Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglaj cursa ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alan25r5
Baieti sunt afon. sad.gif Ambreiajul cupleaza foarte repede i as vrea sa il fac sa prinda
mai pe la sfarsitul cursei- ce fac cu piulita o strang sau o desfac?
ali73
Trebuie stransa.Dar nu iti recomand.Nu faci dacat sa tii placa de presiune in presiune.Are rost?Si daca nu are rost,ce rost mai are?
Alan25r5
trebuie sa o turez tare ca sa plec de pe loc si uneori chiar se opreste. bag in viteza si in momentul cand incep sa eliberez ambreiajul a si zvacnit de pe loc.
Merced
La mine tine foarte jos, de la o vreme parca-mi intra cateodata si greu in viteza si suspectez ca nu e dusa cursa pana la capat. Cum si eu sunt la fel de afon, ce fac?
ali73
Deschide capota,trage de cablul de ambreiaj si daca are joc mai strange un pic.Jocul maxim sa fie ca de 1 cm.Nu e bine sa nu aiba joc deloc.Daca nu are joc,nu e bine.Se poate sa fie placa de vina,sau cablul de ambreiaj.
Merced
Pai tocmai ca abia daca se misca putin, nici vorba sa ajung la 1cm. sad.gif
geopsi
si eu am o problema cu ambreiajul. acum ceva timp mi s-a resfacut cablul undeva sub pedala. bun am chemat un mecanic mi-a facuto dar nu a mai pus toate suruburile. dupa cateva zile am fost la el sa il mai regleze, faza e ca ambreiajul nu mai pleaca sus ci jos si pe partea de sus nu are chiar si joc. ce o avea? ca mecanicul ala nici nu a mai pus toate surubelele la loc.ma gandeam sa il desfac si sa incerc sa le insurubez eu dar problema este ca nu am vazut niciodata unu ca sa stiu cum trebuie sa fie ca pe cealalata masina il am hidraulic!
djasu82
jocul maxim surubul care sta pe furca ambreajului trebuie sa fie de maxim 2mmi-ar cursa furci sa fie usoara . In fine va trebuie o cheie mai speciala care sa ridice usor furca ambreajului si scos cablul de ambeaj desfaci mai usor piulutele cu un patent si o cheie de 10. Cheia care ridica furca seamna cu litera F .
geopsi
deci, stiu unde vine ambreiajul cand deschid capota e o furca argintie un care se prinde cablul problema e(cred) la pedala(si acolo nu am reusit sa vad mare lucru). sa fac o poza la surubelele care mi-au ramas? ar trebui sa aumblu la pedaa, nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.