Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce se poate imbunatati la o DSN?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
xxxSorinxxx
Sunt un tanar sofer, inca am lamaia si o sa o mai tin vreo 7-8 luni smile.gif Tata are o Dacia Nova GTI. Nu ma pricep deloc la ce si cum se modifica pt ce rezultat, tata mi-a zis k i-a schimbat niste piese gen calculator al injectiei?(niste patrate negre ce stau in partea dreapta sub capota) sa traga mai tare. Oricum, ideea este ca am condus-o si mi s-a parut oarecum ok.
Acum, dupa sesiune(Doamne ajuta sa nu am restante) o sa vina timpul sa imi cumpere o masina si mie. Un buget de vreo 5k euro. Ma gandeam sa imi iau o DSN. De ce? Imi place cum arata foarte mult, am inteles ca e mult mai agila decat Nova GTI a tatei si imi place la nebunie senzatia pe care o am cand o duc la 4500 de rotatii in viteza a 2 biggrin.gif
Din cate am vazut, as lua-o pe la 3000, 3300 de euro.
Nu sunt un fanatic al designului exterior, nu cred ca o sa ii fac nimic la exterior.
In schimb as vrea sa imi spuneti si mie ce ii pot face pt:
1) sunet. Sunt maniac cu basii, cat ar costa sa inlocuiesc boxele stoc + un mp3 player? Trebuie dimensiuni exacte? Pret+ exemple imi puteti da?
2) aveti idee cat ar costa sa ii imbrac scaunele/banchetele in piele?
3) Motor, MAREA mea boala. Ce ii pot face? Cat ar costa? Vreau putere, vreau cai, vreau sa urle ca un muscle car(glumesc, sunt constient ca e vb de un 1.4MPIP:)
Am tot citit despre: Filtre de aer sport, Chip tuning, evacuare de inox, dar peste tot, toate site-urile/ forumurile au pareri diferite si m-au lasat confuz. Scurt: Ce pot sa ii fac? Cat m-ar costa? Ce efect ar avea? S-ar simti puternic diferenta?
Alexu7
QUOTE(xxxSorinxxx @ 15 Jan 2008, 23:16)
Motor, MAREA mea boala. Ce ii pot face? Cat ar costa? Vreau putere, vreau cai, vreau sa urle ca un muscle car


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

hai cu Doamne ajuta la sesiune si mai vedem apoi radmasa.gif
klaus
Hai succes in sesiune sa nu ramai cu restante si sa vina el si timpul ala sa-ti cumperi o masina ...
xxxSorinxxx
poi.. sesiunea se termina in 3 saptamani smile.gif
Si las muzica deoparte, vreau doar la motor sa umblu

am vazut chip 150 euro +7cp
filtru sport 200 euro
evacuare inox sport ceva? ar ajuta? cat ar costa?

alte sugestii?
Alexu7
asa tare te gadila aia 7 cp ? rolleyes.gif
pastrama
QUOTE(xxxSorinxxx @ 15 Jan 2008, 22:16)
3) Motor, MAREA mea boala. Ce ii pot face? Cat ar costa? Vreau putere, vreau cai, vreau sa urle ca un muscle car(glumesc, sunt constient ca e vb de un 1.4MPIP:)
*


Ai gresit masina. biggrin.gif Daca vrei motor, de banii pe care-i ai iti iei un Calibra ceva...da dupa aia o sa trebuiasca sa te angajezi undeva numai ca sa tii masina functionala.

La SN tocmai motorul si cutia sunt punctele forte ale masinii...deci n-ai ce sa le faci. Nu te uita la toate vrajelile de pe net cu cipuri si balarii ca nu merita investitia. Prea multi bani pentru rezultate cam "mici".

Daca tot ramai cu bani dupa achizitie mai bine faci masina "noua". Cauciucuri, frane, schimbi toate consumabilele, tuning anti-zgomot si anti-apa(gasesti pe forum tot ce ai nevoie).
Daca-s fi in situatia ta as face ce-am zis mai sus si in plus...alt volan(probabil cel de pe Slz), schimbat boxe si cass, cotiera, alarma si de restu benzinaaaaaaa!!! smile.gif

Bafta!
IRONICK
QUOTE(xxxSorinxxx @ 15 Jan 2008, 22:16)
tata mi-a zis k i-a schimbat niste piese gen calculator al injectiei?(niste patrate negre ce stau in partea dreapta sub capota) sa traga mai tare
Super tare frate!
C a t a l i n
QUOTE(xxxSorinxxx @ 15 Jan 2008, 22:16)
... tata mi-a zis k i-a schimbat niste piese gen calculator al injectiei?(niste patrate negre ce stau in partea dreapta sub capota) sa traga mai tare...
*



Te-a mințit... radmasa.gif

Pătratele alea sunt relee, și indiferent cu ce le schimbi, n-o să tragă mai tare, decât să moară...
Calculator de injecție o fi schimbat (deși la cât costă, mă mir), dar cu unul similar.... biggrin.gif

QUOTE
Ma gandeam sa imi iau o DSN. De ce? Imi place cum arata foarte mult, am inteles ca e mult mai agila decat Nova GTI


Foarte discutabil, dacă vei compara masa proprie a celor 2 mașini, puterea, dar mai ales cuplul... biggrin.gif

QUOTE
Ce pot sa ii fac?  

Să nu o cumperi, e păcat de ea...

QUOTE
Cat m-ar costa?

Modificările? Mult mai mult decât ar face...

QUOTE
Ce efect ar avea?

Efect sublim...

QUOTE
S-ar simti puternic diferenta?

Numai la impact frontal...


Ție nu mașină îți trebuie...
IRONICK
QUOTE(Catalin Marinarul @ 18 Jan 2008, 15:45)
Ție nu mașină îți trebuie...
minte ...
han_1.6 mpi
cel mai simplu e sa o faci sa urle ca un muscle car: scoti toba finala, montezi in compartimentul motor un microfon si in portbagaj montezi un subwoofer de 200 de w minim in care sa se auda ce capteaza microfonul.


si o imbunatatire reala la dsn ar fi tobe de calitate, si injectat niste parafina anticoroziva prin toate cavitatile caroseriei. nu ar strica si niste
pneuri ( cauciucuri ) de calitate daca nu are deja unele.
C a t a l i n
QUOTE(han_1.6 mpi @ 18 Jan 2008, 16:05)
...un subwoofer de 200 de w minim in care sa se auda...
*



N-o să se audă nimic... biggrin.gif
han_1.6 mpi
pai am scris minim 200
C a t a l i n
Nu puterea e problema... Ci eșapamentul șuntat... E mult mai zgomotos decât parțâitul din portbagaj...
han_1.6 mpi
o solutie mai ieftina: se scot toate tobele.

si daca te dau banii pe afara din casa poti sa ii faci banchete din piele sau sa modifici designul usilor la interior.

in orice caz daca vrei o dsn cauta una care sa aiba aer conditionat. asta chiar e o treaba buna vara.
pastrama
O solutie mai ieftina si mai rapida: se gauresc toate tobele. biggrin.gif
91_CTL
fratie daca ai 5000E nu-ti cumpara DSN nu zic ca nu e bun ca si eu tot DSN clima am si nu regret ca am cumparat-o, dar nu am dat 3000E cum zici u ca vrei sa dai pe a ta, eu am dat 1000E si sunt ffff multumit de ea, tu la bani astia daca vrei sa-ti iei cv cu motor mai puternic, cauta un seria 3 din 2002, 2003 cu motor 3.0 diesel 184cp si nu vei regreta, in Fetesti este unul de vanzare cu 3500E, full... nush dc dar am senzatia ca ai cam ras de noi ca ai bani astia pentru masina dry.gif , nu cred ca te-ai uita la un DSN cand ai posibilitati mult mai bune la 5000E, oricum sa ne ti la curent ce ai mai facut....bft
bucatzel
Mare-i gradina ta, doamne...
Laika
radmasa.gif din 08 poate o ramas fara permis ficiorul LolLolLo.gif sau o facut praf vreo 5 masini radmasa.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif
mihai 83
168.gif moama fratele meu...mai sunt multi d"astia?
puiu82
Tot el e..... radmasa.gif radmasa.gif
UZW
LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif LolLolLo.gif Mare-i e gradina ta, Doamne,porti cumva ochelari de orb? LolLolLo.gif LolLolLo.gif.Acum serios vorbind,de unde apar astia ? LolLolLo.gif
quick
91_CTL nu te supara frate, te intreb ai inceput sa citesti tot forumul de la cap la coada?smile.gif) daca ai ajuns in 2008 i bine mai ai 2 ani si ajungi in zilele noastre:))
91_CTL nu mai comenta degeaba postari vechi din 2003 si 2008 ca nu are rost oameni aia poate deja au alte masini:)) si nu-i mai intereseaza parerea ta.

BoR
Nu este ninic rau in a cerceta sectiunea ''Supernova'' cap-coada,asa cum toti cred ca am facut cand am descoperit acest forum,insa intr-adevar astfel de topicuri care nu sunt ancorate in prezent n-ar trebui dezgropate.Pentru @91_CTL-mai multa atentie pe viitor...
uscatu83
Sunt multi
RomeoNica71
Citez:"acela dintre voi care este fara pacat sa ia primul piatra si sa arunce''...prea multi "sfinti" pe forum.
Maskatu
91 ctl are avertisment scris pentru goana de posturi. Pe viitor v-as ruga sa nu mai folositi smile-urile in exces pentru ca este interzis prin regulament.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.