Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu antena
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebe_cj
Salut , a, o dacie din 98 cn cumparata in decembrie si nu i gasesc cablu de antena . Are antena sus si fostu proprietar a luat masina de noua si nu a montat nici o data radio sau alceva , se poate sa aibe numa antena sus si cablu nu ? din fabrica ? am dat jos ceasurile ca am lucrat la ele si am cautat cu ocazia aia si cablu, da nu era , am dat jos torpedou , da nu am vazut cablu . Imi zice cineva unde sa caut si traseu cablului din fabrica. multumesc !
Minel
Daca ai antena montata din fabrica ,normal ar trebui sa ai si cablu de antena care este situat pe stalpul din dreapta intre parbriz si usa fata si ar trebui sa il gasesti daca demontezi cutia cu acte si acolo ar trebui sa fie (arata ca un cablu de TV )
argon
Antena noua cu cablu+mufa e vreo 15 lei, totusi incepe cautarile de sub consola aia dintre parasolare, pe acolo se prinde antena, si pleaca cablul.
brigada_diverse
antena+cablu destul de lung, la carefur cu 9 lei
bebe_cj
io intaleg ca 9-15 lei da nu e asta . am intrebat daca e normal sa nu aibe din fabrica cablu da antena . am pipait si pe sub tapiterie da nu am simtit nimic . o sa mai verific . daca nu are ,e o operatiune dificila sa trag cablu pe sub tapiterie .
argon
Operatiunea e cam dificila, trebuie sa decupezi tapiteria sub consola aia, si sub prinderea parasolarului din dreapta, fara grija totusi, ca nu se va vedea cand montezi astea inapoi.

Gasesti in topicul asta despre cum faci gaurile din tapiterie, fara cea dintr-o parte nu poti trage cablajul antenei(daca nu il ai intradevar).
brigada_diverse
1. nu e obligatoriu sa aiba, chair daca ai deja antena
2. nu tragi pe sub tapiterie, tragi prin caroserie, exista un mic tutorial pe aci, dar sa facem un rezumat

firul pleaca de sub olglinda retrovizoare din centru(o scoti de acolo), se duce in stanga, spre stalp(desfaci chestia care tine parasolarul si o sa ai acces la o gaura prin care o sa directionezi tu firu sa se duca in stalp)
odata firul intrat in stalp, il impingi si o sa apara in stanga jos sub bord capatul lui

eu l-am ascuns pe sub cheder ca mi-a fost lene...dar o sa il pun prin stalp
PaulT
Se duce in dreapta...nu in stanga.Oricum,nu are cum sa aibe antena din fabrica si sa nu aibe cablul.Trebuie cautat bine.De intrat in habitaclu,in tot cazul,intra prin stalpul fata dreapta.Daca fostul proprietar nu a umblat pe acolo,trebuie sa il gasesti.
brigada_diverse
ma scuzi, dreapta...iar am incurcat... rolleyes.gif

la mine avea din fabrica si nu are cablu.....nu l-am gasit sub absolut nicio forma, am cautat oriunde era posibil, absolut nimic(e la prima mana, nimeni nu a umblat la partea cu antena)
bygy007
QUOTE(bebe_cj @ 27 Jan 2008, 19:27)
Salut , a, o dacie din 98 cn cumparata in decembrie si nu i gasesc cablu de antena . Are antena sus si fostu proprietar a luat masina de noua si nu a montat nici o data radio sau alceva , se poate sa aibe numa antena sus si cablu nu ? din fabrica ? am dat jos ceasurile ca am lucrat la ele si am cautat cu ocazia aia si cablu, da nu era , am dat jos torpedou , da nu am vazut cablu . Imi zice cineva unde sa caut si traseu cablului din fabrica. multumesc !
*


desfaci acolo unde este incercuit cu rosu si vezi daca gasesti un cablu arata ca ala e antena de la tv dar mai subtire daca il ai se duce spre stilpul dreapta fata dai covorul la oparte si vezi daca il gasesti daca nu dai polita , apoi cartonul de pe stilp si cauti cablul daca nu , tragi altul , vezi instructiunile date de aragon la ces cablul se trage identic
valibb
Cauta sub covorasu din dreapta de la picioare , acolo am gasito eu
bebe_cj



Mersi. am gasit cablu sub mocheta la picioare dreapta cu tot cu mufa biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.