Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alcoolul poate preveni gheata din rezervor?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut!

Frig, foarte frig, zapada cu generozitate, carburant romanesc => gheata in rezervor => situatii penibile pe drum cand nu se mai alimenteaza corespunzator masina.

Practic problemele au aparut dupa parcurgerea a 3-4 kilometrii si nu sunt tocmai fan al suflarii pe traseul de alimentare mai ales cand hainele nu imi permit desfasurarea operatiunii respective.

Am auzit de la gasca de batranei de cartier o solutie old-school: turnarea a 50 de ml de alcool industrial cand alimentez, ceea ce va impiedica formarea ghetii in rezervor.

Da solutie aceasta varinata sau e doar teoretica? am inteles ca apa este mai grea decat benzina si ingheata pe fundul rezervorului innecand alimentarea...iar prezneta alcoolului prina ceeas zona ar preveni fenomenul.


Merced
Se gaseste in benzinarii exact ceea ce cauti tu. Nu stiu insa cat de evident va fi rezultatul final, pana acum nu (cred ca) am avut probleme din cauza ghetii in rezervor. Daca prin benzina romaneasca intelegi de la o statie de incredere, n-are de ce sa se intample ceva, daca intelegi vreo ciorba de-o cumperi cine stie de unde, e posibil sa se intample si d-astea.
geopsi
omule benzina nu incheata! bune BENZINA si nu mai ai treaba, nu gazolina sau alte amestecaturi. motorina teoretic poate ingheta desi la mine in skoda nu a inghetat(motorina de vara).
in 33 de ani de cand are tata carnetul mia zis ca niciodata nu i-a inchetat iar in iarna asta au fost si minus 15-16 grade(erau -12 seara) si nu am avut probleme si am bagat numai eco premium de la petrom!
kalyyyyyy
Solutia este:o statie de benzina mai normala.
discutia este alta daca sunt mai putin de 25-30 de grade(daca mai merge masina),si anume in acea statie de benzina,o sa gasesti un aditiv.Ai grija sa nu iei de motorina.
einstein1984
Benzina buna nu are apa, cauta benzinaria care vinde mult, nu una pirduta pe dupa blocuri. Exista aditiv anti inghet (7 lei 250 ml in Auchan), e alcool izopropilic, care e miscibil in apa.
tabek
tatuci, esti sigur ca a inghetat benzina?? ar putea fi si jivraj, se manifesta cam la fel... sleep.gif
D-FENS
In primul rand fereste-te de chilipiruri,baga benzina adevarata.Treaba cu alcoolul este adevarata.Eu am avut o Nova si-i mai bagam din cand in cand in rezervor cam 3 degete de spirt si nu mai aveam treaba.Acum depinde si cata benzina ai tu in rezervor,iarna e bine sa fie cel putin peste jumatate rezervorul daca vrei sa previi condensul.
ydaniel
QUOTE(einstein1984 @ 23 Jan 2008, 22:05)
Benzina buna nu are apa, cauta benzinaria care vinde mult, nu una pirduta pe dupa blocuri. Exista aditiv anti inghet  (7 lei 250 ml in Auchan), e alcool izopropilic, care e miscibil in apa.
*


e de la 2+2 aditivul;)costa si mai ieftin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.