede in servis sa vezi cum sta treaba... nu strica sa-i pisezi putin wink.gif
giany911
Chiar o sa ma duc, ca daca ii las de capul lor, mai ales ca e Dacie ... o capat si eu inapoi prin vara. Ii inteleg de ce nu prea le convine sa se ocupe de masini ieftine, dar asta nu ma incalzeste cu nimic. Daca era vina mea eram dispus sa indur calvarul asta, dar asa ... mi se pare o prostie sa stau fara masina din decembrie pt. cateva secunde de neatentie din partea altcuiva ( care apropo mari pagube nu avea, decat grila de la radiator sparta, bara un pic indoita si un far spart )
giany911
Mda am facut astazi o vizita la service, masina sta la ei de pe 17 martie, astazi era nemiscata exact in acelasi loc in care am parcat-o cand am lasat-o la ei. M-a asigurat inginerul de acolo ca maine incepe munca la ea si in 4 zile e gata. SUNT SIGUR ca o sa fie gata in 4 zile ...
giany911
S-au apucat de treaba baietii din service. Dar nu cine stie ce ... doar au demontat una alta de pe ea ( rezervorul, ce a mai ramas din bara ... ). In curand o capat si eu acasa.
giany911
5 Mai 2008, masina e tot in service ...

Paste, 1 mai & companie ... 3 saptamani masina a stat nemiscata pe semne ca era aglomerat service-ul. Acum cica o vopsesc ... si saptamana asta e gata sigur.
giany911
Azi, dupa 2 luni de asteptare, am luat masina ... Ce pot sa spun ... o treaba mizera ... au reparat ce era de reparat dar au stricat altele, ... au rascolit tot ce se putea rascoli in masina .. nu stiu ce treaba au avut cu torpedoul cand trebuia reparat spatele ... namol pe scaune si alte alte.
giany911
Daca te referi la torpedo ... au zis ca nu se baga sa il repare pentru ca nu era trecut pe devizul companiei de asigurari, iar inspectorul de daune nu a vrut sa il treaca pe semne ca as vrea eu sa imi repar masina pe banii lui, in concluzie nu aveau ce cauta in torpedo sa scoata absolut toate actele sa stau sa le culeg dupa aia de pe jos.
Au ravasit toata masina, mi-au pus sticla cu ulei pe bancheta din spate ( exteriorul sticlei era murdar ), pamant tot pe bancheta, mi-au pierdut capacul de la recipientul lichidului de frana ( NU STIU CE LEGATURA ARE CU SPATELE ), era sa plec fara roata de rezerva noroc ca a deschis ala portbagajul sa vad cum a iesit, nu mi-au dat un semnalizator de aripa, probabil mai sunt cateva dar nu am observat inca, aa si parbrizul are o oarecare tenta alba ... daca bate soarele din fata nu mai vad absolut nimic.
adi_ar
OK, de-acum discutia nu mai are legatura cu asigurarile.
Daca doriti continuarea discutiei, va rog deschideti alt topic si continuati la Service Dacia ! Eu voi transfera la cerere toate posturile offtopic acolo sau le voi sterge peste cateva zile de aici.

NOTA:
Nu se inchide pentru a da posibilitatea de continuare pe tema incidentelor si experientelor cu masini asigurate in Bulgaria ori altundeva in strainatate dar se vor sterge fara preaviz toate postarile offtopic.
dominy
salut. in urma cu cateva ore tata socru, sa zic asa, a fost implicat intr-un accident, nefiind vinovat .
problema se pune in felul urmator :
vinovatul are asigurare in italia "aurora" , se cheama aceasta asigurare.intrebarea mea este , cum procedez ?
am in mana doar o autorizatie de reparatie si copie dupa asigurarea vinovatului, si nu stiu daca in galati acesta firma are un sediu ceva un reprezentant !
adi_ar
Daca are CASCO, ti-as recomanda sa deschida dosar CASCO iar ei vor face regresul.
Daca nu are CASCO, te adresezi BAAR iar acestia iti vor recomanda societatea de asigurari care se va ocupa de problema ta - posibil BCR Asigurari in aceasta luna.
Mai citeste aici.

Nota moderator: Deoarece exista topc pe aceasta tema voi face un join.
crisolro
adi_ar are dreptate ... au am fost in situatia lui dominy (ma rog, socrul lui)

am facut pe CASCO meu cu regres pe cartea lui verde ... am scapat astfel de muuulte drumuri si batai de cap

si repede (CASCo la Asirom tongue.gif ) ... nu stiu ce ar fi implicat cartea lui verde ca timpi de asteptare (pt. acord plata etc.)

recomand 100% CASCO cu regres
geocosma
Duminica seara am oprit la trecerea de pietoni de pe Calea Mosilor de la intersectia cu str. Fainari ca sa las un pieton sa traverseze strada. Cel din spatele meu nu a vrut sa opreasca si astfel a intrat in spatele meu. Masina care m-a lovit este inmatriculata in Bulgaria (Ruse) din iunie 2008, e un Opel Vectra din 1992. Soferul (roman) obtinuse B-ul in 05.08.
Pagube: Megane (eu): bara spate in partea stanga si haionul (break) usor infundat si zgariat. El: far+semnalizator dreapta, bara, aripa dreapta spate, grila fata. Avea asigurare + carte verde la Bulstrad Plc (Bulgaria) ce apartine de Vienna Insurance Group.
Luni am fost la asigurari la Omniasig (apartine tot de Vienna...) unde am Casco, si s-a deschis dosar, cu regres pe cartea lui verde.
Datele la care puteam face programare la sectiile de caroserii din reteaua Renault pe care le-am vizitat luni, 18.08.2008 erau: Serus - inceputul lui septembrie; Cobalcescu - 10 sept.; IPSO Otopeni: ... 13 octombrie blink.gif .
Pret estimativ: 3000-4000 lei (fransiza 100 euro la orice eveniment - Casco nou, in vigoare din 09.08.2008).
Executron
QUOTE(geocosma @ 20 Aug 2008, 13:46)
fransiza 100 euro la orice eveniment - Casco nou, in vigoare din 09.08.2008).
*



Pai si evenimentelor din vina tertilor?... blink.gif
geocosma
Asa se pare.
Asa scrie, asa se aplica.
adi_ar
Da, fransiza - aproape generalizata, se aplica si la evenimente din vina altora, adica cu regres.
Nu stiu daca este o regula generala, probabil mai difera de la un asigurator la altul, dar este inca o masura de a descuraja deschiderea de dosare CASCO.
alex.vano
QUOTE(geocosma @ 20 Aug 2008, 13:46)
Datele la care puteam face programare la sectiile de caroserii din reteaua Renault pe care le-am vizitat luni, 18.08.2008 erau: Serus - inceputul lui septembrie; Cobalcescu - 10 sept.; IPSO Otopeni: ... 13 octombrie  blink.gif .


Daca nu vrei neaparat din reteaua Renault, eu as zice sa incerci la DAB. Pe mine m-au rezolvat "imediat", in genul azi am fost sa vad cand pot sa duc masina, a doua zi era in service. Si au facut treaba buna.

PS: tot lovit in spate, dar s-a ajuns la 12.000 RON.
adi_ar
Va rog sa ramaneti ontopic - accident cu masina asigurata in alta tara !
geocosma
Am incheiat activitatea de reparare a masinii lovite de "vecinul bulgar" cu domiciliul in Bucuresti.
Operatiunea s-a efectuat la Serus, in perioada 26-29 august. Pe 28 era gata, iar asiguratorul Casco (Omniasig) a dat acceptul de plata vineri, pe 29, aproape de ora 18, cand la Serus nu mai aveau program. Am luat-o luni, pe 1 septembrie.
S-au schimbat: bara spate (bara + bandourile), suport prindere bara, podea portbagaj. S-a indreptat haionul (era putin infundat in coltul stanga jos, trei puncte la o distanta de vreo 10 cm intre ele) si s-a vopsit (bineinteles si bara s-a vopsit, ca nu vine colorata). Mi-au schimbat si emblemele (rombul Renault si inscriptia MEGANE).
Toata distractia a costat 4880 lei. Din suma aceasta Omniasig a platit 3118 lei, eu trebuind sa platesc restul, care reprezentau 496 euro: 100 euro fransiza iar 396 euro insemnau ratele 2, 3 si 4 la casco.
Lucrarea a iesit bine si, contrar a ceea ce se spune pe forum despre Serus, repede (fara interventii).
Georginho
Am fost si eu implicat intr-un accidente cu o masina inmatriculata in Italia.
Am facut constatarea la asigurator (Allianz) pe data de 4 si momentan astept "ok-ul" italienilor pt reparatie.

Pe Nota de Constatare mi s-a bifat "Costurile reparatiei vor fi suportate de pagubit". M-a cam enervat acest fapt si am intrebat de ce se procedeaza asa. Cel care a facut constatarea mi-a spus ca se va taia acest rand cand se va primi aprobarea din partea Bernese Italia si se va inlocui cu "Allianz-Tiriac Asigurari"
Este normal? Sper sa modifice ceea ce mi s-a promis...
Tudor
Da, este normal. Daca te grabesti mergi in service si cu hartia in forma asta platesti tu si iti recuperezi banii de la Allianz-Tiriac. Daca nu te grabesti, imediat ce vor primi confirmarea de la italieni, vor face modificarea in hartii si vei face reparatia fara sa platesti din buzunar.
Georginho
M-am interesat si reparatia costa aprox 16 mil... deci nici un motiv sa ma grabesc biggrin.gif
ador13
Spuneti-mi si mie va rog procedura in caz de dauna totala, rezultata din accident cu masina de BG. Masina mea (Opel Astra 2007) este praf (fata + spate + airbaguri) deci foarte probabil ca va fi dauna totala. Nu am casco, merg pe cartea verde a vinovatului.

1. Cine plateste dauna: Uniqa? si apoi ei isi recupereaza banii de la bulgari?
Sau Uniqa trimite doar dosarul la bulgari iar cei din BG trebuie sa dea banii? Nu-mi este prea clar.
2. Daca se decide dauna totala - eu ce fac cu masina? Am voie sa o dezmembrez incepand de a doua zi? Sau trebuie sa astept 8 luni pana primesc confirmare de la bulgari pentru plata daunei totale si abia apoi pot sa vand epava?
cj98czh
Pai roaga-te prima data ca asigurarea lui ala sa fie Ok si nu falsa.... banii o sa tio vezi cam in cateva luni cel mai repede.... nervi tari...
misu78
Eu preconizez ca termen minim 6 luni. Rabdare multa, lucrurile astea se misca greu.
SandelBS
O sa reinvii topicul asta cu o experienta nefasta - accident in afara.

Asa cum am mai scris pe alte topicuri, pe 16 aug eram in Grecia (Thasos), intr-o intersectie vad ca opreste unul (roman), eu trebuia sa fac dreapta si mergeam incet ca drumul era neasfaltat, ala da cu spatele, nu se asigura (nu ca ar fi avut voie sa faca manevra respectiva) si poc. La mine usa stanga spate de inlocuit_aripa de revopsit, la el bara. Masina era a tatalui prietenei lui (el avea de doar 2 luni permis). Imi propune sa facem amiabila, i-am zis sa vad actele mai intai, asigurare la Euroins. mad.gif Am zis nu, am nevoie de constatare de la politie, eu oricum fiind hotarat sa fac pe Casco cu regres si e mai buna constatarea de la politie decat amiabila.

Mergem la politie acolo, toti politistii, mai putin 2-3 care preluau cazurile dar nu aveau putere de semnatura (doar comandantul unitatii e imputernicit sa semneze documentele) erau plecati la incendiul de pe insula si sa revenim mai pe seara, ca poate il stinge. Incendiul a fost stins dupa vreo saptamana parca, si nu ma costa reparatia cat cazarea acolo, deci a ramas sa imi trimita pe e-mail procesul verbal (macar un scan color). Spuneau ca s-ar putea sa am probleme la granita si mi-a dat nr politiei sa ii sune daca e ceva (dar nu au fost din fericire). Interesant a fost ca amenda pt fapta respectiva era 300 EUR, insa politistu a spus ca nu e nevoie de amenda, ca pedeapsa mai mare o sa si-o ia de la asigurari. Mi-a facut copii dupa actele vinovatului, fara a cracni in vreun fel ca astia de la noi.

Dupa vreo 2 sapt juma imi trimit pv-ul, alb negru, am zis ca poate merge, dar evident ca nu, trebe originalul (de parca as inventa eu copia aia). Si mai imi si zice la asigurari ca era buna si amiabila (da, sigur, lasa ca am mai facut amiabila si vroia sa ne scoata 50-50). L-am tradus (110 lei, cam mult) si a ramas sa aduc originalul. Cand i-am zis inspectorului daca nu se pot ocupa ei, cica exclus ca au mai patit asa cu politia din Germania si nu le-a trimis nimic, deci sa fac eu rost de el.
Sun la greci, tipul foarte de treaba imi spune ca e prea scump prin curier si imi trimite prin posta (platind din buzunarul lui timbrul, nefiind cine stie ce). Plicul, pus miercuri la posta la greci, abia vineri (dupa 9 zile) ajunge in cutia postala (m-am si dua la posta dupa o saptamana ca mi se parea totusi cam ciudat sa dureze atat).

Dupa o luna juma, maine abia intra masina in service, cu speranta ca o voi lua inapoi vineri, insa cred ca marti ar fi cel mai optimist. In orice caz, noroc cu Casco.
dr.nils
Am patit-o si eu in seara asta....
Conducea altcineva masina mea, era oprita la semafor si a fost lovita in spate de un pusti cu masina inmatriculata in BG. Daune: bara spate (invelisul si fagurele), probabil podeaua portbagajului intrucat acesta sta deschis desi nu pare lovita capota portbagaj, si... ce o mai fi si nu se observa la prima vedere.
Tipul nu avea actele la el (avea doar buletinul), se jura ca are permis si asigurare, dar sunt acasa.... Mda, sigur.
Persoana care conducea masina mea s-a dus la politie (trebuia sa se intalneasca acolo cu celalalt sofer care a promis ca vine cu actele, bineinteles ca nu a venit deloc).
Masina are CASCO, dar cred ca nu acopera decat un singur sofer, adica proprietarul, eu Oricum as vrea sa nu apelez la CASCO daca exista alte variante.
Ce se poate face in situatia asta? Care ar fi cea mai buna varianta sa repar masina si sa nu scot bani din buzunar?
kosfunny
Cu actele de la Politie te adresezi BAAR-ului ca sa te trimita la reprezentantul din Romania al asiguratorului bulgar.

http://baar.ro/ pt informatii

http://baar.ro/baar/ pentru identificare corespondent
dr.nils
Multumesc de raspuns.
Exista verun site unde pot verifica daca masina cealalta are asigurare in BG? Similar cu CEDAM de la noi

Am gasit, exista:
http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?pc=6&l=en

Si ce e mai rau, marlanul avea asigurarea expirata de 8 zile.

Asadar, urmatoarea intrebare este: Exista vreo sansa sa fiu despagubit?
sk0rpion
QUOTE
Ce e de facut insa in situatia in care soferul vinovat nu are RCA?

Te poti confrunta si cu situatia in care nu poti primi despagubiri in urma unui accident in care esti victima din cauza ca celalalt sofer nu are o polita RCA sau aceasta a expirat. Intr-un asemenea caz, te poti adresa Fondului de Protectie a Victimelor Strazii.

Aceasta institutie iti ofera despagubiri pentru daune morale si vatamarile corporale atunci cand soferul vinovat de accident este identificat. Ulterior, Fondul isi recupereaza banii de la respectiva persoana, raspunzatoare de producerea incidentului.


Dar, articolul 2 de la dispozitii generale

QUOTE
(2) Fondul de protectie a victimelor strazii nu acopera prejudiciile provocate de autovehicule înmatriculate n strainatate, cu exceptia prejudiciilor suferite de cetateni români si/sau de rezidenti.


Din ce inteleg eu ar trebuii sa va despagubeasca, soferul era roman.
Oricum daca FPVS refuza sa va plateasca despagubirea puteti sa contestati decizia acestora in instanta.
#Dino
QUOTE(dr.nils @ 11 Feb 2015, 23:54)
Exista verun site unde pot verifica daca masina cealalta are asigurare in BG? Similar cu


Da.

http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?pc=null&l=en
Brainie
FPVS nu despăgubește dacă mașina victimă are CASCO. Deci rămâne CASCO, din păcate.
Laurentziu83
In mod normal, in politele CASCO incheiate in Romania nu e specificat ca o anumita persoana trebuie sa conduca masina.

Ai act de la politie cum ca s-a declarat accidentul, sper ca ai numarul de inmatriculare si datele din buletin ale "bulgarului".

Cu astea te duci la CASCO, deschizi dosar dauna si iti repari dauna. In mod normal, la daunele cu regres nu trebuie sa platesti fransiza.

Asiguratorul tau va face apoi presiuni catre politie sa-l gaseasca pe "bulgar", politia il va soma sa se prezinte la politie sa declare ce s-a intamplat, daca se prezinta in termen de 48 de ore, nu i se suspenda permisul. Daca nu are permis, aia e, dosar penal.

Daca are RCA-ul expirat, aia e, va fi dat in judecata de asigurator ca sa-si recupereze banii de reparatie.

Daca nu va fi gasit, asta e, dauna va fi tratata ca "autor necunoscut" si vei plati fransiza.

Oricum ar fi, avand CASCO, nu ar trebui sa-ti bati capul prea mult.

Daca nu vrei sa-ti repari masina pe CASCO, va trebui sa stai la mana politiei, sa-l gaseasca pe vinovat, sa-ti repari masina si apoi sa-l dai in judecata ca sa-ti recuperezi pagubele. RCA-ul lui fiind expirat, nu mai intra in nici un fel de calcule.
UXE
E in interesul lui sa nu faca pe CASCO.. la anul il arde la bani.
Laurentziu83
Asta stiu; dar nu are incotro in situatia de fata.
UXE
Sa-si puna carlig, data viit va scapa mai ieftin smile.gif
espacern
Poate mai scump....ca se strica si carligul!
Diac
Cârligul ala e prins de lonjeroane nu?
Laurentziu83
Normal smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.