Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema regulator de presiune?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
FlorinMA
salut baieti Am o dacie din dec 2000 1.4 pe injectie si de la o vreme imi moare motorul la relanti. Am schimbat motorasul pas cu pas cu unul nou, am verificat si curatat contactele, am schimbat filtrul de benzina, am curatat filtrul de aer, am schimbat bujiile dar tot degeaba. Azi am fost la test si mecanicul de acolo mi-a spus ca singura problema e de la garnitura de la galerie. Pe langa toate astea consuma foarte multa benzina(am parcurs 50km cu benzina de 50 ron). A masurat tipu presiunea la pompa de benzina si mi-a spus ca e f mare (3) si ca ar trebui sa fie 1.5 (bari). Pana sa inceapa faza cu muritul motorului la relanti, consumul era ok (6l/100km mixt) cu aceeasi pompa de benzina. E posibil sa fie defect regulatorul de presiune? Daca DA cum il localizez si cum il schimb/repar.
P.S. Cum se schimba garnitura de la galerie ?(e posibil ca acele suruburi cu piulite sa se rupa daca incerc sa le desfac?)

Astept raspunsurile voastre.
AR-18-MOS
Pai si daca ai fost la mecanic, de ce nu ti-a reparat-o?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.