Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pierde benzina,consum marit....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
softboy bad
Am o necunoscuta.....de la un timp ..mai precis de cand am pus jicloare de 1400..pe carb-ul de 1300..masina consuma ..17l/100km..e normal?
Ma gandesc sa schimb carb-ul si poate ma ajutati cu un sfat...da unde sa cumpar unul mai bun..pt ca acesta cu toate piesele noi pe el ..reglat cum trebuie consuma asa..sau poate se pierde benzina pe undeva ...dar ce sa verific?
djasu82
Verifica circuitul tur si retur care vine de la rezervor si se duce la pompa si invers returul care pleaca de la pompa de benzina si se duce la rezervor . S-ar putea sa ai returul infundat si papa beninza in disperare verifica ciul pontau din carburator daca nu inchide haleste benzina iar mult. Nu prea as vedea sa castigi putere mai mare daca ti-ai montat jicloare de 1400.
softboy bad
multumesc djasu82...am sa -ti urmez sfatul si am sa revin cu concluziile ....jicloarele de 1400 nu le-am pus sa am puterea mai mare ci din pura necunostinta de cauza ..intr-un tarziu am citit pe ele ca sunt mai mari ..si cineva mi-a spus ca nu afecteaza cu mult consumul...asa ca le-am lasat asa..

13 Jan 2008, 09:51:
si intentionez sa pun si un filtru pt benzina dupa pompa de benzina ...ca nu am decat pahar inaintea acesteia
djasu82
Decantorul in fata pompei de benzina pe tur si celalat filtru de hartie dupa pompa de benzina costa 3 lei bucata. Eu as reveni la jicloarele standard pentru carburatorul de 1300 .
Vezi aici >>> jetari carburatoare webar
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.