Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
xyz
salut!..am schimbat bujii,platina,spalat carburatoru pentru ca imi dadea niste rateuri groaznice,si astazi am mai reglat'o nintel la sa nu mai trepideze motoru si am observat urmatoarea chestie:daca desfac de tot surubu ala cu arc care impinge clapeta de acceleratie se opreste motoru;nu merge de nici un fel la relanti fara el strans vreo 2 curse..asta inseamna ca circuitu de relanti este infundat???e normal sa nu mearga fara el strans cat de putin???..merci frumos!
Muttley
Daca te-ai uita-n carburator sa vezi ce se intampla cand desfaci complet surubul ala ai constata ca exista o clapeta de acceleratie inchisa complet. Care nu lasa nimic sa treaca de ea. Adica torni apa acolo si acolo ramane.

In cazul asta te intreb... Pe unde-si trage motorul aer ca sa functioneze?!?

PS: stiai sper ca motorul de Dacie (si cam oricare altul) functioneaza cu AER. Benzina e de-a dreptu' neglijabila...

PPS: daca ai facut topic in care sa intrebi asa ceva, sunt curios cum ai reglat carburatorul dupa spalare...
xyz
pai sincer sa fiu tata la spalat si el la reglat p masina...nu prea ma pricep la chichite,da ma descurc sa o fac daca raman in drum..credeam k are vreun circuit separat de relanti.deci nu e infundat circuitu de relanti??e normal sa nu mearga fara surubu ala strans nintel??merci
Muttley
QUOTE(xyz @ 23 Jan 2008, 17:05)
e normal sa nu mearga fara el strans cat de putin???..merci frumos!
*


Da, e normal.
djasu82
Surubul de reglaj al turatiei se regleaza dupa ce ai incalzit bine motorul la 800-850 de ture dupa aceea intervi asupra surubului de amestec cel orizontal si il strangi pina ce motorul da sa moara si il deschizi dupa aceea usor pina cand motorul are turatie . Vizualizezi din nou turometru si regelzi iar turatia din surubul oblic (surubul de la clapeta de acceleratie) si mai incerci usor un mic reglaj la cel de amestec sa obti o turatie buna si constanta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.