Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Avans vacumatic
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iuly82
Stie careva cum se procedeaza dupa ce reglez avansul vacumatic?
L-am reglat de dimineata, 3 dintii, si dupa 20 de Km era la loc pe 0; trebuia reglat mai strans (mai multi dinti) sau se pune un mastic acolo dupa ce se face reglarea pentru a nu mai scapa dintii acea, rotita, sau am probleme cu acel resort de la capsula?
djasu82
Schimba capsula wink.gif cu alta noua.
iuly82
mersi djasu82, mi s-a parut si mie ca acel resort nu prea mai e pe treaba lui, cu toate ca membrana de la capsula este buna....
argon
Daca e membrana buna schimba doar arcul, pune de la pompa de benzina ca e mult mai bun, poate mai trebuie sa strangi/desfaci tija filetata din capsula cu 1/2 ture, ca sa bata perfect in prinderea de pe ax.
ArtVandelay
argon tu ai pus de la pompa de benzina? ce efecte are?
argon
Nu am pus de lene, au pus altii, si cica ar merge mult mai bine.
iuly82
am incercat sa pun acel resort de la o pompa de benzina stricata, pe o capsula de vacum luata de pe un delcou stricat, care este buna, da' nu se aseaza bine arcul din cauza faptului ca diametrul lui este mai mic.....si mi-se pare ca resortul este prea "moale", sau poate nu vorbim de acelasi resort (lung, mai ingust si cu o gramada de spire)?!......
djasu82
Schimba capsula fiindca restul sunt povesti s-a vazut ce a patit Cecu la capacul delcoului , scanteea era aruncata pe colturile plotilor biggrin.gif de pe capac. Din rotita aceea zimtata se regleaza aruncarea scantei de pe rotor pe ploturi adaca e stransa sau lasata lejer se modifica faza , se poate observa printr-un capac de delco vizibil sunt destile de tip R.
iuly82
pai sa sti ca asa o sa fac, multam' pentru indicatii baietii......

ca tot e deschis topicul respectiv, vreau sa va intreb si eu, ca n-am gasit pe aici pe nicaieri, cum pot sa remediez o mica defectiune la pompa de benzina: cand "dau la coada" nu mai vine benzina in carburator si se pare ca mi-s-a rupt si acel resort de readuce coada pe pozitia initiala, mentionez faptul ca n-am garnitura sparta.......
djasu82
O schimbi si pe aia nu e asa de scumpa pompa de benzina , ar fi bine daca ai gasi la dezmembrari una turbata in platic modelele 99-2000 pe carburatie sunt foarte bune . Buba e ca nu mai au sa dai la coada ci e actionata de asa cu came cand dai la demaror , e mult mai buna ai debitul mai mare... o am de 8 ani si nu am probleme. Mentionez ca are capacul de plastic capsulat.
iuly82
problema este doar ca nu merge cand dau la pompa, in rest ea isi face treaba perfect cand "merge" motorul.....mai am una defecta prin casa si ma gandeam ca poate o fac pe asta de pe masina sa arunce cu benzina cand dau la coada.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.