Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nivel baterie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Dragann
Salutare din nou tuturor!
Revin cu o intrebare, nu urgenta, dar nelamurire.
Iata situatia la subiect: Dacia 1310, model '95, am bateria noua (nu are un an, si, oricum faza e de cand am luat-o), mi s-a verificat incarcarea - e f buna - si totusi, imi indica bateria chiar la granita intre rosu si verde, adica la un sfert indicator.
Bateria veche era mereu la jumatate, ceea ce nu-mi place!!
Am cd player si faruri ca si consum (deci nu neoane, sau alte figuri).
Daca aveti vreo idee, va rog sa o transmiteti.
Multumesc.
DACIA merita RESPECTATA!!
C a t a l i n
3 variante:

-masurare incorectă a încărcării;

-indicator fără precizie în bord;

-releul de încărcare defect.
Dragann
Catalin,
Masurarea e ok, pt ca cealalta baterie mergea super, incarcarea e ok. Releul pe unde e?!! unsure.gif
Ms
C a t a l i n
Pe alternator, sau pe contra-aripă... Depinde de model... smile.gif
Dragann
ahaaam.... releul e cumva ala de pe contraaripa, sub bobina de inductie?!! O chestie dreptunghiulara?!!!
cre'ca stiu... cum imi pot da seama daca are o problema?!! Sau trebuie neaparat sa merg la cineva mai avizat ca mine?!!
mellow.gif
KidTx
scoate borna de + de la baterie si vezi daca se opreste motorul
ceaki
io zic sa nu scoti borna de plus in timp ce functioneaza motorul fiindca risti sa-ti arzi diodele de la alternator. verifica incarcarea cu aparatulde masura. daca incarca bine atunci nu-ti mai bate capu' cu indicatorul din bord.
Dragann
Am sa incerc maine si treaba asta si va anunt ce s-a intamplat. Multumesc.

20 Jan 2008, 12:54:
hopa-hopa.... deci sa nu sar la scos de borna?!!!
Atunci mai bine stau pe scaunel cuminte....
Indicatorul de bord arata f bine pe cealalta baterie ... doar cu asta am probleme, inca de cand am pus-o pe masina... ma rog, nu am probleme gen gripari motor, farusri slabe, etc, da' nu imi place daca ceva nu e ok, pentru ca, stiti voi, o problema mica neglijata acum, maine ajungi la mecanic in capitala!!
Din pacate eu am mecanic ff bun, da' nu am electrician.... sad.gif ...deloc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.