Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piulitsa punte spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cefera
Am desfacut tamburul sa vad starea sabotilor sa fac o eventuala revizie si dupa ce am strins tat la loc nu sunt sigur ca piulitsa e strinsa corect.
Va rog sa ma ajutati sa nu ramin cu roata sarita de pe osie la drum, cit de tare trebuie sa o sucesc sa fie totul OK!!!!
argon
Pana nu mai are joc, dar totusi se invarte fara mare greutate. Sa nu uiti de stiftul ala despicat.
Merced
Auzisem ca se strange la maxim si se desface doua ture parca. In orice caz prea strans nu e bine, prea liber nu e bine. Cel mai corect e cum zice argon. Si intr-adevar stiftul ala e foarte important. icon_mrgreen.gif
argon
By the book exista o scula speciala ce masoara jocul, practic, la rulmenti noi se srange mai tare decat trebuie pentru ca o sa se lase putin, daca nu se schimba rulmenti se strange cum am zis inainte.
cefera
"stiftul ala despicat" ce este? cuiul spintecator? si la rulmenti sa nu fie joc deloc, da?

17 Jan 2008, 22:11:
blush.gif ok o sa rezolv miine.
Multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
argon
La rulmenti, la tambur tot aia...cel mai bine vezi jocul cu roata montata, ai joc, dai roata jos mai strangi o idee pana se aliniaza cuiul pe urmatorul canel...


Sa nu pui capacul ala din centru decat al final, ca se da jos greu , si sa-l umpli cu vaselina inainte.
cefera
Prima oara am vazut la masina gen Dacia ca sa demonetz tamburul trebuie sa desfaci jumate de osie, la rusesti nu e asa ceva, ai dat jos roata si 4 suruburi si gata treaba
argon
Nu numai la rusesti, ci si la multe alte marci facute cu cap, cand faci revizia la saboti nu se umbla la rulmenti si la jocul lor, practic rulmentii au angrenaj separat, si nu sunt influentati de demontarea tamburului, care e tinut de prezoanele rotii si provizoriu de un singur surubel(sa stea pana pui roata)...
cefera
sincer sa fiu, ma luat rece pe spate cind am demontat capacul tamburului si am vazut ca masa automobilului sta in siguranta unui cui spintecator, siguranta piulitei si o piulitsa, am ramas socat mie frica sa ma urc in ea nemaivorbind de 100Km la ora plus si sa o mai incarc sau sa iau pasageri, am impresia ca e o jucari de constructor pentru adulti. 173.gif
argon
Nu-i chiar asa rau, cuiul nu e asa solicitat, solicitarea e in filetul axului si in piulita, daca cuiul e OK poti sta linistit, problema e refacerea jocului de fiecare data cand umbi acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.