DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> v-a explodat vreodata roata..., in timpul mersului ?

axabrt
post 23 Jan 2007, 14:43
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.057
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




am avut anumite discutii despre cum e mai bine sa procedezi cand iti explodeaza un cauciuc si mergi cu 100 km/h. Poate suna cunoscuta problema, fiind indelung discutata zilele acestea.

Eu zic ca trebuie sa tii de volan, pe cat posibil nemiscat, fara frane bruste sau alte idei.Oare la viteza asta iti dai seama incotro o ia masina, ca sa poti corecta putin ?
Da putin, intelegeti? Am mers odata cu unu in masina care a intors pe DN si a tras asa de tare de volan ca era sa ne rasturnam...


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danS22
post 23 Jan 2007, 14:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 623
Joined: 14 February 06




120km/h in a treia (cu vw) am prins un canal pe lateral si BOOM cauciucul era fara camera ,si era roata din fata.. am pierdut controlul volanului (de tot) am facut un ''drift ' pana pe banda din sens opus..si spre fericirea mea ca nu venea din fata masini am intrat intr o reclama de pe marginea drumului indoind aripa sad.gif .Greseala(zic eu) ..cand mi a bubuit cauciucul am franat brusc( atunci ma m intors)

This post has been edited by danS22: 23 Jan 2007, 14:56


--------------------
dacia,vw scirocco gt,kr,Li 1984,1988,2001 - bh...
Dacia1300('82),Vw Scirocco Gli MK1 ('79),Vw Scirocco Gt MK2 ('84)Dacia 1410 ('01)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 23 Jan 2007, 15:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.057
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




d-aia ziceam si eu ca nu e bine sa franezi, numai ca nu stiam. Poate ne strangem mai multi si aflam ce sa facem si ce sa nu facem in asa situatie


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 23 Jan 2007, 16:51
Post #4


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




parca mai scrisesem acum vreo 4 ani ca am ramas fara roata pe stanga fata. M-a depasit pur si simplu, eram pe drum drept, aveam circa 110 km/h. Masina am parcat-o (am si semnalizat), nu a tras in nici o parte, doar ca nu am mai gasit roata (s-a dus in camp in nniste rape). Motivul a fost ruperea prezoanelor (2 lungi si 2 scurte pe aceeasi roata), masina de imprumut, iesita din service cu 8 ore inainte de faza respectiva.
Sau poate am avut eu noroc ca era drumul drept, sau la explozia cauciucului face mai rau ?

LE - uitasem, masina era un golf 2 gti destul de vechi

This post has been edited by Ant: 23 Jan 2007, 16:51


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 Jan 2007, 16:58
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu au strans cascatii prezoanele calumea, au uitat probabil, daca le lasi destranse, masina merge, dar de la joc prezoanele cedeaza si-ti zboara roata..bine ca ai scapat usor...daca sunt stranse, e aproape imposibil sa se rupa.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdm
post 23 Jan 2007, 18:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 13 May 04




Acu vreo 4 ani mi-a explodat si mie un cauciuc. Era unul luat de la second, am vazut ca a facut bolfa si l-am pus pe spate. Si cum eu merg cu ele mai umflate a explodat. Aveam cam 80 la ora cand a explodat. Nu a tras intr-o parte, masina si-a pastrat traiectoria, no problem.


--------------------
Dacia 1410 cutie 5 trepte, GPL
Dacă s-ar institui un premiu Nobel pentru ratare, românii l-ar monopoliza pentru un secol.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
șoferistul
post 23 Jan 2007, 20:50
Post #7


excesul de combustibil dăunează grav sănătății


Group: Members
Posts: 370
Joined: 19 June 06
From: București




Lîngă Sibiu, noapte, drum nemarcat, toată lumea conducea cu viteză. Prag de turnare de asfalt, roata stînga spate face BUM, cu gaură imensă pe flanc. Frinare luuungă, tras pe dreapta fără nici o problemă, triunghi instalat rapid, înlocuit roata, continuat drum. Totul fără cameră, cauciuc Debica Passio. Evident că a fost modelul de înlocuire la cît de bine s-a comportat.


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danS22
post 23 Jan 2007, 22:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 623
Joined: 14 February 06




mad.gif

Attached thumbnail(s)
bubuiala1.jpg ( Size: 55.95k ) Number of downloads: 1529
bubuiala2.jpg ( Size: 57.24k ) Number of downloads: 1475


--------------------
dacia,vw scirocco gt,kr,Li 1984,1988,2001 - bh...
Dacia1300('82),Vw Scirocco Gli MK1 ('79),Vw Scirocco Gt MK2 ('84)Dacia 1410 ('01)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 24 Jan 2007, 00:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Eu as vrea sa intreb daca o anvelopa fara camera explodeaza? In oras la vreo 50 km/h am luat un cui cu roata fata mai demult ... suierat puternic ... pierdut aer complet in vreo 30 m ... in rest nimic deosebit.

In ceea ce priveste explozia unei anvelope eu stiu ca este foarte important sa ai volanul strans cu ambele maini pe toata durata deplasarii la viteze ridicate iar in momentul nefast sa pastrezi directia.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 24 Jan 2007, 00:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Am avut o explozie la cauciucul dreapta fata la o dacie berlina, la o viteza de 80-90 km/h. A fost tare naspa.
Instantaneu mi-a fugit dreapta vreun metru-doi, noroc ca era foarte larg acostamentul in acel loc si ca aveam ambele maini pe volan. Desi pe vremea aceea eram fumator, spre norocul meu in acel moment nu fumam. A tras extrem de tare dreapta, si cu o singura mana nu as fi putut redresa masina in timp util . Am fost nevoit sa pun si frana destul de puternic. Fara frana nu as fi reusit sa pastrez directia. Pur si simplu tragea prea tare dreapta. Cu frana probabil s-au mai echilibrat fortele.

Nu mi-am dat seama prin ce am trecut decat cand l-am vazut pe amicul ce statea in dreapta fata ca s-a dat jos din masina, a inceput sa se invarta in jurul masinii, dar cateva minute nu a fost in stare sa vorbeasca ...



--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 24 Jan 2007, 00:44
Post #11


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Eu zic ca e mare diferenta care cauciuc iti explodeaza. Daca e din spate, nu e mare problema pentru un sofer cit de cit experimentat si cu singe rece. Mult mai greu se controleaza, totusi, masina daca explodeaza un pneu pe fata. Am patit-o, dar la viteza ceva mai mica (70-80 km/h) cind aveam Nova si m-am descurcat destul de bine. Mult mai usor a fost, insa, cind am avut explozie pe spate (chiar si cu o berlina).


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 24 Jan 2007, 02:39
Post #12


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(danS22 @ 23 Jan 2007, 14:55)
120km/h in a treia (cu vw) am prins un canal pe lateral  si BOOM cauciucul era fara camera ,si era roata din fata.. am pierdut controlul volanului (de tot)  am facut un ''drift ' pana pe banda din sens opus..si spre fericirea mea ca nu venea din fata masini am intrat intr o reclama de pe marginea drumului indoind aripa sad.gif .Greseala(zic eu) ..cand mi a bubuit cauciucul am franat brusc( atunci ma m intors)
*


eu cred ca din cauza canalului ai facut tu cascadoria.

cauciucurile tubeless nu in caz de explozie nu duce la modificare drastica a comportamentului de drum al masinii, chiar daca e pe fata. la un astfel de cauciuc masina o sa traga usor in partea in care sa- produs explozia.

in schimb, la cauciucurile cu camera, tre sa ai scoal de pilotaj in cazul unei explozii.

eu am avut explozi si pe cauciuc tubeless ci pe cauciuc cu camera. ambeel pe fata. norocul meu a fost ca aveam doar 60 la ora ..ca experienta nu aveam....

parerea mea este ca e muuuult mai putin riscanta o explozie pe tubeles decat pe cauciuc cu camera.
ca o recomandare, daca aveti posibilitatea, renuntati la camere si puneti pe masini tubeless.

un topic de pe acelasi forum, cu atingere la subiect : http://www.daciaclub.ro/Cauciucuri_cu_came...l_-t11266.html#

sau< sper sa nu-mi iau warn pentru linkul asta>: http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=4856

This post has been edited by kAndrei: 24 Jan 2007, 02:57


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 24 Jan 2007, 11:06
Post #13


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




la remorcile clubului am avut 4 explozii.toate anvelopele erau uzate si una era resapata. nu mi-am dat seama decat ca duba nu mai tragea:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jan 2007, 12:12
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Maria Cioncan a murit din cauza unei explozii de cauciuc stanga fata, asa au constatat la expertiza, probabil s-a speriat, si a tras de volan dreapta, si a intrat in pom. Trist e ca scapa daca isi depozita corect bagajele in spate. Avea prea multe, si la impact i-au venit toate valizele grele in cap si au omorat-o. Avea centura si airbagul s-a deschis...am auzit de cineva omorat de schiuri intr-un caz asemanator.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi T
post 27 Jan 2007, 17:30
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 14 January 07
From: Timisoara




Baieti,ce naiba!Inca mai folositi cauciucuri conventionale tubbeles?N-ati auzit de "run-flat"?Nu tineti deloc la viata voastra?Am avut si eu o explozie pe stanga fata la un ARO pe benzina,nu stiu cum s-a intaplat..BUMMMM...,la 90/h;masina fiind inalta a intrat in balans puternic,directia s-a intarit desi aveam servo si am reusit sa opresc fara incidente.Cel mai tare m-am speriat de bubuitura,era sa intru sub bord de frica ohmy.gif .La masinile de teren e o problema destul de nasoala cand are loc o explozie pentru ca cauciucurile sunt balonate(au talie inalta) si in momentul dezumflarii bruste,masina se inclina puternic si instantaneu pe acea parte.Tin sa mentionez faptul ca pe ARO aveam cauciuc+camera.Daca mergi off-road nu merita sa pui tubelles deoarece la contactul puternic cu bolovanii se dezlipesc odata cu deformarea jantei. tongue.gif

This post has been edited by Cristi T: 27 Jan 2007, 20:44


--------------------
Dacia 1300 berlina din '75;Subaru WRX STI 2004 - B-24-FAQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 Jan 2007, 17:41
Post #16


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Cristi, sa nu indraznesti sa spui ca tu folosesti run-flat pe dacia berlina din semnatura.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi T
post 27 Jan 2007, 17:45
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 14 January 07
From: Timisoara




Nu,dar daca as putea(financiar vorbind)as pune run-flat.Oricum astea costa cu mult mai mult decat masina mea:)


--------------------
Dacia 1300 berlina din '75;Subaru WRX STI 2004 - B-24-FAQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 27 Jan 2007, 18:37
Post #18


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




QUOTE(Cristi T @ 27 Jan 2007, 19:45)
Nu,dar daca as putea(financiar vorbind)as pune run-flat.Oricum astea costa cu mult mai mult decat masina mea:)
*





Si asa ti-ai raspuns singur la intrebare.
On-topic: eu sincer nu am mai auzit de explozie pe cauciucuri tubeless, si am luat ceva canalizari fara capac la viata mea, nici un bum nici o schimbare de directie, doar s-a desumflat roata si a inceput sa se simta ca trage din ce in ce mai tare intro parte. Bineinteles aici se mai interpreteaza si stare cauciucurilor, daca aveti "model dela de care nu se prinde noroiul", ar fi cazul sa luati masuri.


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Jan 2007, 19:14
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




nu mi s-a intamplat mie insa cand eram mic am fost cu o cunostinta pana la vatra dornei si a explodat roata stanga spate la un renault 12 break. Masina s-a rasturnat de 2 ori peste cap, nu purtam centura , a ratat milimetric un copac si s-a oprit. Nici nu am avut timp sa imi dau seama ce si cum,stiu doar ca m-am trezit cu susu in jos biggrin.gif culmea , aveam in portbagaj o sticla de tzuica tongue.gif care nu a patit nimica in timp ce o sticla de apa s-a facut tzandari

Scuzati limbajul mirc in unele locuri insa am scris asa ca sa se inteleaga


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianne
post 27 Jan 2007, 19:19
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Acum 2 ani,pe Valea Oltului inca mai erau tampeniile alea de scuare in sate, care noaptea se vedeau doar din scurt, iar eu in depasire si cu masina ce venea din fata si trebuia sa ma repliez, astfel incat am lovit cu roata dreapta-fata bordura aia tampita. Vazand scuarul si anticipand impactul (aveam 80-90 si fara joc in directie) am tinut cu ambele maini de volan ajungand OK pe dreapta. Explozie de 5-6 cm, janta stramba, nervi, etc...


--------------------
Dacia 1310 L 1996 - B44UCJ
parerea unui amator...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 27 Jan 2007, 22:36
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




In vara pe A2, masina in cauza o toyota rav4, viteza...undeva in jur de 160. La volan un amic bun cu destui km la activ. Pe banda 2 in depasirea unor tiruri...eu aflandu-ma pe bancheta din spate si cu castile in urechi(ca nu imi placea ce muzica asculta el) simt deodata ca masina se lasa si incepe sa danseze si sa faca ca toti dracii...ma uit la el...se prinsese cu mainile de volan si nu il lasa sa joace....terminam depasirea (a durat vreo 10 secunde mie mi-sa parut cel putin 2 min) tragem pe dreapta, ma dau jos...explozie pe roata dreapta spate...janta era incandescenta ...cauciuc nu prea mai era pe ea...si eram toti albi la fata...partea periculoasa a venit in momentul in care schimbam roata...deoarece era sa cada masina de vreo 2 ori de pe cric din cauza tirurilor care treceau f aproape de noi.

Pe 31 decembrie orele 6 eram la munte...si ne-au sunat niste prieteni sa mergem sa ii luam din ploiesti sa facem revelionu impreuna...masina in cauza un passat B5...aproape de campina, aveam vreo 140-150 cand deodata se lasa masina si incepe sa traga destul de puternic dreapta....ridic picioru de pe acceleratie, dau inferioara...pun avariile si pana cand am ajuns pe la 60-70 nu am calcat frana...partea mai nasoala a venit in momentul in care nu gaseam antifurtul de la roata si mai aveam un pic si faceam revelionu in camp...i-am injurat mult paia de vw in momentul in care l-am gasit ca era ascuns intr-un buzunar foarte mic si dosnic.

Asadar se pot face explozii si pe roti tubless...am uitat sa precizez ca ambele masini in cauza abia trecusera de 30.000 km , in ambele situatii...cauza exploziei a ramas necunoscuta. smile.gif


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ngttrr
post 27 Jan 2007, 23:42
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 8 March 06
From: Tg.Mures




Am patit-o si eu cu berlina acu 4 ani, aram inainte de Sighisoara si cauciucul dreapta fata a facut poc. Era cauciuc + camera. Aveam aprox 60-70 km/h, volanul a smancit fff tare dreapta, cu greu am mentinut directia. Nu am franat brusc ci destul de incet in timp ce ma razboiam cu volanul. M-am speriat destul de tare doar dupa ce m-am oprit si am coborat din masina. Din cauciuc mai ramasesera doar franjuri. Am stat de doua tigari pana ce m-am apucat sa schimb roata.


Acum nu stiu ce sa mai cred eu eram convins ca anvelopele fara camera nu mai fac explozii dar din ce ziceti voi...... unsure.gif


--------------------
DACIA Logan Laureate 2006 1.5 dci - MS 07 JUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi T
post 28 Jan 2007, 13:06
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 14 January 07
From: Timisoara




Cum am mai zis,puneti run-flat pe masina daca tineti la viata voastra wink.gif mai ales cei care aveti posibilitati financiare.daca aveti bani de Pasat sau Toyota RAV 4,cred ca va puteti lua si acest tip de pneuri.Cei de la BMW le monteza pe masinile care le comercializeaza;stiu ei de ce!! excl.gif


--------------------
Dacia 1300 berlina din '75;Subaru WRX STI 2004 - B-24-FAQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Angelescu Cosmin
post 29 Jan 2007, 18:18
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 11 April 06




Test cu un Opel Rekord cu cutie automata cauciucuri de 10 ani si 60/80/90/100 BUM dreapta fata,strans volan bine fara frana brusca si mentinut linie dreapta,totul OK!Prin 1994 cu o Dacie fabricatie 1978 cauciucuri 1970 raliu 25 Km sofer5.gif oprit in fata blocului BUM tot dreapta fata,dupa ce am inchis masina cu cheia,am facut si cateva fotografii alb/negru ca sarise noroiul la 2 metri si iesise vecinii la geamuri!: sofer1.gif


--------------------
Dacia Logan - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 3 Feb 2007, 09:36
Post #25


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




ianuarie 2006,in timisoara pe bvd liviu rebreanu mergeam cu super nova cam cu 60 km pe ora si am avut explozie...pana sa apuc sa fac ceva,ma trezesc cu masina la 180 grade in bordura,am avut noroc ca am avut casco....s-au mirat aia de la service de cum s-o putut lovi de bordura...am stat o luna cu masina in service,saraca masina wub.gif ....ce sperietura au tras aia din masina...


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 3 Feb 2007, 12:12
Post #26


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




in orice caz o anvelopa run flat e mai mult decat o dacie de 10 ani:(


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:35
Forum Renault