DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> schimbare adresa, ce trebuie facut si ce nu?

Hype
post 5 May 2006, 06:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 5 May 06




Salut,
Mi-am schimbat adresa, si acum evident nu mai corespunde ce e scris pe buletin cu ce scrie pe talon,CIV. (partea cu platile la financiara, trecerea auto pe noua adresa le-am facut deja)
Intrebarea mea este: in cazul in care schimb talonul (asta am inteles ca se schimba complet) si se face modificare in CIV, ce se intimpla cu ITP si asigurare RCA? Trebuie facute din nou?

ADD-on: am inteles ca pentru aceasta operatiune (schimbare domiciliu) se face radiere, si reinmatriculare. Ideea e ca oricum vreau sa vind masina; este necesar sa fac acest lucru de doua ori? (ma refer la radiere).




This post has been edited by Hype: 5 May 2006, 08:15


--------------------
Dacia Logan dCi preferance 2006 - b-60-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 5 May 2006, 13:08
Post #2


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




"ITP-ul" o sa apara si pe noul talon.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 May 2006, 13:42
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Hype @ 5 May 2006, 07:54)


ADD-on: am inteles ca pentru aceasta operatiune (schimbare domiciliu) se face radiere, si reinmatriculare. Ideea e ca oricum vreau sa vind masina; este necesar sa fac acest lucru de doua ori? (ma refer la radiere).
*




De unde ai inteles treaba asta?

Daca omiti sa-ti schimbi buletinul, poti circula linistit asa, cu toate actele pe vechea adresa, dar daca schimbi si buletinul..trebuie facute toate, inclusiv permisu de conducere..ca amenda e piperata..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hype
post 5 May 2006, 19:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 5 May 06




Hmmm , am inteles. Multumesc de clarificari.


--------------------
Dacia Logan dCi preferance 2006 - b-60-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 8 May 2006, 15:46
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




ITP va vi trecut pe noul talon. Deci nu e problema, politia ar trebui sa completeze data viitoarei verificari. Daca ei uita atunci mergi la ITP la 2 ani de la eliberarea noului talon.

Casco si RCA raman valabile ca pe ele scrie seria sasiului. Deci e OK. Mai bine lasai si la admin. financiara masina tot pe vechea adresa si mergeai acolo sa platesti. Asa nu inteleg cum ai scos masina de acolo daca nu ai demonstrat ca ai radiat-o.

Totusi mai bine mergi sa schimbi toate actele sa fii in regula.

Pentru cei ce nu au chef de asa ceva, pot sa faca doar o viza de flotant (resedinta) ce se actualizeaza anual - pe noua adresa.

Si asa ai doua adrese !!!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 12 May 2006, 01:24
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




eu traiam cu impresia ca se ridica permisul in caz ca adresa de pe el nu corespunde cu buletinul!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 12 May 2006, 06:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Anul trecut era pentru asta amenda 1,5 milioane.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 12 May 2006, 08:39
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




Exista pe aici, pe undeva, un fisier *.xls cu valorile amenzilor si acolo apare o amenda de 168LN daca nu-ti corespund adresele de pe CI si permis.
Amenda e mai mare decat cea pt. neacordare prioritate la trecea de pietoni!!!!!!

P.S. In 7,5 ani de cand am aceasta problema un singur politist s-a legat de asta, dar ala cauta sa-mi dea amenda pt. ceva. Era dupa aparitia noilor reglementari de circulatie (astea aprobate acum) si am platit amenda direct la el (nu mai avea voie sa faca asa ceva) si mi-a dat in loc de chitanta bonuri vechi, cu suma tiparita!

P.P.S. Nu se poate scapa cu avertisment pt. aceasta priblema?


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 15 May 2006, 23:37
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




parerea mea este ca primul lucru este sa faci calcule la cat costa toate actele radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
apoi ... asta e ... prima data iti vine sa biggrin.gif apoi sad.gif

This post has been edited by tonicelli: 15 May 2006, 23:38


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 15 May 2006, 23:55
Post #10


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(Codrin @ 12 May 2006, 07:52)
Anul trecut era pentru asta amenda 1,5 milioane.
*




600k in 48h prin martie... mad.gif mad.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 16 May 2006, 02:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




nu prea as crede, dar e doar parerea mea, nu lua remarca personal!
am scris si mai sus...cred ca se ia carnetul!de ce nu incercati? tongue.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 16 May 2006, 15:54
Post #12


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Nu se ia carnetul. TOcmai am avut eu o problema de genul asta, schimbasem domiciliul de o luna, era la limita, politistul a vrut sa-mi dea intai amenda 1.5mil dupa care a zis ca "bine, hai ca va iert acum, da' sa va grabiti" (i-am explicat ca am demarat actele pt. schimbarea permisului, da' am fost plecat in strainatate si nu am apucat sa termin procesul).
O sugestie (dar e " pe barba ta") : poti sa circuli cu permisul vechi, iar daca te opreste cineva, sa sustii ca "tocmai l-ai dat la schimbat, nu il mai ai la tine ca l-ai lasat la Udriste" (sau unde se schimba permisele). Zic asta fiindca am observat ca mie nu mi-au dat nici o hartie ca sa circul in timp ce permisul era la ei - mi-au zis ca daca am probleme sa ii spun politaiului ca permisul e la schimbat. Exista totusi un risc - s-ar putea sa poata verifica destul de usor (de ex. prin statie) daca spui adevarul sau minti... si daca minti, esti pasibil de amenda. Oricum, e amenda ca "nu ai prezentat actele" care e.... mai mica smile.gif (parca 500k)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 16 May 2006, 16:00
Post #13


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Amenda maxima pentru date din buletin diferite de cele de pe permis: 3.000.000 ROL (platibil 1/2 din minim, adica 750.000 in 48h). Atat am luat eu in Timisoara, la sfarsitul lunii martie 2006.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 17 May 2006, 10:17
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




in mod legal si obligatoriu permisul se "ridica" daca adresa din permis nu corespunde cu cea din buletin, + amenda

cel mai bine este sa spuneti ca buletinul este la schimbat si nu permisul


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex G.
post 8 Jan 2007, 00:58
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 9 July 06




Problema mea sta in felul urmator:

M-am mutat acum ceva vreme dintr-un oras in altul, in acelasi judet, notamente Iasi. Cu alte cuvinte am domiciliul stabil in Iasi. Am facut pana acum buletin de Iasi si permisul de conducere este deja la preschimbare.

Cum voi proceda cu actele masinii? Daca ar putea cineva sa expuna aici pasii pe care ar trebui sa-i urmez pentru a avea talonul noi si in CIV, noua adresa unde locuiesc. Trebuie cumva radiata? Cum o scot de la impozite la fisc din vechiul oras? Sincer as vrea sa rezolv pentru a putea circula in legalitate, momentan masina sta in fata blocului iar eu fac naveta la munca cu tramvaiul.

Multumesc anticipat,
Alex G.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex G.
post 19 Jan 2007, 14:06
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 9 July 06




Va spun tot eu, intrucat am realizat operatiunea (de fapt e in curs de procesare la Politie):

- CIV original + copie
- buletin original + copie
- o hartie dactilografiata in care sunt trecute datele din CIV + alte informatii necesare organelor de politie pentru schimbarea domiciliului
- o cerere tip (eventual dactilografiata) din care sa rezulte ca doresti sa schimbi adresa din CIV / talon
- evident, talonul masinii
- taxa 30RON la CEC pentru certificat inmatriculare
- copie dupa RCA (asta nu stiu la ce le foloseste) valabil neaparat
- multa rabdare la ghiseele de politie... si zile lipsa de la serviciu

Stima,
Alex G.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catap
post 5 Mar 2007, 16:40
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




" o hartie dactilografiata in care sunt trecute datele din CIV + alte informatii necesare organelor de politie pentru schimbarea domiciliului
- o cerere tip (eventual dactilografiata) din care sa rezulte ca doresti sa schimbi adresa din CIV / talon"

Eu am o hartie dactilografiata pe care sunt puse 2 stampile de la Directia Taxe si Impozite (o stampila de la vechea adresa si una de la noua adresa).
Pe langa a aceasta hartie mai sunt necesare si cele 2 de mai sus?

Mai este nevoie sa platesc taxa de inmatriculare (52RON)?

Multumesc


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 - TR 31 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catap
post 6 Mar 2007, 10:24
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




Etape preschimbare acte auto la modificare adresa dintr-un judet in Bucuresti.

1. Am mers la Politia unde am avut vechea adresa, de unde am luat o fisa de inmatriculare pe care au dactilografiat-o ei (acte necesare: buletin, carte masina, copie factura + talon) (max 10 min)
2. Taxe si Impozite pt a fi scos din evidenta - este necesara o cerere catre director + fisa de inmatriculare + copie buletin + carte masina original. La Taxe si Impozite am platit impozitul aferent Ian - Mar 07 (12RON), s-a pus o stampila pe fisa de inmatriculare si am primit un dosar cu toate actele depuse de mine cand am inscris masina prima data. (aprox 3h - la noroc directorul intra in sedinta)
Din cate am inteles nu este obligatoriu sa se mearga personal.
3. Directia taxe si Impozite Sect 5 la Kogalniceanu - se merge cu dosarul primit de la pct.2 (mi s-a cerut doar buletinul si cartea masinii in original) - am primit o chitanta cu valoarea impozitului pana la sfarsitul anului si au stampilat fisa de inmatriculare. (max 5 min)
4. Platit la CEC - taxa talon: 30 RON, impozit: 34RON(Buc), taxa permis: 45RON.
5. Udriste: se plateste taxa pt numere (49RON - preferentiale)
Se depun urmatoarele acte:
- fisa de inmatriculare dactilografiata (trebuie sa aiba cele doua stampile de la impozite si taxe)
- cerere de inmatriculare
- cartea masinii (copie + original)
- copie RCA (a mea era valabila pana la 30.03 07)
- buletin (copie + original)
- talon
- chitante: taxa talon + impozit + plata numere
- nr de la masina
!! Taxa de inmatriculare de 52RON nu se plateste (la informatii au zis ca trebuie platita cand am intrebat prima data apoi au zis ca nu e nevoie)
Numerele si talonul au spus ca sunt gata in 48 ore
Permisul in 2 saptamani
Am lipsit o singura zi de la servici cand am fost la vechea adresa sa iau actele restul in general dimineata si seara dupa program.
Astazi in 30 min am depus atat actele de masina cat si cele pt preschimbare permis.

Bafta




--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 - TR 31 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 16 Mar 2009, 20:33
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




Am schimbat domiciliul din Ialomita in Bucuresti(sect.2) in urma cu 2 ani. La momentul respectiv am schimbat C.I. si carnetul auto.
De abia acum mi-am dat seama ca si in talon este trecuta adresa deci trebuie si acesta schimbat(cred). Intrebare: in cazul unui control, datorita faptului ca nu mai locuiesc la adresa din talon pot fi amendat?
Am sunat la sectia din Pipera si mi s-a spus ca trebuie schimbat talonul si (stupoare!) trebuie sa (re)inmatriculez masina pe Bucuresti si sa schimb numerele masini (sa iau numere de Bucuresti deoarece acum sunt pe Ialomita). De asemenea trebuie vizat certificatul de inmatriculare la administratia financiara in IL si Buc. Sc.2.
Un coleg imi zice ca nu trebuiesc schimbate numerele iar pe talon cei de la politie pot sa treaca noua adresa(si sa stampileze/semneze modificarea) si sa mai incerc sa vorbesc la politie cu alta persoana.
Intrebare : cum se procedeaza? Este OBLIGATORIE schimbarea numerelor de pe IL pe Buc.? Eu as fi preferat- sa pastrez numerele si sa platesc in continuare impozitul in Ialomita (nu e o problema ca se ocupa tata) dc este posibil.
Sper ca singura solutie sa nu fie urmarirea pasilor care ia descris mai sus catap

P.S. Mai este inca o problema. Eu deja am platit impozitul pe tot anul 2009 in Ialomita. Acum ce fac, daca trebuie sa reimatriculez masina in Bucuresti, platesc din nou si pierd timpul sa recuperez banii la adm. financiara in Ialomita sau oricum am pierdut banii?

Multumesc

This post has been edited by Alexupb: 16 Mar 2009, 20:40


--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 16 Mar 2009, 20:39
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Si nu ti se pare logic, daca tu ai domiciliul in Bucuresti? blink.gif


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmi&g
post 17 Mar 2009, 18:39
Post #21


mmi&g


Group: Members
Posts: 290
Joined: 4 October 07
From: buc




Viata mea
Buletinul meu e la schimbat pt modificarea adresei ,din Bucuresti in Ilfov.
Io ma asteptam sa am de alergat ca sa schimb actele masinii, dar nici chiar atat si nici nu m-am gandit ca mai sunt si costuri(placute,talon,impozit).Am asa o vaga impresie ca voi merge f mult timp de acum incolo fara sa corespunda adresele.


Nu am fost niciodata oprit de politie de cand am masina asta(2 ani) ar fi culmea sa ma opreasca acum si sa mai iau si amenda pt asta.


--------------------
dacia nova gt 1999 gt - b 08 mmj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexupb
post 20 Mar 2009, 22:06
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 20 June 06




Ce am mai aflat intre timp :

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost aprobata, cu modificari si completari, prin Legea nr.49/2006 si republicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.670/03.08.2006.

Cazurile de retinere a certificatului de înmatriculare :

printre ele nu se afla si faptul ca se retine cetificatul de inmatriculare daca nu ai aceeasi adresa in talon

Iar la Capitolul II Vehiculele Sectiunea unu, spune doar ca
(11) Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv.

Deci s-ar parea ca nu e cazul sa schimb talonul ci doar se inscrie modificarea adresei. Nici numerele nu cred ca trebuiesc schimbate.

Cand am timp am sa incerc sa mai iau legatura cu cei de la Politie si sa vad dc sustin in continuare ca tb schimbat talonul si numerele. Probabil data trecuta am dat la telefonul peste cine stie ce nenea "Militianul" care nu prea stia legea dar ii placea sa dezinformeze lumea. Oricum , dupa ce mi-a zis ca tb sa schimb numerele - l-am intrebat dc este obligatoriu, adica asa e legea - mi-a zis ca "sa fac cum cred dar asa se face". Pai ori e lege ori e tocmeala!

Apropo: nu era scandal cu cei din Giurgiu ca multi au masinile inmatriculate in Bulgaria ca sa nu plateasca aici taxele? Si nu era nimic ilegal din cate imi aduc aminte...

Daca imi poate confirma cineva faptul ca la schimbarea adresei dintr-un judet in altul nu mai este obligatorie schimbare numerelor si a talonului (stiu ca asa era inainte legea - dar s-ar parea ca nu mai este chiar asa) va rog sa-mi raspundeti.biggrin.gif
Multumesc.



--------------------
Skoda Fabia Combi 3 Ambition 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 20 Mar 2009, 22:39
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Dar aia, au masinile inmatriculate pe numele lor in Bulgaria?
Cum sa-ti fie masina inmatriculata pe Bucuresti si tu sa fi cu numere de Ialomita?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Mar 2009, 23:15
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Alexupb @ 20 Mar 2009, 22:06)
Daca imi poate confirma cineva faptul ca la schimbarea adresei dintr-un judet in altul nu mai este obligatorie schimbare numerelor si a talonului (stiu ca asa era inainte legea - dar s-ar parea ca nu mai este chiar asa) va rog sa-mi raspundeti.
*

Daca nu e cu suparare, de unde exista aceasta impresie ca legea ar fi acum altfel? O fi altfel legea acum cu schimbarea adresei din carnetul de conducere, dar nu cred ca asta prezuma ca s-ar fi schimbat legea si referitor la talon.
De altfel si spune ceva art. 13 din OUG.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:14
Forum Renault