Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu dezlipirea de autocolante
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
R-GhosT
Salut.

As avea si eu nevoie de un mic ajutor din partea voastra. Tocmai am achizitionat de la o firma un break .. si am dat de o mica problema .. masina are lipite pe ea niste autocolante d`alea cu numele firmei .. pe care eu trebuie sa le scot cat mai repede .. si nu prea reusesc decat cu unghiile ... si cam 1 cm/ora.... pentru ca peste ele au trecut inghetzuri de -20 de grade, arsitza de 40+ grade... si s`au solidificat.

Cum pot si eu sa le dezlipesc de pe masina fara sa`i scot si vopseaua?

stiu .. o sa`mi ziceti ca o sa difere la culoare portiunea pe care au fost lipite autocolantele.... asta am aflat solutia. biggrin.gif .. un polish si apare culoare uniforma.
NokiaNokia
Incearca sa le dezlipesti cu feonul sau pistol cu aer cald.
cosmin_2300
Cu apa calda nu merge ?

<span class='edit'>25 Jan 2008, 18:27:</span>
QUOTE(NokiaNokia @ 25 Jan 2008, 18:25)
Incearca sa le dezlipesti cu feonul sau pistol cu aer cald.
*


Asta am vrut sa-i propun si eu ... dar tinand cont ca afara sunt 0 grade ... nu stiu cum ar functiona aparatele ( ma refer la eficienta de a incalzi aerul ) ... plus ca daca nu sta la casa e cam greu cu , curentul biggrin.gif
R-GhosT
QUOTE(NokiaNokia @ 25 Jan 2008, 17:25)
Incearca sa le dezlipesti cu feonul sau pistol cu aer cald.
*




Uite ca asta n`am incercat ... cu apa calda am incercat (nici o sansa) .. o sa incerc si cu feonul .... sa vad ce iese ...

tx

P.S. masina e in service in incapere incalzita .. deci sper sa nu am probleme cu curentu biggrin.gif
LuluMOB
Am făcut treaba asta pe o Toyota din 2002 de firmă adusă de afară.
Am folosit un pistol cu aer cald. A ieșit totul perfect. Mașina era albă și aveam emoții.
Încășzești cu grijă și cu răbdare, câte o literă, sau câte o bucățică.
Urmele de adeziv -dacă rămân- se curăță cu ceva gen Cif pastă.
cosstti
In cele din urma am reusit sa dezlipesc abtibildul care ma sufoca de doua luni.
Era un fel de cruce cu niste caractere chirilice.
Deeh fostul proprietar era o dna bisericoasa tare, ca la fiecare biserica pe langa care trecea isi facea cruce de nu mai era atenta la trafic de atata habotnicie.
In final: Cu WD40 am dat pe toate elementele alea ale abtibildului si incet, incet cu unghia am reusit sa le dezlipesc pe toate.
george_scala_2004
Salut,

Adezivul care ramane dupa indepartarea a ceea ce a fost lipit, scotch, autocolant, etichete, nu numai pe masina, se curata foarte usor cu orice diluant - acetona, benzina...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.