Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurari FATA?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
denisCT
A auzit cineva de asigurarile FATA? Am inteles ca sunt in cadrul GENERALI, si printre singurii care inca mai accepta casco fara franciza. Astept mai multe detalii, multumesc

LE: Am gasit pe google ca sunt un satelit al GENERALI, si un site care incheie polite, cu 0% franciza din ce spun ei.

Sunt interesat daca au centre de constatari si daca se inteleg cu serviceurile
gotty
e prima oara cand aud de ei....
Tudor
Vezi acest coleg de forum a avut (poate mai are si acum) asigurare casco la FATA Asigurari.
Trimitei un PM, poate te ajuta el cu o opinie.
Cypher4laguna
Eu mi-am facut la Civic la Fata prin broker. Sper sa fie intr-un ceas bun. tongue.gif

Fransiza e 0% si prima de asigurare cea mai mica.
aureliandraghici
Si pe mine ma intereseaza FATA Asigurari. Poate cineva sa dea mai multe relatii despre ei (cu ce service-uri lucreaza, cat de repede se face constatarea, cu accept de plata, fara, cat dureaza sa-si dea acceptul de plata, etc)? Am intrat pe ***editat*** si mi-am calculat CASCO la 903 Euro/an, ceea ce e bine fata de 1300 Euro/an cat platesc in prezent la Asirom. Multumesc!
lucian_v
Ar fi foarte interesant de postat opinii ale celor care au avut de a face cu aceste asigurari. Cum se poarta , cum lucreaza..etc.
rokos
astazi am incheiat la FATA un contract casco pe 12 luni in urmatoarele conditii:
auto DACIA 1310 an 2002 injectie
valoare de nou: 11700 ron
suma asigurata: 5300 ron
prima de asigurare: 342 ron / an
plata in 10 rate
avarii+furt in Romania
persoana juridica
fransiza dauna partiala: 0%
fransiza la furt: 20%

agentul cu care am vorbit a fost amabil, am citit contractul integral.
am vorbit si la cateva service-uri si mi-au spus ca sunt seriosi , le platesc la timp devizele, deci n-ar trebui sa fie probleme.
sandy461229
QUOTE(denisCT @ 24 Jan 2008, 21:39)
A auzit cineva de asigurarile FATA? Am inteles ca sunt in cadrul GENERALI, si printre singurii care inca mai accepta casco fara franciza. Astept mai multe detalii, multumesc

LE: Am gasit pe google ca sunt un satelit al GENERALI, si un site care incheie polite, cu 0% franciza din ce spun ei.

Sunt interesat daca au centre de constatari si daca se inteleg cu serviceurile
*



Am facut acum o saptamana casco fara franciza la OTP Garancia.... au sediul in Bucuresti in zona pietei Kogalniceanu. Intruct au intrat recent pe piata romaneasca sunt foarte amabili si au tarife "promo". OTP Garancia este a unei mari banci din Ungaria.
andreis
Fata e ok, am avut un incident, se rezolva imediat si constatarea, platesc si repede.


Mult mai ieftin ca la altii, eu sunt multumit.


biggrin.gif
mugur
Am si eu la ei sa vedem, sper sa nu am incidente
GeoSoft
+1 tot la FATA, prin broker . Sper totusi sa nu ma folosesc de ...
b34uen
eu am la generali si au un plus de la mine prin faptul ca nu trebuie sa astepti acceptul de plata + constatare maxim 30 min
EdyB
Partea cu decont direct (fara accept de plata) e mana cereasca. Eu o am acum in service pe vechiul casco (mi-am deschis dosarul de dauna chiar inainte sa expire biggrin.gif) facut la asirom si m-au sunat astia de la service sa-mi spuna ca n-au cum sa mai dea de firma de asigurari pentru accept, ca si-au schimbat sediul si nu mai au acelasi nr de tel...bine ca sunt obisnuit sa circul cu ratb/metrou ca cine stie cat voi sta dupa fundul lor.

P.S.: si Ardaf face casco fara franchiza si la preturi chiar bune...pentru un cee'd nou-nout m-a dus cam la 2100 ron full (la generali cam 2800-2900 ron).

LE: mi-as fi facut si eu la generali pentru Cleo, dar din pacate e prea batranica pentru ei, ca nu fac la masini mai vechi de 6 ani parca sad.gif
C@talin
te rist sa faci la ardaf laugh.gif daca ai nevoie de casco iti repari si tu masina dupa 3-4 luni daca ai noroc radmasa.gif
aureliandraghici
Am incheiat si eu astazi o asigurare CASCO la FATA Asigurari
Renault Grand Scenic
An fab: 2007
1870 cmc
96kw
Suma asigurata: 19847 euro
Prima de asigurare: 848 euro
4 rate

Sunt super multumit.
Tudor
Aici nu se face reclama si nu se vinde. Mesajele in culpa au fost sterse. Doritorii sunt liberi sa adauge oferetele in sectiunea Anunturi, unde le este locul, nu aici.
ATENTIE: recidiva se lasa cu BAN !
Cipiotul
FATA Asigurari se ocupa cu ASIGURARI AGRICOLE "uameni" buni ... googaliti putin si o sa vedeti ... face parte din Grupul Generali ... deci toti care aveti casco la FATA il aveti de fapt la Generali (chiar daca pe hartii scrie - sau nu - FATA)
la ce tine de autovehicule (non-agricole) FATA e un fel de intermediar ...
aureliandraghici
Obiectul de activitate al firmei este asigurari si atat. E adevarat ca firma este parte a grupului Generali si ca in principal se ocupa cu asigurari agricole, dar asta nu-i face un intermediar intre clienti si Generali. Eu unul stiu ca am semnat cu FATA Asig si nu cu Generali, iar daca am o dauna ma duc la ei si nu la Generali. La FATA m-a costat 848 Euro, iar la GENERALI m-ar fi costat peste 1300 Euro. Eu zic sa mai cauti pe Google...
Cipiotul
citez de pe site-ul FATA "In cadrul sedintei Consiliului Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor din data de 19.09.2006 a fost aprobata autorizarea societatii FATA Asigurari Agricole S.A., societate membra a Gruppo Generali. "

si am zis ca e "un fel de intermediar" ... din moment ce face parte dintr-un grup mai mare, in cazul de fata Generali, iti spun sigur ca toate asigurarile sunt gestionate de Generali si nu de FATA ...
si da ... ai platit mai putin la FATA pt ca, fiind intermediar are anumite "reduceri" la produse/nr. de asigurari incheiate ....
si pe langa ca am cautat pe Google, cunosc persoane (printre care si prietena mea) care lucreaza in Generali wink.gif
Tudor
Ok, Fata e Fata, Generali e Generali. Chiar daca sunt membre ale aceluiasi grup, sunt entitati diferite si separate. Cu asta incheiem disputa. Mai sunt cazuri asemanatoare pe piata, nu are rost sa discutam.
rokos
pentru Cipiotul: dar de omniasig si asirom ce parere ai ca fac parte din acelasi grup - vienna insurance ? si ambele au cam acelasi obiect de activitate, si se cam concureaza in romania am putea spune...deci nu vad care e problema cu FATA vizavi de Generalli.
danutz_r
FATA si la mine: nu am avut nevoie de casco dar am auzit de bine de ei biggrin.gif


Renault clio symbol
An fab: 2006
1.5 dci
Suma asigurata: 9112 euro
Prima de asigurare: 427 euro
4 rate

cuprinde :
- avarii si furt in RO si strainatate
- 20% fransiza furt total
St
A mai avut cineva nevoie sa repare masina pe casco la ei? Sunt reduceri daca faci si RCA si Casco la ei?
aureliandraghici
Eu trebuie sa-mi fac acum masina pe CASCO la ei, dar inca nu am ajuns pe la service. O nota proasta ar fi ca pt. Renault nu au decontare directa decat su Serus. Eu oricum vroiam sa ma duc la ei, dar pt. cei care nu-i agreaza...
St
Dar ai fost la asigurator? Au fost OK? Sau a trebuit sa alergi tu dupa agent?
danutz_r
QUOTE
FATA si la mine: nu am avut nevoie de casco dar am auzit de bine de ei  smile.gif 


eu am facut o simulare pe net ... au raspuns promt la solicitarile mele ... printrun schimb de mailuri s-au pus la punct conditiile contractului, apoi am stabilit intalnire cu brokerul pt. sedinta foto si semnarea contractului. (sediul brokerului este in zona pasajului de la piata victoriei )
andreis
Eu mi-am reparat masina la ei pe CASCO, am facut asigurarea prin Broker, am patit "bucuria" Duminica, Luni am fost la ei, domnisoara broker mi-a dat un numar de telefon pentru agent constatator. (am sunat-o Duminica, n-a fost prea frumos din partea mea, dar scopul scuza mijloacele)
La fata locului un domn foarte rabdator, mi-a completat imediat dosarul, a facut poze, mi-a facut devizul de reparatie, mi-a recomandat un service si in 15 min am fost plecat de la ei, cu zambetul pe buze, adaug.
Agentul vine la tine, daca masina este nedeplasabila sau daca nu ai tu "timp" si nu vrei sa nu faci un drum pana la ei.

Nu e reclama, eu sunt doar multumit de ei si cred ca am facut o alegere buna, dar in acelasi timp sper ca nu o sa mai am nevoie de ei pentru incidente CASCO.
St
AHam, ma atrag si pe mine tarifele lor si aici in oras nu au sediu, doar un agent... si deasta intrebam de cum s-a comportat agentul pentru ca practic depind de el.
andreis
Eu zic sa incerci, intreaba-l ce te intereseaza si apoi decide.
L!nuX
daca am casco la generali si am avut un incident la ei , in cazul in care as trece pe FATA , facand parte tot din grupul generali exista baza de date comuna ?
aureliandraghici
QUOTE(St @ 30 Sep 2008, 15:24)
Dar ai fost la asigurator? Au fost OK? Sau a trebuit sa alergi tu dupa agent?
*


Am fost la ei, au un singur sediu pt. constatari pe Str. Ion Ionescu de la Brad care e in Nord, spre Baneasa. Am stat ceva dupa ei ca cica erau blocati in trafic. Intre timp o domnisoara draguta ne-a servit cu cafea, apa. Agentii constatatori s-au miscat foarte repete si au fost foarte amabili.
Cat despre cum a incheiat asigurarea am gasit pe net un broker de asigurari care are contract cu ei si au venit la mine cand si unde am vrut eu. Super OK!
O sa va anunt cum se misca cu acceptul cand o sa fie gata ca abia m-au programat pt. luni in service.
rokos
pana la urma ai rezolvat-o?
aureliandraghici
QUOTE(rokos @ 6 Oct 2008, 22:10)
pana la urma ai rezolvat-o?
*


Nu inca. Abia am dus-o ieri dimineata. O sa-i sun maine poate e gata...
aureliandraghici
Gata! Am rezolvat-o! Am ridicat masina din service azi dimineata. E totul perfect. Ce sa zic..., masina a stat in service 4 zile din care 2 zile a durat aprobarea acceptului de plata la dauna de peste 3000 de ron (aici e buba, ca la peste 3000 de ron trebuie semnatura de la sefi, altfel s-ar misca mai repede...). Una peste alte ma declar mai multumit decat precedentul asigurator. Totusi, sper sa numai am nevoie de serviciile lor prea curand... smile.gif
rokos
ok.bafta in continuare!
Executron
Incurajat de brokerul meu si de service-ul cu care am avut multe colaborari eficiente voi semna si eu la FATA la Passat, sper sa fie intr-un ceas bun smile.gif
Executron
Azi am incheiat la FATA Asig la Passat. SA= 10 mii euro, suma de plata 800 Euro/an. Fara fransize de orice fel.

Mi-a convenit la ei fiindca n-au fransize (eu am de obicei mai multe dosare mici de valoare deci nu-mi convenea deloc partea cu fransiza) si fiindca service-ul cu care colaborez eu demult si f. bine are decontare directa cu ei smile.gif.
rokos
daca i-ai facut si pt furt, sigur nu are fransiza? la mine este..
aureliandraghici
QUOTE(rokos @ 7 Nov 2008, 13:54)
daca i-ai facut si pt furt, sigur nu are fransiza? la mine este..
*


Este optional. Eu am CASCO incheiata la ei si am specificat brokerului de la asigurari ca nu doresc fransiza sub nici o forma. Drept urmare am polita incheiata si pe furt (numai pe teritoriul Romaniei) fara fransiza. Atentie insa: fara fransiza platesti mai mult asigurarea deoarece tu nu suporti nici o plata in caz de eveniment.
Executron
Totusi rokos "has a point".

Am studiat si eu aspectul asta, dar nu m-a interesat mult pt ca masina sta in garaj pazita, deci nu prea e mare riscul de furt.

TOTUSI daca ma uit in contract pg 3, alin 6.2 spune ca

Fransize obligatorii pentru :
- furtul autovehicului 20% din SA
- avarii la motocicluri 3% din SA

Fransize optionale pentru avarii totale si partiale, conform tarifului de prime in vigoare la data incheierii sau reinoirii politei de asigurare.

PE PAGINA "0" a contractului exista rubrici acolo in care se mentioneaza fransizele. Eu am trecuta "bara"/"blank" la toate alea inclusiv la categoria obligatoriu si confirmarea brokerului cu care am lucrat la multe asigurari, ca acest contract e fara NICI un tip de fransize.

Totusi tind sa cred ca este valabila 20% fransiza la furtul total al autovehicului.

PE MINE m-a interesat 0 fransiza la dauna partiala pentru ca eu am de obicei 2-3 dosare cu cate 1-2 elemente de vopsit/schimbat de la traficul/parcarile din bucuresti si eu nu suport zgarieturi pe masina.
UDI
stie cineva cu ce service-uri DACIA mai cunoscute au decontare directa cei de la FATA?...am sunat la ei dar mi-au insirat numai service-uri necunoscute

multam!
Miria
Autocobalcescu cel mai cunoscut.
Fuzz
Eu am o lista luata azi de la broker si nu apare nici un service Dacia si mi se pare dubios. Serus apare pt Renault.
UDI
azi am sunat la Cobalcescu si mi-au confirmat ca anul asta au avut decontare directa cu FATA...ramane de vazut daca si la anu' dar se pare ca da...maine semnez si eu cu ei. Sper sa n-am ocazia sa aflu cu ce service au decontare directa
crisolro
asig FATA incheiata acu fo 2 zile
asigurat 9673 eur (val. masina veche de un an, noua 10748) fara fransiza la furt total!
485 eur in 4 rate

recomandarea brokerului meu cunoscator al politelor casco la mai multe firme!

au decontare directa cu Serus
Fuzz
Decontarea la furt total e trecuta in contract. Si brokerul meu mi-a aratat unde scrie chestia asta, poate a omis el sa o mai treaca pe polita.
crisolro
daca mi te adresezi, nu inteleg exact ce vrei sa zici

ideea mea era ca asigurarea putea iesi si mai ieftina cu ceva zeci de euroi daca acceptam fransiza nustiucat % la furt total ... nu am acceptat
denisCT
Am primit zilele astea o recomandata la Fata Asigurari in care ma anuntau de un "denunt unilateral" - adica incetarea contractului cu o luna inainte sa se termine in mod normal. A mai primit cineva?
UDI
ai avut dauna sau ceva scandal cu ei?
Tudor
denisCT: e musai sa ne dai mai multe detalii, daca chiar vrei sa te ajuta cu sfaturi sau lamuriri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.