Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana de motor la scoala de soferi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
adip
Eu nu. Voi?
R19/16v
Nici eu...

Da' nu-i problem' smile.gif Cat traiesti inveti wink.gif
V a L y O
Nu.
einstein1984
Nu, asta am invatat de unul singur. Dar macar am invatat sa nu strau cu ambreiajul calcat la stop, ceea ce nus e intampla la toate scolile.
argon
Eu nu am facut scoala de soferi 04.gif
einstein1984
Evident, din moment ce nici permis nu ai!
C a t a l i n
Da, am învățat.
os
Dom'le, eu sunt siderat.

Nu numai de istoria cu frina de motor, ci si de alte lucruri care ori nu se invata de loc, ori se invata pe dos - spre exemplu asigurarea (mai precis: lipsa ei).

Inainte!
argon
QUOTE(einstein1984 @ 23 Jan 2008, 08:31)
Evident, din moment ce nici permis nu ai!
*




Explica-mi de ce sa consum la momentul acela timpul si gazul de pomana cu instructorul, din moment ce nu avea ce sa ma invete? am facut cateva ore teoretice, si la examen 26/26, la oras a fost doar o formalitate, vreo 3 km cu un politai ce completa niste hartii langa mine . Daca ai de gand sa sugerezi ca am luat ceva pe pile, te inseli, in 8 ani si peste 100 kkm am luat doar amenzi pentru viteza si una pentru centura, nici un accident cat de mic, sau amenda din alte motive decat cele mentionate.
tarzy
Nu

in schimb a insistat sa apas intodeaun abreiajul inaintea franei

noroc ca prin copilarie am facut carturi .... biggrin.gif
zanga
NU
autom
Da! Si la ,,B,, si la ,,C, C+E,, Difera functionarea franei de motor la cele doua tipuri ( autocamioane/masina mica)
StefanT
Bineinteles. Un instructor de nota 1000+. Mai rar asa ceva.
vijelie
Eu da, sotia da. Instructori diferiti.
V a L y O
QUOTE(einstein1984 @ 23 Jan 2008, 09:21)
Dar macar am invatat sa nu strau cu ambreiajul calcat la stop, ceea ce nus e intampla la toate scolile.
*



Asta mi-a zis si mie. Numai ca...a devenit reflex la mine. sad.gif
razvan_3asy
Nu, din pacate...dar am invatat pe parcurs, sincer la inceput nu stiam cu ce se mananca frana de motor, imi treceau tot felu de idei prin cap..votat NU.
bygy007
din pacate pe mine DA cu toate ca am facut vara scoala wink.gif
Minel
Nu ,nici nu apomenit vreodata de ea wacko.gif ,se invata pe parcurs tongue.gif
Thor1983
Same here. sad.gif Noroc cu tata, ca mi-a mai aratat niste chestii: frana de motor, plecat cu a 2-a pe polei, schimbat o roata corect etc.
bobo77
Mie da, desi a trecut ceva vreme de atunci...
CriSTI68
pe mine unu instructorul ma plimba numai pe langa saormarii si imi zicea ce mancam azi radmasa.gif sofatul am invatat singur si frane de motor, plecari din rampa mad.gif
ady85btz
nu
AR-18-MOS
Instructorul nu ... Altcineva m-a invatat de asa ceva.
nycbmw
hmm instructorul la C a pomenit ceva de ea...dar stiam deja ce este frana de motor de la altcineva.Instructorul de la B nici vorba sa-mi fi zis de asa ceva
bogdanmardare
Cateva vorbe a zis instructorul (o explicatie laconica a fenomenului, si nu foarte coerenta); mai mult am aflat dupa ce am terminat scoala. In legatura cu statul cu piciorul pe ambreiaj la stop, m-a sfatuit ca pana invat sa conduc (3-4000 km), e bine sa stau asa. Chiar daca se duce placa de presiune sau rulmentul (el a precizat ce se strica biggrin.gif), macar plec repede de la stop... Am reusit sa ma las de obiceiul asta pacatos.
han_1.6 mpi
o mare tampenie. pentru ca asa cum te inveti asa conduci tot timpul.
am eu o prietena pe care a invatat-o la scoala ca sa tina ambreiajul calcat la semafor ca e mai comod. ca la logan nu se strica. ce cretin !

un prieten care da acum examen si care a facut pe nova scoala a invatat sa schimbe vitezele pe la 1800-2000 rpm ca altfel se strica motorul (motor otto) si consuma mult.....mare-i gradina lui dumnezeu ohmy.gif

eu am facut scoala mai demult cu un instructor mai mult decat bun.frana de motor am invatat la scoala se soferi cum se foloseste.si parcari si multe lucruri elementare pe care unii nici nu le-au auzit: sa zicem semnalizarea....
maryus_83
Nu.
EUROPE_
Instructorul de la cat. B nu mi-a pomenit de asa ceva, dar la cat. C, C+E da.
Oricum frana de motor am inceput s-o folosesc singur pe parcurs, a devenit un reflex, indiferent de viteza si mai ales cand franez. Am vazut ca unii soferi de 40- 50 de ani, nu conteaza cine/ce sunt ( nu e tata icon_mrgreen.gif ) nu folosesc frana de motor, ba chiar ma mult o las pe liber la coborarea unei pante, iar masinile pe care le conduceau erau pe injectie... la unii le-am explicat, unii pricepeau, altii nici nu stiau ce e aia.
Dar sa revin, am votat NU, pentru ca mi-a pomenit de frana de motor nu mi-a aratat ce si cum.
av_bbq
da , si frana de motor mi-a explicat si lectii practice(pe zgura) despre comportamentul supravirator si subvirator al masinii (in timpul liber instructorul era copilot de rally)
BZN
Imi aduc aminte cu placere de asta... La mine, scoala s-a limitat la 10 minute.Mergeam de mult pe drumul public, beneficiind de un tata foarte ingaduitor,dar niciodata nu i-am inselat increderea.
Am aranjat scoala, nu neg, singura pretentie a instructorului a fost sa ma vada la volan o data. Politistul m-a intrebat la oras cu cine am facut scoala..., nu avea cum sa il cunoasca pe instructor, am dat examen la Pitesti si scoala am facut-o la Craiova...
sonycu
mi-a zis intructorul de asta da.. si nu numai ca mi-a zis.. m-a pus chiar sa fac vreo 2-3 frane de motor sa vad care este diferenta..

bun instructorul ala.. om cu rabdare si foarte diplomat.. tot respectul pentru el..

ce nu a vrut nici in ruptul capului sa ma invete a fost cum sa conduc cu o mana in timp ce cu cealalta fluier in timp ce ma uit pe geamul deschis dupa boboace de facultate.. al naibii instructor.. se uita numai el.. mie imi zicea: "ochii la drum, ochii la drum !!!"

ahh ce perioada..
aalinte
radmasa.gif ce scoala de soferi....Nu m-a invatat nimic pentru ca deja stiam.Cand m-am sunat prima oara la volan m-a intrebat:"sti sa conduci?"i-am raspuns ca da si de atunci faceam orele decat noaptea cand era schimbul de tura la benzinarie. icon_mrgreen.gif
daniM
absolut
costin_bad
Nu, desi am prins chiar si o perioada cu zapada in cursul scolii. Doar plecarea in panta fara folosirea franei de mana mi-a fost predata. A, si schimbatul rotii cand ai pana.
mauru007
Am votat Da.
Am aflat ce e cu frana de motor cand coboram o panta destul de abrupta in treapta a IV-a si mi-a spus ceva de genul ca panta se coboara in viteza cu care ai putea sa o urci daca ar fi cazul.
azraell
avea o placere nebuna sa ma puna sa apas ambreiajul inainte sa calc frana :-s
si daca nu faceam eu acest lucru, imi apasa el ambreiajul sad.gif(
in schimb m-a invatat plecarea din panta cu frana de mana biggrin.gif
gabylzr
Nu mai tin minte , dar parca nu , probabil de aceea am un stil de condus mai agresiv biggrin.gif
icee
nici mie nu mi-a zis/explicat, dar ce mare scofala sa lasi usor aceleratia si/sau sa schimbi intr-o treapta de viteza inferioara? blink.gif unsure.gif

in schimb am aflat o manevra interesanta de la taicamiu: apesi pe frana de serviciu cu ambreiajul cuplat excl.gif
argon
asa si ce e asa intereseant la asta? e foarte normal, dar probabil instructorul tau a fost un dobitoc blink.gif
cosmin_2300
Mie mi-a explicat care e faza cu frana de motor si chiar ma obliga sa o folosesc smile.gif
Nu aveam voie sa apas ambreiajul decat cand tremura motorul !
PaulT
QUOTE(icee @ 10 Jun 2008, 01:03)
nici mie nu mi-a zis/explicat, dar ce mare scofala sa lasi usor aceleratia si/sau sa schimbi intr-o treapta de viteza inferioara? blink.gif  unsure.gif

in schimb am aflat o manevra interesanta de la taicamiu: apesi pe frana de serviciu cu ambreiajul cuplat excl.gif
*




Nu pricep nici eu ce e asa interesant la manevra asta.....E absolut normal...O mare prostie este sa calci ambreiajul cand calci frana.Omori ambreiajul de pomana si nici nu beneficiezi de frana de motor(care usureaza destul de mult munca sistemului de franare).Eu nu calc ambreiajul niciodata cand franez pana la oprirea masinii.Cand turatia scade spre 1000-1200 rpm (adica se apropie de turatia de relanti si nu prea mai e in sarcina--adica nu mai este in frana de motor--) iese din viteza mai usor decat daca ai calca ambreiajul.Din pacate,prea putini sunt instructorii care se chinuie sa explice anumite manevre.Le e mult mai simplu sa spuna ca trebuie calcat ambreiajul de fiecare data cand se calca frana....
icee
QUOTE(PaulT @ 10 Jun 2008, 22:10)
Nu pricep nici eu ce e asa interesant la manevra asta.....E absolut normal...O mare prostie este sa calci ambreiajul cand calci frana.Omori ambreiajul de pomana si nici nu beneficiezi de frana de motor(care usureaza destul de mult munca sistemului de franare).Eu nu calc ambreiajul niciodata cand franez pana la oprirea masinii.Cand turatia scade spre 1000-1200 rpm (adica se apropie de turatia de relanti si nu prea mai e in sarcina--adica nu mai este in frana de motor--) iese din viteza mai usor decat daca ai calca ambreiajul.Din pacate,prea putini sunt instructorii care se chinuie sa explice anumite manevre.Le e mult mai simplu sa spuna ca trebuie calcat ambreiajul de fiecare data cand se calca frana....
*



la scola nu se invata mai nimic din pacate in ziua de azi....asta e, n-ai ce sa le faci dry.gif
marksman
Nu imi aduc aminte sa ma fi invatat instructorul, dar stiam de la tata.
vijelie
Juma din treaba instructorilor au facut-o parintii sau alti "necalificati"...
PaulT
Din pacate ,asa este...
Muttley
Habar n-am. Saracu' instructor nu prea m-a-nvatat mare lucru pt ca stiam toate detaliile dinainte (ma ducea tata in poligon inca de prin clasa a 6-a).

Dar o chestie ce merita precizata este ca instructorii predau manevre "grele" in functie de receptivitatea si evolutia cursantului. Daca pana la ultima lectie plecarea de pe loc se face aiurea, frana de motor chiar nu-si are rostul.
vijelie
Instructorii astia care predau cat poate elevul sa priceapa (si nu cat trebuie) ar trebui castrati sa nu lase urmasi. Parerea mea.
Diac
nu, ba chiar imi apasa el ambreiajul inainte de a frâna eu... am invatat singur pe parcurs.
Sofer pe Ambulanta Dacia 1310 S
Da am invatat la cursurile de conducere de frana de motor,inclusiv toate tipurile de parcari leam exesersat nu odata ci de zeci de ori si am exersat inclusiv plecarea din rampa.De mentionat am facut scoala de categoria B pe o Dacia 1300.
brigada_diverse
am invatat, dar nu o aplic ca trage mai multa benzina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.