Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alin23
Salutare . Acu ceva timp imi facea figuri vechiul bloc de lumini si l-am schimbat . Si de aici incolo au inceput problemele . Cu primu bloc care l-am schimbat nu imi mergea claxonu si faza lunga se aprindea decat pe stanga cu toate ca becul era bun . La al doilea bloc care l-am luat claxonu merge cand vrea el si daca aprind faza scurta se aprinde si faza lunga foarte putin pe ambele parti . Sper sa nu fie din blocul de lumini ca nu as vrea sa il mai schimb pentru a 3 oara in mai putin de un an . Farurile sunt noi si sunt modelul OO . Merci si scuze de pentru topicul asta lung wink.gif
tester
Dar pe la sigurante te-ai uitat? blink.gif
Merced
Ai schimbat cu blocuri de uzina sau panarame?
Alin23
Da m-am uitat si pe la sigurante si blocul cred ca e de uzina, nu stiu sigur dar nu e vreo panarama de bloc
Merced
Spune cat ai dat ai dat pe el, si-ti spunem daca e panarama sau nu. wink.gif
electric
verifica instalatia . atunci cind un far iti merge pe faza scurta sau lunga iar celalalt nu merge problema este in tabloul de sigurante sau becurile de far , cind farurile au tendinta sa stea usor aprinse de regula este o legatura slaba la masa sau nu ai firele puse corect la faruri. la claxon poate sa fie problema din bloc sau din inmstalatie.
cu putina indeminare blocul de lumini se poate repara foarte usor.
ceaki
atunci cand cel putin un bec de far iti merge pe faza scurta sau faza lunga si cel putin unul din becurile de pozitie se aprinde, inseamna ca blocul e bun 100% pe partea de lumini. Contactul de la claxon se strica de obicei din cauza ca daciile nu au releu de protectie pe claxon iar majoritatea isi pun cate doua claxoane pe masina.
ovi_ab
Daca merge un bec si unul nu, pe scurta sau lunga nu-i de la bloc, blocul nu stie sa dea curent numai pe o parte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.