Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stop crapat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Lord Hades
Salutari.
Am scotocit pe aici dar nu prea am fler de detectiv. Va rog sa-mi acordati putin timp.

Azi dimineata am remarcat faptul ca stopul stanga spate este crapat. Are un punct central din care se desfac cam 4-5 linii crapate, parca ar fi fost lovit nu foarte tare, dar intr-un sigur punct cu ceva.

Prima nedumerire: nu am alte semne de lovitura pe masina, se poate sa fi crapat singur, sa zicem de la frig? O imperfectiune a materialului? M-as duce sa intreb la garantie dar imi e ca o sa faca aia misto de mine. Nu am cum sa le demonstrez ca nu am lovit stopul. (sau ca nu l-au lovit altii).

A doua: pot inlocui doar plasticul transparent? Se poate detasa de restul stopului? Si daca da, de unde pot cumpara altul? La dealeri cred ca au de vanzare doar stop complet si e cam 50 de euro.

Pe casco nu il pot schimba pentru ca am fransiza 100E ... sad.gif

Toate cele bune.

PS: daca ajuta pe cineva o sa pun si niste poze. Merci
klaus
1. Poate ti-a fost lovit in vreo parcare. Gen de hypermarket, cu un cos de ccumparaturi...
2. Se poate inlocui doar plasticul dar e chinu dracu'. Plasticul e lipit prin topire de partea neagra a stopului. Pur si simplu trebuie sa-l spargi de mana. Dupa care trebuie sa tai marginea "sticlei" ca nu are loc sa intre. Si il lipesti cu un silicon preferabil negru.

Iti zic din experienta, ca am mai lipit 2 la viata mea si crede-ma, nu as mai face-o inca o data ca e dificil de potrivit sticla sa vina cum trebuie.
crising
Lord Hades, vezi la bursa ca ai sa gasesti stopuri pe la 130-150 lei. L-am avut si eu spart si de acoo mi-am cumparat. De schimbat doar filtrul din plastic e chinul naibii si nici nu stiu daca gasesti doar plasticul.
klaus
In targ in buc e 70-75 ron bucata stopul cu totul cele cu semnalizatoare albe, si 150 bucata cele cu semnalizatoare galbene (mai bine le schimbi pe ambele ca poti iesi mai ieftin decat sa schimbi doar unul de tip vechi).
Doar plasticul este undeva pe la 30-35 ron bucata (atunci cand se gaseste, in general la un "tuciuriu").
La magazinele din targ (nu la patura) se poate negocia si o scadere de pret daca se dau stopurile vechi (cu semnalizatoare galbene) la schimb)...
Lord Hades
Multumesc de sfaturi smile.gif

Atasez doua poze, ca sa vedeti mai bine cum sta treaba.
Deocamdata nu e foarte grav, dar ma gandesc ca in timp ar putea sa se propage crapatura mult mai tare.

<span class='edit'>14 Jan 2008, 18:58:</span>
Klaus spui ca in targ cele de tip "cristal" adica cu semnalizatoare albe sunt mai ieftine decate cele vechi cu semnalizator galben? Nu prea inteleg de ce. Cele de tip cristal fiind mai noi, nu ar trebui sa fie si mai scumpe? Pe de alta parte, sunt stopuri identice cu cele vandute de dacia? Adica se potrivesc perfect si nu au alte nuante la culori?

Problema e ca eu sunt din brasov, si nu prea am cum sa ajung in targul vostru sad.gif

Ma gandeam sa caut un magazin de genul "dezmembrari" poate gasesc pe acolo, dar nu prea stiu nici dinasta pe unde sa gasesc. Daca stie cineva din brasov pe unde ar fi raman dator cu o prioritate smile.gif
AR-18-MOS
Cam greu se vede crapatura.
Lord Hades
Poate asta ajuta smile.gif. Treaba e ca acum e proaspata crapatura, dar in timp daca avanseaza si intra in zona alba o sa devina vizibila, mai ales daca o sa intre apa si mizerie prin ea in interior.
AR-18-MOS
Sigur a fost lovit de cineva, nu ii de la frig.
Si nu esti singurul cu probleme la stopuri, la mine la o luna dupa ce am cumparat masina, am fost la padure si mi-a intrat 2 muste in partea cu semnalizarea ... si acolo au putrezit. Cum au intrat, nu stiu, nici macar nu am umblat la ele. Iar pe langa asta, acum de 3 saptamani, ambele stopuri sunt "transpirate" tot in zona unde ti-a crapat tie.
han_1.6 mpi
eu m-am ambitionat si am decontat pe casco exact ce ai tu . mare chinuiala ...

mai bine luam din targ . am primit banii abia dupa 3 ( TREI ) luni si nu am primit toata suma ci doar 80%. asiban .

poti sa lipesti cu super glue sau ceva similar crapatura pana cumperi stop nou si nu va intra apa.
klaus
QUOTE(Lord Hades @ 14 Jan 2008, 17:54)
Klaus spui ca in targ cele de tip "cristal" adica cu semnalizatoare albe sunt mai ieftine decate cele vechi cu semnalizator galben? Nu prea inteleg de ce. Cele de tip cristal fiind mai noi, nu ar trebui sa fie si mai scumpe?
Exact asta spun. Ba mai spun ca alea cu semnalizatoare galbene au inceput sa nu se prea gaseasca, umbla taximetristii cu limba scoasa dupa ele. Si asa au fost de la inceput, alea galbene scumpe, alea transparente ieftine de cum au aparut.
QUOTE(Lord Hades @ 14 Jan 2008, 17:54)
Pe de alta parte, sunt stopuri identice cu cele vandute de dacia? Adica se potrivesc perfect si nu au alte nuante la culori?
Sunt chiar stopuri de la Dacia, ca sa zic asa... Ba de ceri poti sa le iei si cu factura...

Lord Hades
Super smile.gif chiar nu aveam chef sa dau 50 de euro pe un stop la reprezentanta. La 70 de lei e ok pentru mine. Deocamdata il las asa cum e si ma apuc de scotocit sa vad ce si cum gasesc pe aici.

Totusi, rugamintea mea pentru forumistii din brasov care citesc topicul, daca stiti un magazin mai "eftin" sau unul cu dezmembrari sa imi spuna pe unde pot gasi.
Multumiri smile.gif
tribunul
Acolo unde ai tu crapatura nu este niciun bec, nu prea vad ce anume te deranjeaza.
Lord Hades
Pai daca o sa se propage o sa ma deranjeze smile.gif Prevenit inseamna pregatit asa ca nu stica sa iau masuri din timp, ca nu am chef sa ajung intr-o criza de timp si sa nu imi perit luxul de a alege tongue.gif
ionut_raluca
stopul nu se poate crapa de la frig ,in nici un caz

21 Jan 2008, 19:13:
eu am avut un stop crapat si le-am schimbat pe amandoua.oricum vroiam sa le schimb cu cele "usor " tunate

21 Jan 2008, 19:18:
un stop normal de lgn este cam 170-180 ron , cum mi-am luat eu e 250 ron (bucata). se gaseste de cumparat doar geamul dar nu stiu cat este unul
electronistul
Eu am schimbat numai "sticla". Sfat: nu te apuca de așa ceva, numai dacă ești în criză (mare) de bani și n-ai ce face cu o zi din viața ta. Ascultă-l pe Klaus și ia-ți altul dacă te deranjează așa tare. Eu să fiu în locul tău aș mai sta cu el așa, poate te lovește vreunul și schimbi pe asigurare ...
Lord Hades
Merci de sfat smile.gif deocamdata il las asa. Totusi as prefera sa nu ma loveasca nimeni smile.gif
smilefish
Sal... si io m-am trezit tot cu stopul stinga spate crapat putin. ohmy.gif Nu stiu cine n-a avut loc de mine.... pare oricum datorat unei lovituri "manuale" intentionate.... Deocamdata nu ma deranjeaza.... insa daca se 'intinde' crapatura, voi cauta sa imi skimb stopul cu totul.
Lord Hades
Naspa. Te compatimesc sincer. La mine deocamdata fisura nu se mai propaga, ramane de vazut peste cateva luni cum o sa stea treaba.

Bafta.
azraell
sa inteleg ca daca se arde un bec schimbi tot stopul ?!?! nu e cam ciudat ?! sau stai o zi sa il schimbi si pe langa bec mai schimbi si tripla ?! wacko.gif death.gif
parpanel
Se schimba fiecare bec in parte.
klaus
azraell, mai pune si tu mana pe manualul de utilizare, ca iti zice acolo cum se schimba becurile ...
Lord Hades
QUOTE(azraell @ 1 Mar 2008, 18:08)
sa inteleg ca daca se arde un bec schimbi tot stopul ?!?! nu e cam ciudat ?! sau stai o zi sa il schimbi si pe langa bec mai schimbi si tripla ?! wacko.gif  death.gif
*



Era vorba de un stop crapat nu de un bec ars smile.gif Tu nu ai citit nimic din ce era scris mai sus? Sau ai gresit topicul?

Ca sa revin la subiect, fisura nu s-a propagat mai mult decat se poate vedea si in poze, apa inca nu s-a infiltrat (ma gandeam sa nu intre apa care sa inghete si pe urma sa crape mai tare), asa ca e OK deocamdata.

Ma tenteaza sa caut unul pe la dezmembrari mai ales ca acum a venit caldura si am chef de plimbari. smile.gif
BZN
Zilele trecute am gasit lampa stop sparta in parcare..., cost magazin cartier 160, targ Vitan- 145... Am vazut doar "geamul", 45 ron -cam mult-spun, si caut mai departe, tot 145..., dar un tip ma intreaba daca nu vreau fara placa port becuri, zic ,da, 100 ron, adjudecat! Scopul acestui post : pt potentialii doritori se gaseste si asa!
adiya
QUOTE(BZN @ 21 Jun 2008, 01:06)
Zilele trecute am gasit lampa stop sparta in parcare..., cost magazin cartier 160, targ Vitan- 145... Am vazut doar "geamul", 45 ron -cam mult-spun, si caut mai departe, tot 145..., dar un tip ma intreaba daca nu vreau fara placa port becuri, zic ,da, 100 ron, adjudecat! Scopul acestui post : pt potentialii doritori se gaseste si asa!
*


La ce bun sa dai mai multi bani pe mai "putina" marfa...asta daca esti din Bucuresti biggrin.gif
QUOTE(klaus @ 14 Jan 2008, 11:42)
In targ in buc e 70-75 ron bucata stopul cu totul cele cu semnalizatoare albe
*



Mai recent pretul este de 80 lei pentru o tripla. Eu insa am avut "norocul" sa cumpar cand erau disponibile la un singur cetatean si el stia asta. Rezultatul 90 lei ultranegociat.

L.E. Preturile sunt valabile duminica "la patura" NU IN MAGAZINE.
Lord Hades
Din nefericire eu sunt cam departe de bucuresti. Oare in targul auto din Tarlungeni (langa Bv pentru cunoscatori) nu gasesc? Nu a crapat mai tare dar daca as gasi la un pret rezonabil parca l-as inlocui smile.gif
Geox16v
Vezi ca e la bursa si ti-l trimite cu posta.
Danny_bb
Cand am fost eu (acum cateva saptamani), n-am vazut. Dar poate nu m-am uitat destul.
La dezmembrari spre Harman ai incercat ?
BZN
QUOTE(adiya @ 21 Jun 2008, 02:08)
Mai recent pretul este de 80 lei pentru o tripla. Eu insa am avut "norocul" sa cumpar cand erau disponibile la un singur cetatean si el stia asta. Rezultatul 90 lei ultranegociat.
*


Nu vreau sa te contrazic dar am fost personal zilele trecute in targ in Vitan si pretul era 145 ron..., daca tu ai gasit recent asa ieftin, esti norocos.
adiya
Am editat postul anterior.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.