Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Căști stereo wireless
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
C a t a l i n
Vreau să achiziționez niște căști wireless, tehnologie bluetooth, pe care să le folosesc la telefon ca handsfree, și deasemenea pentru a asculta muzica din telefon sau laptop (filme).

Un exemplu aici.

Aș dori ceva sugestii, nume de firme, eventual modele mai răsărite.
Deasemenea, ceva sfaturi de la cei ce au așa ceva. (fidelitatea sunetului, autonomie, etc)

Mulțumesc anticipat.
tiberiu.anghel
Sper sa nu ma insel, dar in primul rand cred ca trebuie ca telefonul/laptopul sa aiba Bluetooth cu A2DP. Bine, asta pentru sunet stereo.

BH-501 vad ca nu are microfon. Mai sunt niste modele de la Plantronics: asta si asta.

Nu le-am ascultat, dar incearca sa le probezi inainte sa le cumperi. S-ar putea sa ai o surpriza neplacuta si sa se auda foarte prost. Eu asa am patit cu asta. Este catalogat ca music headset si se aude infect.

Ai in vedere si ca autonomia acumulatorului telefonului va scade destul de mult.


C a t a l i n
Mulțumesc pentru răspuns. Întradevăr actualul meu telefon nu are A2DP, știam de acest profil, dar urmează un upgrade.

Modelul BH-501 are microfon integrat în casca dreaptă.

E normal ca autonomia să scadă, sunt pregătit. smile.gif

Cred că le voi utiliza mai mult cu laptopul, pentru filme, muzică, chat.

Pentru cele 2 modele Planctronics voi încerca să găsesc un distribuitor în RO, pentru a compara prețurile. Îmi par cam mari față de Nokia (reflectă oare diferența de calitate?)

Pentru BH-501 prețul ar fi între 200 și 240 RON.
tiberiu.anghel
590 e cam in aceeasi gama de preturi, iar 260 e chiar mai ieftin. Intra aici pentru preturi.

Eu am cumparat 2 headset-uri bluetooth de la Plantronics. Primul s-a stricat dupa 2 saptamani ( era entry model ) iar al doilea merge si acum foarte bine. Pentru al doilea am dat doar diferenta de bani intre cele 2.

O sa incerc sa iti dau un raspuns pe topic despre cum se aud pana maine. Un prieten lucreaza la un magazin GSM mai mare si poate le are pe stoc ca sa fac o proba tongue.gif .


LE:
A avut in magazin doar Plantronics 590E. Acum nu mai are modelul pe stoc. Mi-a spus ca se aud foarte bine.
Insa cred ca cel mai bine ar fi totusi sa le asculti tu inainte de a le cumpara.
C a t a l i n
Mulțumesc. Cam ce autonomie au? (la volum mediu, cel practic, nu cel din specificații..)

A mai testat cineva astfel de căști? smile.gif
tiberiu.anghel
Nu am cum sa iti zic fiindca doar le-a probat. Era si el curios sa le auda.
C a t a l i n
QUOTE(tiberiu.anghel @ 28 Jan 2008, 10:57)
Eu am cumparat 2 headset-uri bluetooth de la Plantronics...
*



La cele 2 mă refeream...

Sau e vorba de modele cu o singură cască, pentru handsfree ? smile.gif
C@talin
am un amic cu casti bluetooth stereo, lau tinu 4 zile folosite intens biggrin.gif
tiberiu.anghel
@Catalin Marinarul: Da, cele 2 pe care le-am avut eu erau obisnuite, cu o singura casca.
Ti-am zis ce am patit cu ele ca sa iti faci o usoara idee despre produsele celor de la Plantronics.

Oricum, cred ca mai repede vei incarca telefonul decat castile.
C a t a l i n
Am înțeles, merci.

Cred că voi folosi mai intens căștile decât telefonul, deci... smile.gif
tiberiu.anghel
Catalin MAERSK tongue.gif , te-ai hotarat pana la urma ce sa cumperi?
Daca le-ai luat deja, ai ceva impresii de impartasit?
Lucman
Pana la urma le-ai cumparat?
Daca da, o sa te rog sa imi spui de unde. As vrea si eu sa cumpar.
C a t a l i n
Încă nu, dar cum le iau, revin cu impresii... smile.gif
eminescu0
Exista laptop cu A2DP ? Eu cred ca merge doar transfer de date. Din cate am tot citit pe forumuri majoritatea au probleme cu functionarea bluetooth-ului, cu instalarea driverelor, uneori nu merge deloc. Dar in fine, alea high-end or avea si A2DP...
C a t a l i n
Eu n-am dinte albastru integrat în laptop.

Dar am un stick USB to Bluetooth, ce are A2DP. E adevărat că e măricel, dar se va rezolva în curând și acest mic inconvenient, prin cumpărarea acestui produs:

user posted image


Lucman, îmi poți da te rog mai multe impresii după achiziționarea 590A ? Multe review-uri în care se spune că nu redau calitativ muzica... Este sau nu așa? smile.gif

Cred că m-ai convins și pe mine... smile.gif

Accesoriile sunt tentante...

Le-am găsit aici, la un preț bun, cu 2 ani garanție.

user posted image
user posted image
C a t a l i n
Și am mai găsit ceva scris de aceste căști, și dacă e adevărat, ar fi cam nasol: când se folosește acel transmiter din pachet, sunetul are o întârziere de 0.5-1 sec, ceea ce ar fi cam deranjant la vizionarea unui film TV de exemplu...

Este așa?
Lucman
Eu nu am observat sa aiba delay. Se aude bine.

Nu poti sa ai o caltate high end la sunet, dar se aud foarte bine.

La telefon merg super OK, se face legatura imediat, calitate a sunetului super, microfonul este si el foarte bun. Interlocutorul nu face diferenta intre casca si telefon.

La televizor merg foarte bine, fara delay si allte prostii.

La computer merge foarte bine, dar trebuie sa ai o placa de sunet mai acatarii ca sa auzi bine.

Daca folosesti adaptorul universal merge sterea fara probleme. Nu am incercat inca cu adaptorul computerului.

Per total eu sunt super multumit de ele.
C a t a l i n
Merci. smile.gif
C a t a l i n
Azi am plecat la cumpărături. Întrucât Plantronics 590A au sărit brusc de 300 RON, la magazinele online, am renunțat temporar la ele...

Am plecat cu gândul să iau modelul Nokia de la începutul topicului, de la Internity, cu 230 RON. Ajuns acolo am dat peste LG HBS-200, despre care nu știam nimic, dar când am auzit că le pot avea pentru 139 RON, am decis să le testez. Se aud foarte bine, au un bass puternic, și volum suficient, au și microfon încorporat, 2 ani garanție.

Rămâne să văd cum se comportă în timp, și aștept să mai scadă prețurile pentru 590A.

Mulțumesc tuturor celor ce au scris aici.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.