Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: oroblema cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raduhoria
Am vrut sa completez uleiul in cutia de viteze si eu de obicei desfac contactul de marsharrie de pe cv,introduc in marsharier si apoi bag un furtun pe acolo(furtunul intra numai cand e bagata in marsharriere),numai ca dupa ce am bagat ulei am uitat sa scot furtunul si am scos-o din viteza,iar dupa asta cutia s-a blocat nu mai intra in nici o viteza.Ulterior am reusit sa scot furtunul fara sa se rupa deci nu a ramas prin cv.Mentiomez ca frtunul era destil de tare si ma gandesc ca poate furcile din cv nu si-au facut cursa din cauza lui.Ce ma sfatuiti sa fac.Am dat cv jos de pe masina, e blocata nu intra in nici o viteza.Cutia are 4 trepte.
alinushy
pai de ce mama dracu bagi tu ulei pe acolo???????????????
raduhoria
Mi se pare mai simplu mai ales ca nu am putut sa desfac surubul pe unde se introduce ulei normal.Am rupt 2 chei in el...
nicolson
Surubul ala se desface cu o cheie speciala sau cu o tubulara,in nici un caz cu fixa.
Desfa si tu cutia,vezi ca iti trebuie un teu de 11 si o tubulara de 13 parca.Iar la inchidere schimbi garniturile si iti trbuie si silicon rosu.
Succes
tgg2k
QUOTE(nicolson @ 28 Jan 2008, 04:56)
Surubul ala se desface cu o cheie speciala sau cu o tubulara,in nici un caz cu fixa.
Desfa si tu cutia,vezi ca iti trebuie un teu de 11 si o tubulara de 13 parca.Iar la inchidere schimbi garniturile si iti trbuie si silicon rosu.
Succes
*



cutia in 4 viteze se desface super usor dar nu recomand.

a mai fost scris pe un topic... busonul de golire se desface cu cheie fixa (sau dreapta) de 10, dar cheie veche sanatoasa din fier, fonta sau otel, nu rahaturile de chrome-vanadium din ziua de azi ca alea se deschid si nu mai sunt bune la nimic.

nu incerca cu tubulara. capul busonului e un patrat cu latura de 10 mm.
razvanarghius
cu b;itul e mai usor
maseax
Vedeti ca se gasesc in comert chei de desfacut busonul la ulei la baie si la cutie. Costa vreo 7 Ron parca. si sunt destul de bune pt uz "Caznic".
raduhoria
Sunt totusi curios oare ce s-o fi intamplat in cutie.Am dat-o jos de pe masina.E vreo solutie s-o deblochez fara s-o desfac,pt ca daca o desfac nu mai stiu s-o montez iar de reparat cutii in 4 greu sa mai gasesti pe cineva mai ales ca pretul la dezmembrari nu e mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.