Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Segmentare motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Gulli
e vorba despre segmentarea care vreau sa i-o fac daciei mele din '97..nu am destui bani incat sa schimb segmentii pe toate pistoanele si in plus 2 dintre pistoane imi merg perfect..adica nu imi imprastie nici farama de ulei pe bujie..am probleme doar cu prima dinspre faruri(care nu e chiar asa grava) si cu ultima dinspre bord(care ma dispera) ..si vroiam sa ii schimb segmentii doar pe prima si ultima..astea de care spuneam ca imi fac probleme..ce dezavantaje am ?adica se poate intampla ceva daca schimb segmentii doar pe 2 din cele 4 pistoane ?cineva mi-a zis ca se poate se imi bata motorul..cum se intampla asta si daca se poate intampla asta sau altceva?astept raspunsurile voastre ..

Multumesc anticipat..
ydaniel
cand faci ceva se face la toate piesele;)
ex:nu schimbi placutele doar la o roata:)
am eu un set de segmenti noi:)
ar fi bine sa schimbi si ghidurile,semeringurile de la supape,sa duci la planat chiulasa.de schimbat toata GARNITURILE DIN MOTOR si de facut lucrarea cu simt de raspundere.
Gulli
si tu cat vrei pe setul ala de segmenti ?da-mi un pm si spune-mi cat ceri pe ei ?ca sa nu mute cineva postul ..ca mai am nevoie de opinii totusi...
dizzy
O sa iasa o varza!
Daca tot faci o treaba, fa-o ca lumea, sau deloc!
Schimba-i pe toti si stii o treaba.


Gulli
da asta stiu ...ca asa ar trebui ...dar vreau sa stiu ce ar putea sa se intample daca nu schimb segmentii decat pe 2 pistoane?ce se poate intampla?ce inseamna sa bata motorul ?ydaniel,da-mi un PM si spune-mi cat vrei pe setul acela de segmenti noi..set de segmenti noi = 3 segmenti ptr un piston nu ?nu ai ptr toate pistoanele nu ?m-am incurcat cu seturi si segmenti si pistoanele..
ydaniel
am 12 segmenti:) pt toate cele 4 pistoane;)
cosminus
Sar putea ca la cele 2 pistoane, unde ai probleme, sa ai segmentii in linie. Segmentarea depinde si de motor, daca e uzat nu merita.
razv_an9
un set de segmenti de 1400, Goetze, germani .. e 60 de lei .. urmeaza sa fac un rk la motor si m-am interesat ieri. In plus, nu stiu daca gasesti segmenti separat ..
Adrian_Boy
Cu ce te ajuta segmentarea la o masina, consuma mai putin, toarce mai frumos, trage mai bine ?
razv_an9
Depinde de cat de uzati sunt vechii segmenti. Insa.. in principiu.. dupa segmentare, masina trage mai bine, motorul merge mai rotund.. de consum nu bag mana-n foc..
Gulli
eu vreau sa ii schimb segmentii doar pe 2 dintre pistoane ...vroiam sa stiu ce se poate intampla daca fac asta ?o sa bata motorul daca nu ii schimb si pe ceilalti ?sau ce altceva se poate intampla ?intr-un final,o sa mai astept sa mai strang bani ca sa schimb segmentii pe toate pistoanele..dar tot as vrea niste raspunsuri de la cine stie sau a patit ..
razv_an9
N-are rost sa schimbi doar pe 2 pistoane.. gandeste-te ca 2 cilindri or sa mearga bine, 2 mai rau ... daca tot te apuci si desfaci, schimba toti segmentii .. o sa ai o harababura de motor daca amesteci smile.gif
tonyzg
a suferit si masina mea o segmentare datorita faptului ca se aliniasera . Am facut un rodaj de 500 de km si apoi mi-a zis mecanicu sa merg sa imi mai stranga chiuloasa si ce mai e.. in rodaju asta totu a fost bine acum dupa 200 km de cand mi-a strans tot a inceput sa musteasca ulei pe la chiuloasa (intre blocu motor si chiuloasa) nu e foarte mult , doar s-a umezit si in cap (spre baterie) vad ca a inceput sa se si prelinga de la ce poate fi si daca mai pot merge cu ea asa sau nu?? multumiri biggrin.gif
b34sbm
QUOTE(tonyzg @ 13 Feb 2008, 19:54)
a suferit si masina mea o segmentare datorita faptului ca se aliniasera . Am facut un rodaj de 500 de km si apoi mi-a zis mecanicu sa merg sa imi mai stranga chiuloasa si ce mai e.. in rodaju asta totu a fost bine  acum dupa  200 km de cand mi-a strans tot a inceput sa musteasca ulei pe la chiuloasa (intre blocu motor si chiuloasa) nu e foarte mult , doar s-a umezit si in cap (spre baterie) vad ca a inceput sa se si prelinga de la ce poate fi si daca mai pot merge cu ea asa sau nu??  multumiri biggrin.gif
*


cred ca ai chiulosa deformata excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.