Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incuietoare portiera
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ceribros
Cum vine frigul, cum apar problemele la Dacia mea, ultima treaba care am patit-o acum este faptul ca nu mai pot sa inchid usa deoarece unu dintre suruburile de la platnic ( ca asa am auzit ca ii zice) nu mai se insurubeaza iar piesa a ainceput sa joace in usa deoarece sta doar intr-un surub care stiti prea bine nu poti sa il strangi decat cu surubelnita aceea speciala. Cum pot sa fac deoarece am fost la magazin sa cer respectivele piulite iar aia au zis ca nu exista asa ceva. Va rog sa imi dati si mie o idee cum pot sa schimb piulita sau ce sa fac in aceasta situatie?
ceaki
zici de manerul de la usa? scuze da nu stiu la ce-i zice platnic blush.gif
ceribros
Nici eu nu stiam pana azi, nici nu stiu daca e corect, este vorba de bucata care este montata pe stalp care impiedica sa se deschida usa.
Am gasit si o poza
ceaki
aha. io stiam ca-i zice 'gura de lup ':P . mai cauta ca tre sa gasesti. eventual explica-i la vanzator mai detaliat despre ce-i vorba, ca sunt multi care nu stiu termeni tehnici sau denumiri de la piese smile.gif

17 Jan 2008, 11:01:
scuze. acum am vazut ca-ti trebuie doar surubul. du-te la un magazin de piulite si suruburi, si cumpara un surub cu cap inecat de aceeasi marime. sunt cu cap de surubelnita .
ceribros
Nu nu surub am gasit (am gresit eu ) dar piulita e de vina deoarece da in gol si deci s-a mancat filetu de la piulita sad.gif si cica nu exita ca -al intrebat pe ala de unde am luat suruburile daca are si piulite pentru ele sau ansamblu respectiv, cred ca ii sau o sudura cu oxigen pana la urma mad.gif
Minel
Nu te-as sfatui sa dai sudura (asta daca vrei sa sudezi 'gura de lup' ) pt ca de acolo reglezi inchiderea usii,incearca sa scoti de tot gura de lup si apoi sa vizualizezi mai bine problema piulitei ,parerea mea
Chiar daca o sa sudezi ,sudeaza cu WIG ,nu cu oxigen !!!
ceaki
acuma nu stiu sigur, da parca este o gaura in stalp de unde poti ajunge la placuta cu gauri. si atunci pui un surub mai lung si in interiorul stalpului o piulita. nu merge asa?
argon
exact, la mine este gaura pe interior, asa am schimbat o piulita. Daca nu este faci, dar trebuie sa fie..
ceribros
Da, de pus pun eu o piulita problema e sa nu dea in gol, oare cu o saiba grover rezolv, sau exista vreo piulita autofiletanta gen grover ?
alinushy
e o gaurain stalp (pe interior), in dreptul surubului, dar sa te vad ce faci cu tapiteria smile.gif
ceaki
eventual scoti placuta afara si sudezi pe ea o piulita. numai sa infiletezi un surub sa nu-ti intre sudura la filet
Bullix
Are dreptate omu', gaura aia de lup nu ti-o vinde nici un magazin de piese; singura piesa gasibila mai este broasca in sine, care costa si aia vreo 70-90 de RON, cand am auzit m-am crucit...
diaconuliviu
Care gAura de lup? "Gura de lup" poate? Aia se gaseste la magazin, ca si calele de sub ea. Si e cea din poza de mai sus, danturata.
tgg2k
te-ai crucit degeaba... biggrin.gif

piesa aia nu se numeste "cremaliera". si se gaseste la majoritatea magazinelor de piese auto care se respecta. daca nu gasesti, da un mesaj si ma interesez pt tine. in cel mai rau caz, poti sa iei cremaliera de la dezmembrari.

pt tapiterie trebuie dat jos chederul de la usa. se dezlipeste tapiteria de pe stalp pana la jumatatea stalpului si ajungi la gaura care trebuie
iuly82
cam multa munca, da' acum sigur o rezolvi cu aceste indicatii de la baieti.....
diaconuliviu
QUOTE(tgg2k @ 17 Jan 2008, 16:14)
te-ai crucit degeaba... biggrin.gif
[...]

Eu nu.. citeste ce scrisei, ca se gaseste.
ceribros
Oameni buni sunteti de groza, stiu ca se gaseste la orice stand auto dar ati inteles gresit, nu gura de lup e problema si nici surubu care o prinde, de vina sunt piulitle din stalp, care una dintre ele s-a mancat iar surubu da acum in gol si deci nu mai strange (piulita respectiva nu se gaseste, de fapt placuta cu cele 2 piulite) asta e problema, imi cer scuze repet m-am exprimat de la inceput gresit happy.gif

18 Jan 2008, 08:20:
QUOTE(ceaki @ 17 Jan 2008, 13:17)
eventual scoti placuta afara si sudezi pe ea o piulita. numai sa infiletezi un surub sa nu-ti intre sudura la filet
*


Asta ar fi o solutie, ceaki a inteles despre ce e vorba
Minel
Si care ar fi problema , poti pune o piulita autoblocanta la fiecare surub dupa ce dai jos chederul de la usa, dezlipesti tapiteria de pe stalp pana la jumatatea stalpului si ajungi la gaura care trebuie si faci operatiunile necesare
alinushy
scoti placuta si pui 2 piulite, eu asa am smile.gif
Brainie
Dacă pui 2 piulițe (simple sau autoblocante) nu mai poți ține contra când strângi, decât desfăcând iar tapițeria. E mai bine cu plăcuță. Poate reușești să faci una (o bucată de tablă, dar nu cel mai slab oțel, flex, mașină de găurit, tarod). Sau cele 2 piulițe să fie fixate cumva între ele. Sau ar mai merge să majorezi șurubul și gaura filetată în plăcuța existentă (dar verifică înainte ca blink.gif capul șurubului mai mare să se îngroape în lăcașul conic).
ceribros
Asta era idee placuta aia se poate scoate si pune la loc?, deoarece multa lume mi-a zis ca nu prea se poate, si daca se poate scoate de ce naiba nu exista si una de cumparat?
Daca se poate scoate problema e ca si rezolvata ca sudez 1 piulita pe ea si gata, multam tuturor. happy.gif
tgg2k
QUOTE(diaconuliviu @ 18 Jan 2008, 07:41)
Eu nu.. citeste ce scrisei, ca se gaseste.
*



liviu... tu ai scris bine... nu la postul tau m-am referit tongue.gif

@ceribros acum mi-am adus aminte, e vorba de partea de placuta din interiorul stalpului. aia are doua piulite si fiecare piulita are doua urechiuse in care se blocheaza cand strangi, sau la alte modele piulitele alea au cap patrat si tot se blocheaza cand strangi. placuta e sudata, piulitele nu, tocmai ca sa poti regla cremaliera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.