Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Infloriturile de rugina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Smailey
Mar interesa cum sa repar infloriturile de rugina care apar pe caroseria masinii . mad.gif
maseax
Cureti pana la tabla (asta in caz ca nu e strpunsa de rugina) dai chit si apoi vopsesti.
Sau strangi bani si cauti un tinichigiu meserias.
han_1.6 mpi
ce fel de inflorituri ? pune niste fotografii.

vijelie
Daca e Logan, cu ceara. Mai multe detalii pe site-ul oficial. smile.gif
kalyyyyyy
QUOTE(vijelie @ 28 Jan 2008, 16:35)
Daca e Logan, cu ceara. Mai multe detalii pe site-ul oficial. smile.gif
*




sa stii ca si 1300 si loganul au tabla pe sub vopsea,iar rugina nu face diferenta in functie de masina.Nu stiu ce ceara e aia dar ma indoiesc ca are vre-un efect ,altul decat unul temporar.
Lostboy
kalyyyy, era un apropos......glumea omul.
vijelie
Operațiune de service pe vehiculele Logan berlină

Dacia va realiza o operațiune de service prin care clienții săi vor beneficia, cu ocazia viitoarei revizii a vehiculelor lor, de ultimele evoluții tehnice aplicate în uzină. Această intervenție vizează numai modelele Logan Berlină produse până la sfârșitul anului 2006.

Această operațiune (injectarea suplimentară de ceară protectoare în anumite porțiuni ale caroseriei) va permite clienților să beneficieze, gratuit, de evoluțiile tehnice în scopul îmbunătățirii protecției vehiculelor lor, în special împotriva agresiunilor provocate de vremea nefavorabilă.

Așa cum este prevăzut în carnetul de întreținere și în garanția anticoroziune de șase ani, Dacia va proceda, de asemenea, cu ocazia viitoarei revizii a vehiculelor, la un control anticoroziune și va efectua intervențiile care se vor dovedi necesare. Preocupată permanent de calitatea vehiculelor sale, Dacia a constatat, în câteva cazuri, prezența unor puncte de oxidare în pasajele roților din spate ale anumitor vehicule Logan berlină.

Aceste puncte de oxidare localizate sunt legate de pătrunderea apei prin pasajele roților spate ca urmare a unor operațiuni imperfect realizate în cursul procesului de fabricație (aplicarea de mastic și/sau poziționarea unui obturator). Acțiunile corective au fost deja aplicate în uzină pentru asigurarea celei mai bune calități de fabricație, mai ales în momentul aplicării de mastic, operațiune care necesită dexteritate. Aceste dispoziții vor fi confirmate prin scrisori adresate clienților vizați.



Oare de ce nu se poate aplica (chiar si contra cost) si celorlalte modele Dacia ?
kalyyyyyy
Faza cu loganul e in felul urmator:datorita proastei fabricatii si la fabrica si aici pe forum au fost foarte multi care s-au plins de puncte de rugina.Fabrica a incercat sa eschiiveze dar pana la urma nu a reusit,a recunoscut o parte din vina ,si anume rugina datorata noroiului aruncat de roti.Defapt problema este la vopsitoria caroseriei si nu la aplicarea acelui mastic(banuiesc echivalentul antifonului).Aici este o problema la logan ,iar aici fabrica nu are ce sa faca,la pretul loganului nu isi permite o vopsea mai buna,in schimb antifonul mai bun este un compromis.
Smailey
Este vorba despre o dacie 1300 in unele locuri unde este sarita vopseaua a aparut putina rugina dar sunt anumite locuri cum ar fi pe cupola unde este sarita doar vopseaua nu este deloc rugina si mai am o nelamurire cum imi dau seama ce culoare de vopsea sa cumpar
thedragon
da cu smirghel pana ajungi la tabla si nu da numai unde este punctul de rugina, mareste oleaca aria ca poate sa extins sub vopsea. La magazinul de vopseluri biggrin.gif are vanzatorul o paleta de culori si u frumos cauti culoarea de pe acea paleta si pe paleta respectiva scrie si codul si te duci apoi in magazin si ii spui codul si vanzatorul iti da vopseaua care trebuie
brigada_diverse
cauta codul in certificatul de inmatriculare
la tine ori e bleu mamaia 617 ori bleu gri 616.....dau poate ma insel...sa imi spui si mie ce cord are culoarea...

daca vrei sa vopsesti cu spray, au la carefur sprayuri...

kitul e 8 RON, deci e o lucrare ieftina
Smailey
Codul vopselei este bleu61 problema este ca dupa trecereavremii si mult soare si alte alea vopseaua sa decolorat so daca ma duc la magazin si cumpar vopsea bleu61 o sa arate ca o zebra smile.gif)
magelan_explorer
observatie: aplica grund inainte de vopsea! daca nu,o sa ai surpriza sa-ti iasa rugina prin vopsea...
CriSTI68
deci nu am pozele ca nu le gasesc, aveam un mic tutorial facut de asta vara dar explic etapele parcurse de mine la capota:

1. Am curatat infloriturile de rugina cu smilgher mai aspru pana am ajuns la tabla de a lustruit-o
2. Am facut o portiune mai mare decat infloritura de rugina
4. Am aplicat o solutie (nu stiu cum se numeste am primit-o de la tinichigiu) si am lasat sa se usuce
5. Am aplicat 2 straturi de grund Guzu icon_mrgreen.gif
6. Chit si finisat cu smilgher fin si apa
iar la final vopseaua Gry Metalizat 1818 icon_mrgreen.gif dar acum a inflorit in cealalta parte a capotei sad.gif
djasu82
Ca sa vezi undei dai si unde crapa , paca spunea PaulT ca exista o solutie speciala pentru a preveni rugina.
PaulT
Kelfos se numeste.Este un rust-converter.Si chiar e bun.
CriSTI68
este este, nu a mai ruginit acolo dar a luat razna in coltul celalalt icon_mrgreen.gif mai am 0.5 L de solutie dar schimb capota cu totul
PaulT
Daca nu a inflorit prea rau,mai bine o faci.Decat sa dai banii pe una noua+pregatire de vopsit+vopsit.Poate nici nu mai cade la fel de bine ca cea originala...
djasu82
Adriano nu se merita ceva nou fiindca vei avea surprize ... nu mai e ce-a fost pentru berline fiindca si usile pe care mi le-au pus la service pe masina mea nu mai sunt cum erau cele originale . Astea sunt tabla subtire in fine Paule multan pentru denumire sper sa gasesc si eu si sa cumpar nu strica daca dau pe sub masina si pe la apripi si praguri.>>> Kelfos
Adrian_Boy
Tizule, de unde cumpar asa ceva, stiu ca s-a discutat si pe alt topic, dar de unde iau ?
djasu82
Trebuie cautat PaulT stie mai bine ori se da comanda pe net dar nu stiu sigur sau daca nu pe la magazinele de specialitate ,la policolor sigur nu are .
mad toz
Am gsit si eu un produs care face acelasi lucru cu Kelfos.Este la bidon de 650 ml si costa 70 ron.Eu nu l-am cumparat ,l-am primit de la cineva dar o sa intreb unde se gaseste.
user posted image
user posted image
CriSTI68
vineri o ai in masina ? naughty.gif
AB-05-PIW
chiar asa sa fie produsu acela kelfos ...io totusi ii arat ulei vaselina si pasta de lustruit si o duc asa ushor pana la urmatoare vopsire:D
brigada_diverse
mastic de unde se cumpara? sa pun si eu la imbinarea intre aripa si stalp..pe acolo..ca (virgula), chitul plestente tot timpul acolo.....
slaiciprian
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...hl=kelfos&st=60 : mai multe info despre kelfos. da io tot nu am reusit sa gasesc...
qwertyro
eu am gasit kelfos dar nu are decat recipient de 25 de litri? biggrin.gif si chiar asa mult nu am ce face cu el. Daca gasim mai multi sa impartim mergem si cumparam...astept pm wink.gif
argon
QUOTE(mad toz @ 4 Feb 2008, 20:27)
Am gsit si eu un produs care face acelasi lucru cu Kelfos.Este la bidon de 650 ml si costa 70 ron.Eu nu l-am cumparat ,l-am primit de la cineva dar o sa intreb unde se gaseste.
user posted image
user posted image
*




Se gaseste la NCH Romania, cumparam marfa de la ei pentru firma la un moment dat, au distribuitori in toata tara, si nu costa asa de mult, ala e cu adaos 100% la vreun magazin probabil..

Nu cred ca se da la bucata, ci la bax..
mad toz
Eu l-am primit,nu am de gand sa il vand icon_mrgreen.gif .Am citit ca un litru ajunge la 4-5 mp ,deci 650 cat are bidonu asta e de ajuns.
FLP
de unde s-ar putea cumpara o solutie din asta ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.