Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curge benzina pe jos, la baza carburatorului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CT-24-ALX
Tot curge benzina pe la baza carburatorului si pe la capc. Nu stiu ce sa ii mai fac, mentionez ca returu nu are cum sa fie infundat. Eu am o problema cu rezervoru si pana atunci folosesc o sticla de 5 litri.. vreau sa aduc aceasta dacie la viata....Am bagat si turu si returu in sticla, dar curge in prostie... Am curat si carburatoru, am verificat cuiu pontou si inchide. Nu stiu ce sa ii mai fac. sad.gif
ursachemihai
aceeasi problema o am si eu....gasesc dimineata balta sub carburator...dar nu in fiecare zi...doar de 3 - 4 ori pe luna ...sa zic.
si eu am verificat tot carb-ul...totul e nou...nu stiu ce sa-i mai fac....
oricum nu ma deranjeaza asa de tare deoarece nu face asa de des...ca daca gaseam in fiecare dimineata balta....cred ca as fi inebunit...
succes in rezolvarea problemei...eu nu am reusit...poate imi zici si mie ce ai facut. Bafta!
djasu82
Aveti reglat prost plutitorul sau mai e o varianta curge benzina pe la garniturile de teflon de la clapeta de acceleratie. Cautati ca s-a vorbit despre reglajele plutitorului.
kalyyyyyy
Mai e o varianta,dar asta nu presupune curgerea pe la baza carbului sau la capac:garnitura de la pompa de acceleratie.
Brainie
Fă-i ce-i faci cât mai repede, și fii conștient că în situația actuală poți să iei foc foarte ușor. Și odată apărută flacăra în zona galeriei/carburatorului, "rezervorul" improvizat (foarte probabil bidon de plastic) abia așteaptă și el. Cum sună ? Nasol rău zic eu ! Așa că mare atenție și nu o mai lungi !
ursachemihai
cred ca " djasu82" are dreptate cu garniturile de teflon de la clapeta de acceleratie...
chiar era umed acolo.....
djasu82
Multumesc ...
maseax
QUOTE(CT-24-ALX @ 17 Jan 2008, 19:44)
Tot curge benzina pe la baza carburatorului si pe la capc. Nu stiu ce sa ii mai fac, mentionez ca returu nu are cum sa fie infundat. Eu am o problema cu rezervoru si pana atunci folosesc o sticla de 5 litri.. vreau sa aduc aceasta dacie la viata....Am bagat si turu si returu in sticla, dar curge in prostie... Am curat si carburatoru, am verificat cuiu pontou si inchide. Nu stiu ce sa ii mai fac. sad.gif
*



Ai grija cand alimentezi sa fie returul in sticla. E belea mare daca ia foc.

down.gif Stai cu stingatorul la indemana.

Eu am patito.

djasu82
E bine sa aveti tavita de sub talpica preincazotoare fiindca daca ajunge benzina pe galeria de admisie si evacuare la stationare poti loa foc daca nu ai acea tavita plata montata.
Mirciulik
Eu am incercat sa pun garniturile de teflon de la clapeta de acceleratie insa n-am reusit, am stricat 4. Asa ca am pus fara. Mi-a picurat la inceput 1 min cand montam carburatorul apoi nu mi-a mai curs deloc. Acum stau fara si nu curge deloc.

Insa imi recomanda cineva o metoda sa bag acele garnituri de teflon?
Kinetix
Le ungi cu putina vaselina (sau ulei de motor) pe ambele parti, le mulezi pe axul clapetei de acceleratie si le impingi usor, eventual odata cu axul. Ai grija sa nu agati capetele ascutite. Trebuie sa mearga.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.