Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cata personalitate are dacia mea .......
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Gulli
in primul rand,salut si bine v-am regasit tongue.gif ..numai cu probleme va intampin si niciodata cu rezolvari ..acum cateva zile,mi-am inlocuit bordul de scoica cu unul la fel dar intro stare mai buna..lam facut frumos,am descoperit ca aveam stopuri de ceata,desi nici cei de la RAR nu le dibuisera..acum proiectoarele mi se aprind si se sting doar cand am si pozitia/faza scurta/faza lunga..caldura super bine..totul super tare ..tin sa mentionez ca electricianul sa ocupat de toate astea ..o gramada de chitibusuri care mau bucurat..asaaa..si ajung la problema cea mare,cu aliniat frumos...>>
Aveam de mai mult timp o problema cu bujia nr 1 dinspre bord,mio umplea de calamina,sau cum se numeste depunerea aceea de ulei de pe ea..si nu functiona dupa aceea decat in 3 bujii,tremura,etc...am inteles ca printr-o reductie se rezolva in mare parte,pana voi face segmentare..scoate fum alb masinuta..am cautat,am facut reductie din bronz din cate am inteles..dar nu sunt sigur..am montato,nici o problema cu bujia...apoi eram atat de multumit de ea incat am mers cu 120 dea lungul dambovitei si cu 2-3 cm inca liberi sub pedala de acceleratie..tongue.gif..asaa ...mam oprit,si cand mam uitat la reductie,ce vad ?!ulei pe langa,scuipa adica....am mai incercat sa merg si usor si tot asa ...am ajuns in parcare,bla,bla,am schimbat bujia,am scos reductia,decis sa revin la vechea problema cu curatatul bujiilor..cand am infiletat,ghici ciuperca ce-i ?tongue.gif ..filetul l-am bulit de la chiuloasa..si acuma arunca ulei si cu bujia doar in chiuloasa...acuma.....intrebarea este...

Ce sa fac?sa schimb chiuloasa?daca da,cam la ce pret este una de la dezmembrari?si daca tot ajung prin apropiere de pistoane,sa fac segmentarea sau set motor?si daca da,atunci cat costa setul motor si/sau segmentare..?Sper sa imi raspundeti...si cu date cat se poate de exacte,ca sa stiu ce suma sa pregatesc ptr batranica mea incapatanata...... wacko.gif ma innebunit..si eram si eu fericit ca am reusit faza cu bordul.... huh.gif



P.S. cam cat mai pot sa merg cu ulei scuipand?si daca nu fac alte stricaciuni in caz ca mai merg...stau prin berceni,daca stie cineva pe aici preturile si de unde sa cumpar...ar fi bine wink.gif take care people..(cam asa arata in vara,acuma a mai ruginit si a mai damblagit saraca...)...p.s.2 am investit deja o mica gramajoara in ea in iarna asta,capac delcou,aprindere gotronic(tg.mures.),platina,fise,bujii,filtru aer,bord,butoane,etc..+mana de lucru ptr bord..eram si eu cat de cat fericit...scuzati ptr postul destul de lung...
msanyix
Eu am luat la vara o chiuloasa de la dezmembrari cu 50 RON cu supape cu tot. Se poate face si o reuctie in el, sunt ateliere care fac asa ceva.

Setul la motor urca undeva la 1000 lei cu manopera, rectificari...

Bafta
Gulli
merci mult ptr post..totusi sa ii fac set motor sau doar segmentare ?si sa schimb chiuloasa sau sa ma duc sa imi dea alta gaura + o reductie si bujia in reductie..?voi ce ziceti ?

29 Jan 2008, 13:39:
UP^^^^^
thedragon
noi nu putem sa iti spunem ce este in acel motor, este posibil sa faci numai o segmentare, dar daca scoate fum alb nu trebuie sa face segmentare. Daca scotea fum albastrui era alta mancare de pesti; daca nu iti mananca ulei sa zicem 1 L la 1000Km nu trebuie segmentat apoi chiuloasa cel mai bine apelezi la un mecanic sa o examineze cine stie poate merge facuta daca nu cauta una la dezmembrari
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.