Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei subtire. joja murdara toata. miros benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fabyfaby
Dacie Ti Berlina 2000 cilindree 1,6 (1569) injectie monopunct. Am o problema dubioasa
De cand a venit frigu imi da in nas (aproape de oprire motor ) cand ii dau pedala brusca la relanti, aceeasi faza mi se intampla si in trafic daca merg cu ea in sarcina rpm` peste 3 000 3 500 indiferent de trepte motorul trage, daca o las pe liber da sa moara (de cele mai multe ori se opreste sau tremura ca dracu scade rpm, da isi revine si urca pana in 1 000..revenind la relanti ) bun Am schimbat Bujii, Curea, Am pus solutie de curatat injectoare,tratament motor, evacuare noua intermediara, benzina fx 95 aprox tot timpu de la Rompetrol.
Bun. dupa toate chestiile astea masina merge da nu cum mergea inainte. Imi da suturi daca dau pedala brusca la acceleratie, daca ii dau drumu cu ambreiaju la jumate si turata e ok trage. Nu pot sa imi dau seama ce are. De tras trage cu draci.
Inca un fapt curios ce l`am constatat in sera asta : mi se pare dubios rau de tot ca uleiul din baie e subtire cu rau de tot. Jojoa e plina toata de ulei si cu pic de spume. Imi propun sa ii fac schimbu de ulei sa vad ce se intampla.
E posibil sa imi bage benzina in baie ?? mi se pare ca imi intra benzina si imi subitaza ulei`u. (joja duce a miros de benzina )
Va rog sa ma linistiti si sa imi ziceti ca nu e belea mare. Astep raspuns si lista de piese ce voi schimba >:)
AR-18-MOS
Nu e mare lucru ... probabil niste benzina prin ulei biggrin.gif
slaiciprian
am avut si io benzina in ulei. de la mers cu soc tras. cum nu l-am mai folosit deloc, cum mi-a scazut nivelul de ulei cu 1litru in 2 zile.
Merced
Omul are masina pe injectie. icon_mrgreen.gif
fabyfaby
sa inteleg ca nu e problema ? sa astept sa vad ce se intampla cu uelei nou ?
GARFIELD 87
mai bine intreaba un mecanic care se pricepe sa nu cumva sa ai probleme mai tarziu parerea mea smile.gif mai ales ca este si pe injectie , deci faza cu socul pica
fabyfaby
Am rezolvat problema cu datu in nas si cu suturi smile.gif
Filtru de aer schimbat si modificat sa traga aer cald de pe evacuare (galerie) si fff important BENZINA FACE DIFERENTA nu se mai opreste motoru neam cand scot din viteze sau dupa ce las pe liber efix 95 e ok
mai am de rezolvat problema uleiului biggrin.gif am verificat in dimineata asta joja.
Ulei normal, grosut, culoare un negru cu o mica tenta de visiniu (probabil de la tratament)...eu zic ca e uzat daca se subtiaza ... am mai discutat si fel de fel de pareri..ba ca imi merge in 3 pistoane ba ca nu stiu ce ba ca alta. Fac posibilul sa ii schimb ulei zilele astea si sa ii reglez tachetii. Imi poate zice si mie cineva cam cat ajunge de reglat ?? mai mult de 2 beri biggrin.gif:DD:???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.