Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Electrica bat-o vina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
neajiji
Salutare, am una bucata dacie 1310 tlx model 1987 toamna. Am nevoie de un electrician priceput sa ma ajute sa imi schimb bordul, inainte aveam bord fara turometru, iar acum am facut rost de unul cu turometru. In principiu e vorba de mufele care vin la ceasurile de bord ca nu se potrivesc si trebuie taiat, lipit etc pe acolo.
razvanarghius
cum pot sa conectez turometru la o dacie din 87 fara
ceaki
pai un turometru are 3 fire. unul vine legat la+ unul vine legat la minus iar unul se leaga la bobina de inductie pe firul care merge la delcou.
AR-18-MOS
Folositi Search, ca s-a mai discutat in vreo 2 topicuri .
KTC
Eu am din 86 si nu avea turometru.
Instalatie veche fara turometru are doar doua mufe mici care se leaga la ceasuri iar ceasurile noi cu turometru se leaga prin 3 mufe la instalatia electrica.

Varianta 1: Schimbi toata instalatia cu una noua care e 90 de ron in magazin.

Varianta 2: Eu am fost la demembrari si am cumparat doar mufele si cu o hartie in mana am pierdut o zi intreaga ca sa leg fir cu fir si sa adaptez vechea instalatie. . Din toate functiile doar bec-urile de avarie pentru ulei si apa nu-mi merg (am uitat de un fir si imi e lene sa-l mai desfac) in rest e perfect functional. Sincer nu recomand asa ceva, e chinuiala mare. Eu oricum schimbam si bordul in acelasi timp si mi-a fost mult mai usor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.