DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> sonda litrometrica

cristi 2007
post 11 Sep 2007, 16:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 22 June 07




am si eu aceeasi problema cu indicatorul de benzina care acum si-a dat duhul de tot dupa ce o lunga perioada de timp a oscilat intre a-mi indica nivelul corect al benzinei si 0 .am inteles este o problema cu sonda litrometrica(sper sa ma fi exprimat corect).am fost la dacia service unde un nene mi-a zis ca sonda se schimba cu tot cu pompa de benzina ca e nu stiu ce ansamblu care costa tot ansamblul cu tot cu manopera undeva pe la 450 ron.cam scumpicel am zis eu si m-am hotarat sa merg la un alt service al unui cunoscut ca e cam mult de platit holograma si garantia oferita de ei.Intrebarea mea este se poate schimba doar sonda litrometrica fara pompa de benzina si daca aceasta este identica cu sonda litrometrica de dsn???.Am intrebat asta pt ca am gasit de cumparat doar de dsn la magazinele de piese.Multumesc anticipat si astept un raspuns de la voi.


--------------------
dacia solenza scala 2003/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 12 Sep 2007, 14:42
Post #2


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Nu pot sa iti raspund exact la problema, dar pot sa te ajut.

Adica vezi ca exista un topic prin care eu intrebam daca se merita sa desfac pompa de benzina pt a umbla la litrometru. (concluzia a fost ca nu se merita).

Vezi ca exista un topic al lui Klaus cu f multe poze in care este desfacuta pana la ultima bucatica pompa. Poti vedea acolo cum arata litrometrul si unde e montat. Te duci la magazin si vezi daca seamana cu cel de DSN.

Din cate stiu eu se poate inlocui doar litrometru fara a inlocui intreaga pompa, dar cu multa atentie.

ps. eu am renuntat sa ma aventurez in treaba asta si folosesc urmatoarea metoda.
alimentez mereu doar "plin" si resetez kilometrajul intermediar. Cand fac cam 600km...fac iar plinul. La mine indicatia acului e complet aiurea, iar becul se aprinde cam dupa 450 km parcursi. Si tot ca idee cu un plin poti face intre 650 si 700km....(normal ca daca mergi doar in Bucuresti mai scazi, iar daca mergi doar pe autostrada mai aduni)...


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 14:33
Forum Renault