Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fire marsarier
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
softboy bad
...am cautat cu functia search dar nu am gasit raspuns la problema mea...deci ...am schimbat instalatia electrica fata la berlina cu una din comert gata facuta ...problema este ca la cea noua nu am gasit firele de la marsarier (cele care aprind becurile albe de pe spate ) si in plus la cele de la semnalizare de pe aripi am gasit doar cate un fir ...ce pot face? la semnalizare m-am gandit ...iau de la faruri dar la marsarier? ....va multumesc anticipat
C a t a l i n
Probabil ai uitat să cumperi "instalație electrică spate"...
alinushy
nu are treaba instalatia spate, la semnalizari decat un fir iti trebuie, ala e + , minus e prin surubul de se prinde in aripa.
kalyyyyyy
La semnalizare ai un fir pt ca acela este plusul,minusul il iei de pe caroserie,probabil ca ai nimerit un model la care lampa laterala isi ia minusul de pe caroserie.
softboy bad
instalatia electrica spate este la locul ei acolo unde trebuie ...la cea care este pe fata nu gasesc firele ..de fapt nu le are ...nu stiu ce pot face in situatia aceasta ...oricum catalin marinarul iti multumesc ...dar nu acest raspuns caut
ceaki
firele de marsalier is verde cu rosu si vin pe sub baterie pana la bulb
softboy bad
ceaki .....in primul rand iti multumesc tie cat si celorlalti colegi forumisti pt raspunsuri ...incep sa ma lamuresc cum sta treaba ....tin sa precizez ca instalatia am schimbat-o prin inlocuire papuc cu papuc....am ajuns la marsarier si nu are fire ca la cealalta (model mai vechi probabil)deci poate improvizez ceva ...sonda stiu unde este ...fire am ..papuci de asemenea ..dar in bord nu stiu cum sta treaba ....
ceaki
alimentarea cu plus o iei de sub bord unde ai doua reglete cu mai multe picioruse si in care is bagate niste fire. pe una dintre reglete ai plus fara contact, iar pe una plus cu contactul pus. de pe asta din urma duci un fir pana la bulbul de pe cutie. de pe celalalt piciorus al bulbului, duci un fir pana la lampile de pe spate, sau numai pana la firul verde de la instalatia spate.
softboy bad
multumesc din nou ceaki ....ai avut dreptate ,iar eu am mai rezolvat o problema cu ajutorul colegilor forumisti ....topicul se poate inchide ..
brigada_diverse
ca tot vine vorba de riglete
cea cu + permanent are cuplat pe ea un fir fosu gros, care seamana cu cel care vine de pe alternator
as mai pute apune inca unul?(sa pot sa pun pe regleta mai multi consumatori)
ceaki
poti pune si asa numai depinde cat de mari is consumatorii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.