DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> sisteme antifurt

ciobanu petre
post 3 Mar 2003, 12:55
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 November 02
From: Ploiesti




Sant unul dintre membrii acestui site care mai mult citeste decat scrie.Asta si din necunostinta de cauza. Am de abia 3300km la bordul "Confortului" meu si belele in afara ca imi ploua in masina(pe care am rezolvat-o tot datorita voua) nu am avut.
Citesc si ma minunez.Imi place.Toti cu diferite pareri si bune si rele.Bineanteles fiecare isi alege cei place daca vrea sa invete cate ceva. Eu unul am invatat multe de la voi si voi mai invata.Din aceasta cauza citesc aproape zilnic acest site.Va propun sa vorbim fiecare din experienta lui despre sisteme antifurt la DSN.
In afara de:
-alarma;
-antifurt roti;
-boston la volan
voi ce mai puneti?
Stiu ca antifurturile nu sunt pentru hoti, dar macar ca ii mai descurajam un pic.


--------------------
Dacia Logan Laureat1,4 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 3 Mar 2003, 12:59
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




FULL CASCO !!!! rapid , ca e singura masura mai sigura !!!!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 7 Mar 2003, 01:37
Post #3


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




dar FULL CASCO la o dasta de asigurari de incredere nu ori unde


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 7 Mar 2003, 07:40
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


antifurtul cel mai mijto: dupa ce-i faci casco, cum zic antevorbitorii mei, te invirtzi dupa un garaj, pe care ori il inchiriezi, ori il cumperi.... iar sansele de a avea probleme scad simtzitor functie de sistemul de inchidere al garajului... :-)


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 21 Jan 2004, 16:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




dupa ce mi s-au furat un RCS si un RCD (numai pe ultimul mi-am luat banii de la asigurare) va recomand "dezactivarea" optiunii de a deschide portiera cu cheia.
Eu nu folosesc decat telecomanda iar RCS/RCD mi-au fost saltate dupa ce a fost deschisa numai portiera de la sofer (cu un speraclu ceva ... ca era ridicat cuiul din interior).
Acum am lasat yalele de la portiere doar de forma ca daca mai invate careva de ele nu mai merge sa deschida.
M-am gandit si la eventualitatea (foarte mica) in care sa raman fara baterie la telecomanda sau la masina : intru prin hayon si deschi una din portierele din spate laugh.gif


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 21 Jan 2004, 16:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(\"djtzeava\")
dar FULL CASCO la o dasta de asigurari de incredere nu ori unde


cu FULL CASCO la Asiban am luat teapa prima data
la furt partial sau total se prevede ca "se despagubeste furtul partial sau total efectuat prin efractie" iar mie mi-au furat RCS cu "chei potrivite"

a doua oara (RCD avea asigurare anti-furt, tot prin efractie, 1 an la Omniasig) m-am "asigurat" ca modul de operare sa fie evident prin efractie (fortarea yalei=fortarea sistemului de inchidere=efractie)


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mad MAX
post 21 Jan 2004, 17:24
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Sal. Mihai007 ce marca era RCD-ul tau? cumva sony? Vreau sa imi iau si eu ceva de genul asta si sony are 1 an garantie anti-furt. Dar ... nu inteleg cum iti fac asigurarea aia. Eu am 2 masini.Daca il montez pe una si dupa aia daca il schimb pe cealalta, se anuleaza asigurarea? sau asigurarea e pe RCD-ul propriu-zis? Ce scrie in asigurarea aia care ti-o da?
Lumineaza-ma si pe mine.

Mersi.

papa


--------------------
Daewoo Cielo ex NOVA GT - .
Totul pare mare atunci cand esti mic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fred
post 21 Jan 2004, 17:34
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 26 September 02
From: Los Angeles




eu am casco full la Astra, dar asta acopera doar valoarea masinii standard, asa ca sa spunem ca mi se fura masina tot tuningul se duce de rapa pt ca eu primesc de la asigurator contravaloarea unei masini cum e a mea si si aici am inteles ca se calculeaza pt masina second hand (deci cam 70milioane pt o nova de 99)
in rest daca doresc pot sa-mi mai agaug la casco ceea ce vreau: jante aliaj, casetofon, boxe, etc, etc.
aici asiguratorul ma intreaba ce valoare dau fiecarui produs in parte si in functie de asta el calculeaza asigurarea; deci, asigurarea nu depinde ca-i Sony sau OZ sau ce stiu eu... ci se rezuma la valoare...
poti sa ai ultimul tip de Clarion si sa-i faci asigurare numai de 2mil lei... dar daca se fura doar 2 mil lei primesti...

Fred


--------------------
Subaru Impreza WRX Wagon 2002
..:: Novatech tuning ::..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fred
post 21 Jan 2004, 17:40
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 26 September 02
From: Los Angeles




ah... ca m-am luat cu vorba si nu am terminat explicatia: in asigurare scrie denumirea produsului dar doar asa de "reper"; daca tu iti schimbi instalatia si vrei sa-i modifici valoarea de asigurare, te duci la asigurator si-i zici ca vrei sa modifici val de asigurare;

cam asa mi-a explicat tipul de la astra ca mi-e prieten...

PS: despre antifurtul meu : cate un prezon special la fiecare roata, manere usi spate jos, yale usi fata jos, deschid doar din telecomanda; folie de pe hayon jos ca sa vada hotu ca nu are ce fura din masina doar rollbar si doua scaune tongue.gif tongue.gif


--------------------
Subaru Impreza WRX Wagon 2002
..:: Novatech tuning ::..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Jan 2004, 21:18
Post #10


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu mi-am facut o completare de CASCO. Am adaugat la valoarea initiala jantelor, anvelopelor, casului, volanului si schimbatorului, inca 1200 de euro. N-a fost nici o problema...


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 22 Jan 2004, 08:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(\"Mad MAX\")
Sal. Mihai007 ce marca era RCD-ul tau? cumva sony? Vreau sa imi iau si eu ceva de genul asta si sony are 1 an garantie anti-furt. Dar ... nu inteleg cum iti fac asigurarea aia. Eu am 2 masini.Daca il montez pe una si dupa aia daca il schimb pe cealalta, se anuleaza asigurarea? sau asigurarea e pe RCD-ul propriu-zis? Ce scrie in asigurarea aia care ti-o da?
Lumineaza-ma si pe mine.

Mersi.

papa


RCD-ul era Sony si-l luasem de la Carrefour (5.2 mil)
Asigurarea RCD-ului (la Omniasig) n-are nici o legatura cu asig. CASCO (pe care o am in continuare la Asiban). Pur si simplu este inclusa in pretul RCD si consta intr-un cartonas cu stampila pe care vanzatorul completeaza seria produsului. Nu conteaza daca azi este montat pe o masina si maine pe alta.
In caz de furt e important e sa scrie in Dovada de la politie ca e vorba despre furt prin efractie si sa predai fata detasabila la Omniasig.

Eu n-am alarma. Iar acum (asa cum am mai zis) mi-am dezactivat yalele de la portiere si mi-am luat un jaf de RCS din targ (1.5mil) montat pe sanie. In plus, la roti (jante de tabla) am pus preventiv cate un surub antifurt plus capace de roti prinse cu antifurt.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mad MAX
post 23 Jan 2004, 01:46
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




QUOTE

In caz de furt e important e sa scrie in Dovada de la politie ca e vorba despre furt prin efractie si sa predai fata detasabila la Omniasig. 


biggrin.gif pai da cum sa intre ala in masina sa imi ia RCD-ul daca nu prin efractie?
Auzi ... am si io o intrebare. De ce trebuie sa ai fata detesabila la tine? Daca o lasi in masina si fura ala RCD cu tot cu fata? Daca o dai la omiasig fata, ti-o mai da inapoi sa o pui in vitrina sa iti amintesti ca ai avut un RCD Sony sau nu? biggrin.gif
La ciorditori totul e posibil. Eu pe berlina am alarma si intr-o dimineata m-am trezit ca nu mai aveam scaune. Pe bune .... Si am auzit alarma dar ... eram prea obosit.Credeam ca e o alarma falsa(mai trec masini fara tobe sau masini diesel pe langa ea si urla). E bine ca aveam casco ca io nu dadeam 8 mil pe setul de scaune nici mort. biggrin.gif


--------------------
Daewoo Cielo ex NOVA GT - .
Totul pare mare atunci cand esti mic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 26 Jan 2004, 09:04
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE

pai da cum sa intre ala in masina sa imi ia RCD-ul daca nu prin efractie?

asa cum am mai scris si eu si altii (http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?p=51212#51212 ) cel mai des se fura cu "chei potrivite" (adica fara sa lase nici o urma).

QUOTE

De ce trebuie sa ai fata detesabila la tine? Daca o lasi in masina si fura ala RCD cu tot cu fata?

daca nu a ramas fata detasabila la tine inseamna ca esti "complice" la furt laugh.gif ... asta-i rostul fetei detasabile : sa o iei la tine pentru a preveni furtul (desi, cum am spus, mie mi-au luat doar corpul RCD fara fata pe care am avut grija sa o iau)

QUOTE

Daca o dai la omiasig fata, ti-o mai da inapoi sa o pui in vitrina sa iti amintesti ca ai avut un RCD Sony sau nu?

cum o sa ti-o dea ? sigur ca nu ti-o da !


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lbordea
post 6 Apr 2005, 16:53
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 22 June 04
From: Bucuresti




cine stie cam cat costa suruburile de jante de aluminu antifurt? am cumparat o masina si nu am surubelnita de la antifurturi si as vrea sa le dau jos si sa imi iau altele! am cautat pe net dar nu am gasit mai nic!


--------------------
Renault Megane 2.2 sept 2006
1.5dci 80CP - Confort Expression Beige Poivre + mp3 + clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pipo_arp
post 4 May 2005, 18:03
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 29 November 04




in legatura cu sistemele antifurt am vazut ca exista anumite firme care nu stiu prin ce metoda scriu pe toate geamurile +oglinzi laterale, nr masinii,seria motorului (in principiu cam tot ce vrei),iar scrisul respectiv nu se poate sterge. cica metoda e folosita f mult in SUA.(cel putin asa ziceu iei in recalama) smile.gif


--------------------
Dsn Dsn
FAC SPORT EXTREM CU DACIA\CU OCHII INCHISI O CALC|IMI PLACE SENZATIA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:07
Forum Renault