Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Izolatia calorifer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Adrian_Boy
Azi m-am apucat sa curat sistemul de racire pentru ca nu am caldura in masina.
Am luat un lichid 2+2 pentru curatat radiatoare (pe el scrie ca se pune in sistemul de racire, se lasa ca mearga, se goleste si iar se pune apa curata iar la sfarsit antigel ca de sfarsit).

Am luat caloriferul si radiatorul in casa sa le spal mai bine si cu otet.

Intrebarea mea este, asa trebuie sa arate izolatiile din dreptul caloriferului ???
Are un fel de panza lipita cu ceva.
ionut.tanase
Din poza pare OK.
Ca o remarca personala si putin off-topic: carburatorul e nou sau e al dreaq de bine curatat? smile.gif
Minel
Daca tot cureti radiatorul si caloriferul te-as sfatui sa dai jos toate furtunele care fac parte din sistemul de racire-incalzire si sa le cureti temeinic (iti spun din proprie experienta ca o sa fi uimit cata mizerie o sa iasa ) !!!
tgg2k
nu, nu asa arat izolatia pt calorifer. izolatia pt calorifer e ca un burete mai des care se pune pe calorifer si sub el, grosimea e undeva la 2-3 mm.

ideea e sa treaca tot fluxul de aer prin calorifer, nu sa-l ocoleasca

in prima poza e o garnitura de etansare la compartimentul de aer. tot in ideea sa nu sufle aerul inapoi spre motor ci spre habitaclu

LE: cat despre furtune, in mod normal solutia 2+2 le curata destul de bine. oricum, nu strica sa le mai dai un jet de apa.
CriSTI68
daca tot cureti curata si locurile prin care se prezinta rugina, credema merita smile.gif, buretele ala de izolare este practic inexistent, izoleaza cu o folie de cu o fata de aluminiu si una de burete merita. Schimba furtunele, desfunda sau schimba caloriferul si incearca sa pui robinetul la calorifer cu unul de tipul vechi sau cu un T de care vorbea bygy in topicul de incalzire suplimentara wink.gif

si scuze pentru off topic, Posibil curatat bine eu carburatorul care o sa il pun pe noul motor am pus pe el peria de lustruit si a iesit ca nou icon_mrgreen.gif
Adrian_Boy
@ionut http://www.daciaclub.ro/Carburator-page-2-t94913-s30.html
e nou.
Cat despre rugina prin locurile acelea e cam greu sa le curat acuma. Vreau sa le curat cu o bormasina cu perie de sarma montata pe ea smile.gif

Adrianno merci de sfaturi. Tu zici sa renunt la acea izolatie si sa pun ceva de aluminiu care e mult mai bun.

Robinetul am pus nou, este turecesc dar din metal tot, fata de cel romanesc care este din plastic. Si am schimbat furtenele care vin in calorifer.
Masina nu am scos-o la drum lung sa vad cum se simte caldura.
Ideea este ca a iesit ceva impuritati din calorifer la spalarea cu otet biggrin.gif
ydaniel
deci spala, curata, zona grilei.si sa speli bine instalatia de racire si sa pui antigel de la policolor-RADIPOL.
Ov
2+2-ul ala s-ar putea sa-ti curete si cate ceva de prin radiator/calorifer, astfel incat sa te trezesti ca-ti curge dupa aia smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.