Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se simte cand cupleaza ambreiajul!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Myster_soprano
Oameni buni am si eu o problema. Am si o Dacie berlina din 1998, care a avut un accident si acum am reparat-o. Problema e ca atunci cand plec de pe loc(si nu numai) si dau drumul la ambreiaj, cand incepe sa se miste masina se aude un poc mititel si se simte asa cum ar fi trasa de roti, parca ar pleca intai rotile si pe urma masina. Apoi cand schimb vitezele la fel, ii dau a2-a cand cupleaza se simte o zdruncinatura mica, si nu dau repede drumul ambreiajului. Am mai avut un amic care avea dacie si tot asa ii facea, dar la cat ne pricepem noi la mecanica habar nu avem ce are. Va rog sa ma luminati si pe mine sa-mi iau pata asta din suflet ca ma macina. Mersi anticipat!
johnsws
ar putea sa fie ceva bucsele de la bascule; numai de la bucsele astea ar putea pleca mai intai rotile; pocnitura mai poate veni si de la ruperea vreunui tampon de la cutie-dar asta se simte ca vibreaza tare schimbatorul.
os
Merita verificati tirantii puntii din fata (îi gasesti între bratul superior al suspensiei si caroserie, longitudinal si putin oblic spre înainte).

Acesti tiranti se prind de caroserie cu amortizoare de cauciuc (care se mai uzeaza) si au rolul de a prelua fortele longitudinale.

Atentie, acesti tiranti fac parte din reglajul geometriei puntii.

os.
Ov
e posibil sa ai si un tampon la toba rupt (ori ala de la toba mica, in fata, ori in spate, deasupra rotii).
marius-gabriel
aceasi problema o am si eu dar am joc mare la o planetara in spre cutie
CiprianPJM
Omu` zice ca face cand elibereaza ambreiajul, de unde eu trag concluzia ca ar putea sa fie un arc rupt la discul de ambreiaj. Daca e bucsa de la tirant troncane si cand treci prin gropi sau franezi. Daca e de la tirant poate sa faca (eventual) si ca un lantz (clinchet ,metalic al saibelor mari de la tirant). Mie imi si tragea directia la stanga cand franam si la dreapta cand acceleram. La tine face si asa? Dealtfel nici nu e greu sa verifici tirantii. Ia maxim de volan intr-o parte in asa fel incat sa ii vezi mai usor si uita-te la bucsi.
asarban
Tot la arcul de la disc ma gandesc si eu.
Daca ti se pare ca masina "tropaie" pe roti ca si cum ar avea rotile "patrate" de acolo e.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.