Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pot afla si eu de ce s-a sters un topic?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
Daxx
Buna seara!
Intrebarea e cea din titlul acestui topic si se adreseaza, evident, celui care a sters un topic in ultimele 30-40 minute.
Multumesc!
adi_ar
Scopul declarat al acestei sectiuni este de a ajuta prin informatii utile si legale in alegerea unei asigurari sau obtinerea unei despagubiri corecte si nu cum sa-i "fentam" pe asiguratori.
Problema pusa in dezbatere instiga la ilegalitati ! Asemenea dezbateri nu sunt agreeate in aceasta sectiune (si in general pe forum).

Daxx
Multumesc pentru raspuns, mai intii.
Din punctul meu de vedere, nu exista nici o ilegalitate acolo. Erau mai multe probleme (daune), pe care urmeaza sa le rezolv utilizand asigurarea CASCO. Voiam doar sa stiu daca le pot 'grupa' cumva, in mod legal, evident..sa nu fac 10 drumuri la politie si asigurari, pentru chestiuni care oricum se vor rezolva utilizand polita CASCO (deci nu sint ilegale).
Dar, daca am contravenit cumva regulilor forumului, imi cer scuze public.
As vrea sa mentionez, insa, ca astfel de chestiuni s-au mai discutat pe aici..de unde am tras concluzia ca nu e o problema s-o fac si eu. Aa..si nici in regulile specifice sectiunii nu am gasit ceva referitor la ce am pus eu in discutie.

Cu respect, Daxx.
adip
Daxx, intreaba aici, sunt sanse mai mari sa ti se raspunda: http://www.reno.ro/Probleme-forum-f35.html
adi_ar
Daca tot m-am implicat, am sa-ti raspund tot eu, desi am mai facut-o pe aceasta tema.

Pentru fiecare eveniment produs, dintre cele asigurate, se deschide cate un dosar de daune in care se "negociaza" despagubirea tuturor daunelor rezultate din acel eveniment, exceptand situatia unor evenimente repetate care afecteaza acelasi subansamblu / reper, inainte de repararea acestuia, cand se "contopesc" daunele intr-un singur dosar.
Rezolvarea problemei tale este simpla: te prezinti la asigurator cu daunele existante iar acesta iti va cere toate documentele necesare (procese verbale, declaratii, constatari, documentele autoturismului si ale proprietarului sau procura) pentru a-ti deschide atatea dosare de cate ai nevoie.
De ce sa-ti dam noi sfaturi cum sa minti frumos ?

Dezbaterea propusa de tine semana cu "Ghid pentru declaratii false ... plauzibile" sau "Cum sa mintim asiguratorul" in care ar fi inceput sa curga 1000 de sfaturi de a minti in fel si chip, iar declaratia mincinoasa este ilegala .
Este adevarat ca asemenea afirmatii s-au mai facut prin forum dar au disparut imediat de la sectiunea "Asigurari si Daune Auto" iar acolo unde au ramas, in general, pe forum, a fost o omisiune sau reprezenta o afirmatie personala retorica "am facut ... am dres", ori nu erau intr-o sectiune specializata ci una mai "relaxata".

Pentru a nu mai agita spirite inutil sa stii ca eu am propus stergerea, in spiritul a ceea ce am scris.
Nu "dadea" de loc bine, pe langa stradania unora de a da sfaturi cat mai competente colegilor cu probleme grave, crede-ma !
Stii zicala cu marul stricat ... si restul cosului !

PS
AdiP are dreptate, pentru eventuale probleme este mai bine sa postezi in "probleme forum". De aici probabil se va sterge acest topic ... dupa ce ia lumea la cunostinta.

LE
Daxx
Adi_ar, iti multumesc din nou pentru raspunsul prompt. Inca o data, imi cer scuze pentru neplacerile create.
Am postat aici deoarece mi-am imaginat ca moderatorul ce mi-a sters topicul va observa mai repede noul meu post in care intrebam ce s-a intimplat, cu atit mai mult cu cit am deschis acest topic la scurt timp dupa stergerea primului.
Multumesc!
Daxx.

P.S. Din punctul meu de vedere se poate sterge.
adi_ar
salut.gif Apreciez atitudinea ta, sa ne "citim" cu bine !
Daxx
Numai bine!
Intre timp am fost si eu la politie si Asiban si urmeaza sa-mi schimb parbrizul si un proiector ceata.
klaus
Si daca mai era topicul si dadea un "binevoitor" un link celor de la Asiban, cum crezi ca ar fi fost gheseftul? Placut?
Daxx
Teoretic, nu era placut. Dar..

1. Un post de pe un board poate fi folosit ca dovada impotriva ta?
2. Poate sti cineva exact cine a postat? Da, din profil se poate vedea (desi nu musai) ce culoare are masina mea si localitatea de unde sint. La cite zeci de dosare de dauna deschid cei de la asigurari pe saptamina..stie cineva 'care-i ala de pe internet?'
3. Ce am declarat eu la politie e 100% real si legal. Unde sa fie problemele?
Tudor
Motive de refuz al unei despagubiri de gasesc usor si fara mari batai de cap. Iar banuiala de frauda e la loc de cinste. Atentie la neatentie!
Discutia acesta nu mai are rost sa continue, s-a lamurit ce era de lamurit asa ca topicul se inchide si se muta la probleme forum.

Multumesc adi_ar pentru ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.