Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema electrica Dacia 1310 pe injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
AlienBodo
Buna. La mashina mai sus mentzionata, am urmatoarea problema: uneori, cand semnalizez stanga, releul imi ticaie repede, luminozitatea scade pe bord, shi deasemenea indicatorul de la alternator scade vertiginos. Acelashi lucru se intampla shi cu avariile. Daca semnalizez dreapta totul e normal. Treaba asta dispare shi apare din senin. Acuma imi dau seama ca e vorba de un scurt pe undeva, dar unde ar trebui sa verific?
In alta ordine de idei, ash dori sa aflu daca se poate configuratzia blocului de sigurantze, adica faza intalnire stanga x amperi, dreapta y amperi, aeroterma z amperi, samd.
Va multzumesc.
KidTx
1. bun venit
2. nu mai folosi limbaj de mirc
3. releul ticaie mai repede cand unul din becuri nu functioneaza pe partea respectiva.verifica cum ai montat papuci la semnal (semnalul are 2 lamele in spate si una lateral.vezi sa nu fi pus firele pe cele doua din spate.se pune unul in spate si unul lateral) de aceea scade intesitatea .
se poate afla cati ampeti consuma fiecare legand un Ampermetru in serie
razvanamza
Aceasta problema am avut-o si eu. Daca, de asemenea iti si ,,clipesc" farurile la relanti, ar trebui sa verifici cu atentie legaturile la baterie. S-ar putea sa gasesti o legatura proasta la masa, si deci o incarcare slaba a bateriei. Si in acest caz semnalizatorul tacane mai des.
kalyyyyyy
Am si eu aceeasi problema,la mine se stinge si casetofonul ,si nu tottimpul.Multi mi-au zis ca e din maneta de semnalizare.Din cate am inteles este o problema aleatorie.Daca ai injectie,probabil ai si cutie de sigurante tip nou si releu electronic(2 posibile cauze cu piesele vechi).Daca este ceva ce se intampla totimpul verifica daca se aprind toate becurile,inclusiv cel din bara.
Ov
demonteaza pe rand cate un bec de semnalizare de pe partea stanga si vezi daca mai scade intensitatea la bord (de ticait, o sa ticaie sigur mai repede decat normal). Eu mizez pe un contact prost la unul din becurile de semnalizare, chiar as zice sa incepi cu cel de pe spate.
FLP
Exact. Contact imperfect la unul din becuri.

Asa am patit dupa accident cand imi statea becul de semnalizare atarnand
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.