Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: incuietoare portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebe96
salutare.am o noua problema;mi sa stricat butucul la portbagaj l-am spart a intrat inauntru si nu mai merge sa scot butucul si nici sa mai deschid portbagajul .daca puteti sa ma ajutati careva cu vreun sfat astept.va multumesc.
PH-06-BOA
fa o incuietoare cu electromagnet(e foarte bun cel de starter de la electromotor) si astupi gaura din capota, iar butonul il pui sub bord.
AR-18-MOS
Pai dai si tu la o mai multe detalii despre ce piese necesita, eventual un link.
razvanarghius
ca sa desfaci porbagajul tragi cu putere de capota in sus, si desfaci cele 2 suruburi de 8 parca si scoti iala cu totu, vezi ce e bun si ce nu schimba
Gulli
razvan are dreptate...cred ca dacia are printre cele mai usoare portbagaje de deschis...eu in vara miam gasit portbagajul deschis...culmea e ca avea ce sa imi ia ...dar nu sa mai chinui..de atunci:alarma,antifurt portbagaj...si daca e nevoie mai pun si lant ..si asa il deschid o data pe luna..biggrin.gif...scuze de offtopic,acuma ontopic..tragi de colturi si te duci spre mijloc cu mana ...in vara ma costat 20 ron sa schimb incuietoarea..wink.gif
Dead666Ghost
la modelul acela poti baga o surubelnita pe deasupra chederului de la portbagaj si dai limba aia in stanga sau dreapta .. nu mai stiu pentru ca eu am model vechi si la mine mere cu trasu in sus .. vezi si tu la cineva cum se misca limba si pe unde e situata exact si cum se inchide ca sa iti dai seama ce ai de facut.. nu-i prea greu.
kalyyyyyy
Mai e si varianta sa scoti bancheta din spate si sa intri in portbagaj cu o lanterna.Mi se pare mai putin daunator pt tabla de la portbagaj .
andreiutzu
QUOTE(kalyyyyyy @ 23 Jan 2008, 08:49)
Mai e si varianta sa scoti bancheta din spate si sa intri in portbagaj cu o lanterna.Mi se pare mai putin daunator pt tabla de la portbagaj .
*


unsure.gif unsure.gif cum intrii tu din masina in portbagaj la berlina? blink.gif
tragi de capota de la portbagaj dintr-un colt cat sa faca joc cat de cat....dupa cu o surubelnita deschizi portbagajul....impingi cu surubelnita in incuietoare.
msanyix
La modelul pe care o ai tu se poate deschide in felul urmator:

Trageti doi insi de capota, oricat de bine sunt stranse suruburile acelea care fixeaza asa zisul carlig de care se agata partea de pe capota a incuietorii aluneca pe suruburi si se creaza suficient loc ca sa intri surubelnita pana la clema. De acolo stii ce trebuie sa faci

Atentie: sa trageti de mijlocul capotei ca daca nu se face chifla, eu am patit-o
ceribros
Singurul mod pe care il stiu eu sa deschizi portbagaj este simplul fapt ca tragi cu putere de coltul din stanga al acestuia si sare singur 100%, eu am facut o incuietoare pe centralizat, deoarece mereu pierdeam butucu, asa ca am astupat gaura si am cumparat un motoras de centralizata(20 lei), am tras un fir de curent pana la el (motorasul se monteaza usor, dai o gaura in incuietoare deasupra crucii unde intra butucu ( acolo se afla o prelungire de metal ) de care legi motorasul si gata - buton in interior si ai scapat.
seby9966
am o dacie din 89 de 2 luni.Omu de la care am luat-o i-a facut cel mai tare antifurt pt potbagat.Ascuns langa bancheta din spate am o clapeta din platic, din al pleaca o sufa ghidata pe sub marginea portabagajului (in interior ) .Sufa ara in capat o bucata de fier de 6-7 mm care intra intr-o gaura data in ciocul ala de la portbagaj.Scuze pt explicatiile compliicate ....dar o sa revin cu niste poze.Sistemul este cel mai super...nu ai ce sa ii faci daca nu stii de unde se actioneaza clapeta
Jay2k8
de un an asteptam seby pozele..
G I M
QUOTE
am o dacie din 89 de 2 luni.Omu de la care am luat-o i-a facut cel mai tare antifurt pt potbagat.Ascuns langa bancheta din spate am o clapeta din platic, din al pleaca o sufa ghidata pe sub marginea portabagajului (in interior ) .Sufa ara in capat o bucata de fier de 6-7 mm care intra intr-o gaura data in ciocul ala de la portbagaj.Scuze pt explicatiile compliicate ....dar o sa revin cu niste poze.Sistemul este cel mai super...nu ai ce sa ii faci daca nu stii de unde se actioneaza clapeta

Asa ceva am vazut la o dacie de prin '76 si cred ca era facut din fabrica acel sistem dar nu sunt sigur. Acea masina avea si frana de mana sub volan ..
Didy
ne ajuti si pe noi un pic PH-06-BOA despre ce vorbeai? ziceai de ceva electromagnetic smile.gif
G I M
QUOTE
ne ajuti si pe noi un pic PH-06-BOA despre ce vorbeai? ziceai de ceva electromagnetic

Cred ca se referea la deschiderea portbagajului din interior printr-o simpla apasare pe un buton,ca la masinile astea mai noi...
Costul este de max 40 de ron ( actuator, buton,fire...etc) si max 4 ore de munca daca este pentru prima oara cand faci asa ceva .
Didy
Si cum anume se face sistemu? smile.gif Daca poate cineva sa imi explice ii sunt recunoscator wub.gif
PH-06-BOA
Priveste un starter de electromotor (solenoid) si imagineaza-ti cum il vei monta pe interior la capota, in asa fel, cand apesi pe butonul pe care il vei pune sub bord, aplici 12V bobinei, care atrage in interior un miez de otel, de care e legata o tija care trage de carligul original. Va trebui sa pui un arc mai moale, si sa faci capota sa se inchida mai usor, pentru ca daca forteaza tare in cheder, nu are putere bobina sa traga de carlig, mai ales cu arcul original. Eventual pui sarma mai groasa si mai putine spire, dar e dezavantaj la buton, ca va trebui sa suporte un curent mai mare.
La treaba!

20 Mar 2009, 22:24:
Daca nu s-a inteles, poate va atasez o poza sau film.

20 Mar 2009, 22:27:
Daca nu s-a inteles, poate va atasez o poza sau film.

Sunt curios, sa vad, cum vei putea sa fi recunoscator?
Minel
Sper sa va ajute pozele astea, functioneaza perfect de mai bine de un an la mine ! rolleyes.gif
Surf_Dude
Salut,

Scuze ca readuc la viata un topic mort, dar e, oarecum, legat de intrebarea mea:

Cum se monteaza un butuc nou la portbagaj? Am vazut ca are 2 "piedici" la baza, iar gaura rotunda are, de asemenea, 2 scobituri pe orizontala.
Presupun ca se baga pe orizontala si apoi se roteste, astfel incat "piedicile" sa ajunga sus si jos?
Daca da, cu ce sa rotesc, ca e cam incomoda pozitia. Si in ce parte, stanga sau dreapta?

Pe scurt: cum blochez butucul pe interior?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.