DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vopseaua se cojeste, doar cu poze/imagini, cazuri concrete!

hash
post 12 Aug 2007, 23:03
Post #421


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Ati muscat biggrin.gif

Am lasat si eu un gainat vreo luna, mi-au ramas urme, nu foarte vizibile, dar totusi.

This post has been edited by hash: 12 Aug 2007, 23:05


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Aug 2007, 23:21
Post #422


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai oameni buni, vi se pare voua ca prestige-ul se face la BMW in fabrica?
Nu vi se pare ca se face tot la Dacia? Pe aceeasi linie de fabricatie?
Credeti ca ia cineva caroseria de prestige si o baga pe usa din dos pe la alta linie de vopsire?
Ce naiba, sunteti oameni mari, credeam ca nu mai sunteti asa creduli...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 12 Aug 2007, 23:24
Post #423


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




coolspeak.gif
1-0, la 2-0 schimbam portile tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michou
post 13 Aug 2007, 09:17
Post #424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Prestigeul are vopseaua la fel de proasta ca si celelalte modele logan. Maisna avea 2 luni si in urma primei spalari am constatat ca vopseaua de pe bara spate s-a cojit pe o portiune de 0,5 cm. Calitatea vopselei la dacia=0 mad.gif


QUOTE(klaus @ 13 Aug 2007, 00:21)
Mai oameni buni, vi se pare voua ca prestige-ul se face la BMW in fabrica?
Nu vi se pare ca se face tot la Dacia? Pe aceeasi linie de fabricatie?
Credeti ca ia cineva caroseria de prestige si o baga pe usa din dos pe la alta linie de vopsire?
Ce naiba, sunteti oameni mari, credeam ca nu mai sunteti asa creduli...
*



This post has been edited by michou: 13 Aug 2007, 09:17


--------------------
Dacia Logan Laureate 2004
daca ai condus Dacie stii sa conduci orice!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Aug 2007, 09:27
Post #425


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Unii cred ca Prestijul ar fi mai cu mot(z). Nu e decat un Ambition cu motor de 16Volti, alte oglinzi, ceasuri de bord de tot rahatul si 3-4 autocolante infecte. That's all. Nimic fancy. Aceasi angajati cu aceasi grija deosebita monteaza si Prestijurile. Sorry, ca v-am spulberat visele ca aveti Dacii Limited Edition....

This post has been edited by driverx: 13 Aug 2007, 09:27


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandu01
post 13 Aug 2007, 13:24
Post #426


foarte foarte incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 31 July 07




sa zicem doar ca toate cele DINAINTEA prestigeului sunt editie limitata :-)

revenind la vopsea, cu mentiunea ca aveti de-a face cu un afon complet - de aia va sfatuiesc sa ctiti pana la capat, rasul face bine la organism - din cate stiu de la un pictor, exista vopseluri care dureaza mai mult, altele adera mai rau sau mai bine, altele acopera mai bine sau mai rau...totul e de la pigmenti, reteta si multe altele. La auto nu o fi aceeasi treaba? S-a studiat cumva?


--------------------
logan 1.6 Mcv 2007
___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaydara
post 17 Aug 2007, 15:29
Post #427


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 August 07




Sunt noua si pe aici si in ale condusului. As vrea si eu sa imi iau un Logan, din lipsa de fonduri suficiente pentru alta masina, poate, mai buna. Am tot auzit si vazut diferite opinii si as vrea sa stiu si eu care credeti ca ar fi o alegere buna in ceea ce priveste culoarea si nu numai... k vad ca exista probleme si cu asta sad.gif


PS. As vrea un Logan ABS plus 1,5dCi rolleyes.gif


La cate am citit aici despre Logan parca imi vine sa nu mai imi iau nimic...

This post has been edited by kaydara: 17 Aug 2007, 15:52


--------------------
n-am n-am 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salex
post 17 Aug 2007, 20:40
Post #428


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 June 04




Buna.

Nu e dracul chiar asa de negru.

Eu unul am avut Supernova 6 ani de zile si acum am un ABS plus 1.6 MPI. Sunt super incantat de cum merge masina, fata de Supernova parca sunt in limuzina.

Un prieten de-al meu are Logan din prima serie, chiar la aparitie cumparat, vopsea rosu nemetalizat si nu are pic de rugina pe toata masina. Nici vopsea cojita.

Acum eu nu zic ca nu se pot intampla si necazuri cum sunt cele raportate aici, probabil ca la Dacia va trebui mereu sa te bazezi si pe noroc la cumparare.

Asa ca multa bafta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaydara
post 19 Aug 2007, 06:36
Post #429


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 August 07




Merci de raspuns... da e vorba si de noroc. Vorba sefului meu: sa iti cumperi o masina e ca si cum ai cumpara pepene: oricat de expert esti poate nu il nimeresti tongue.gif


--------------------
n-am n-am 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
e.so!id
post 19 Aug 2007, 10:15
Post #430


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 19 January 05
From: Roman City




La pepeni poti sa ii cumperi si "pe incercate", si iti cam dai seama care-i smecheria cu el.
Referitor la vopseaua loganului, in cel mai rau caz o sa fii nevoita se te folosesti de cei 6 ani de garantie impotriva coroziunii. Masinuta mea e din septembrie 2005, si nu am nici cea mai mica problema cu vopseaua.
Have fate smile.gif


--------------------
Logan Laureate 1.6 mpi 2005 Laureate - NT - 45 - BOG
Intotdeauna purtati centura si supuneti-va legilor drumului !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is89ckd
post 24 Aug 2007, 08:59
Post #431


membru ofticos


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 April 05
From: Iasi




deci... logan achizitionat in martie 2007 culoare: albastru, deja pe capota are o pata ce difera usor ca nuanta si in care se vad 3-4 puncte albe (sub 1mm) + plus fisuri fine in zona (nu zgarieturi). Plus ca un destept a deschis portiera mai tare si mi-a lasat o indoitura mica, cam 1cm, pe linia mediana a portierei (fara zgarieturi). Ce as putea sa fac? sau trebe mers la garantie?


--------------------
dacia logan 2007 - provizoriu
...liber profesionist...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valerie
post 24 Aug 2007, 10:43
Post #432


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 July 07




M-ati omorat voi pe mine,cand ma linistisem si eu ca,gasisem o masina,am dat de voi si trebuie s-o iau de la capat...pt 8000 ma hotarasem la aveo dar cica consuma f f f mult si nu-mi ramane decat loganul in lista,desi am inteles de la un prieten ca 1.6 e cam puturos pt motorizarea pe care o are.Am mers cu el stand si in fata si in spate si am vazut ca sare de fund calumea,cred ca are amortizoarele prea rigide.dar la nivelul meu si varsta pe care o am cred ca nu pot gasi altceva desi imi doresc un grande punto insa e mai costisitor.cat e casco la logan 1.4?


--------------------
dacia 1400 1980 - bz-03-ypk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackcatt
post 24 Aug 2007, 12:29
Post #433


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 26 March 07
From: Gl




O sa las pe altii sa fie rai... smile.gif La al meu, casco e vreo 900 lei pe an, si scade. Oricum, suma variaza in functie de asigurator.


--------------------
Renault Koleos 2012 4x4 150 cp diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varsator
post 27 Aug 2007, 17:47
Post #434


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 July 05




Am Logan de 2 ani, deci iesit din garantie si am patit si eu problema cu gainatul. Mai exact in ultima luna am observat ca dupa indepartarea petelor de gainat ramaneau mici fisuri/crapaturi in stratul de vopsea alba sub care era vizibil grundul gri.

Cum de garantie am scapat, m-am interesat la asigurator daca se poate face ceva. Mi-au zis ca e defect de fabricatie si ca singura solutie ar fi sa merg la politie si sa zic povesti "cum ca de la griblura(?) ... un camion cu pietris in fata mea, etc ... mi-a sarit vopseaua" si apoi sa merg cu dovada la ei. E cineva pe aici care a incercat si reusit o astfel de chestie?

Alta solutie ar fi binenteles sa o revopsesc pe banii mei. Stie cineva cat costa o revopsire totala pt o vopsea nemetalizata? Stiti daca este cumva alta vopsea folosita acum in service-uri decat cea originala din fabrica? Adica daca o sa am probleme in continuare dupa revopsire sau nu.

[Imi cer scuze daca vreunul din raspunsuri era deja in topicul asta. Nu am avut rabdare sa citesc decat 6 pagini din acest topic fluviu. blink.gif ]


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - B-##-ZKR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackcatt
post 28 Aug 2007, 13:04
Post #435


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 26 March 07
From: Gl




Si a vopsit un prieten pe casco, aprox. 30 de milioane


--------------------
Renault Koleos 2012 4x4 150 cp diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
salex
post 28 Aug 2007, 13:36
Post #436


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 June 04




Dragi colegi,

Problema cu gainatul acid este normala si se manifesta la TOATE masinile de 10-15 mii de euro sau chiar mai scumpe, care nu au super vopsea.
Raportez aceasta problema si la Mazda B2500 (ditamai camioneta). Dupa ce a luat un gainat acid, nu s-a crapat sau patat vopseaua, ci s-a luat cu totul pe o suprafata de 2 cm patrati. A aparut stratul acela protector alb de sub vopsea.

Problema cu exfoliatul vopselei e insa alta mancare de peste... asta NU ar trebui sa se intample.

Loganul meu e inca nou si nu a luat nici un gainat in freza (inca). Ma gandesc sa folosesc o ceara pentru protectia caroseriei.

Numai bine,
Alex


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Aug 2007, 14:07
Post #437


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Draga colegule salex,

Nu stiu ce intelegi tu prin "TOATE masinile de 10-15 mii de euro sau chiar mai scumpe, care nu au super vopsea" dar daca ne referim exclusiv la Dacia Logan, te informez ca am detinut un albastru marin din toamna lui 2005 (adica pigment nou si, cica, mai bun) care, sub actiunea excrementelor pasaresti s-a zbarcit NUMAI pe capota si pe portiera spate-dreapta. Asta in timp ce alaturi de acea masina se afla un alt albastru marin, din iunie 2005, pe care proprietarul l-a tratat cu aceeasi indiferenta ca si mine, adica l-a spalat numai cand devenea periculos de murdar. Ei bine, ala nu are nimic in timp ce eu m-am straduit sa dau masina cuiva care avea ochi numai pentru spatiul interior. Si mai am un exemplu de Logan bombardat cu excremente dar care nu are nici pe dracu, dar e rosu la culoare, poate din aceasta cauza.

Numai bine,
vijelie

This post has been edited by vijelie: 28 Aug 2007, 14:10


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 28 Aug 2007, 21:21
Post #438


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




Confirm ceea ce zice Salex: Megane Influence bleumarin nemetalizat, spalat din an in paste, deja sare vopseaua de pe el ca la balamuc.
Si la Logan alb, din acelasi an, vopseaua nu sare ci se brinzeste. Dar cauza e aceeasi: gainatul de pasari.
Cred ca e o conspiratie intre producatorii de autoturisme si cei ce au spalatorii de masini smile.gif

This post has been edited by fanelaru: 28 Aug 2007, 21:22


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Aug 2007, 00:04
Post #439


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




belumarin-ul de pe megane, parerea me, este cea mai petarda vopsea de pe megane.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varsator
post 29 Aug 2007, 11:08
Post #440


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 July 05




@blackcatt

Poti sa-mi dai mai multe detalii? Adica daca problema era tot de la gainat si ce poveste a spus la politie ca sa obtina dovada.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - B-##-ZKR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 11 Sep 2007, 16:45
Post #441


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




Postez si aici ca acum vad ca pe topicul principal de rugina nu este voie la discutii (vad ca este si al treilea topic de rugina, dar nu mai postez acolo acelasi lucru sa nu-mi fortez norocul).
Am niste urme de rugina si vopsea umflata pe portbagaj, impreuna cu doua fire de praf de aproximativ 8-10 mm prinse in vopsea. Am fost cu ea la garantie, si am fost respins pe motiv ca este vorba de lovituri. Am facut pe cont propriu niste poze pentru ca ma indoiesc de priceperea celor de la Coalcescu in captarea peisajului ruginistic de pe tabla vopsita.
Am si o urma de vopsea umflata pe capota proaspat observata. As vrea sa-mi spuna cineva daca ce se vede in poze este obiect de garantie sau nu, desi am gasit pe forum cel putin un user care a fost programat la revopsire pentru urme identice. Eventual niste pareri macar de la cine se pricepe cat de cat (daca nu aici, macar pe PM).

poze:

http://s14.photobucket.com/albums/a319/Endru/Rugina%20Logan/

This post has been edited by Andrul: 11 Sep 2007, 16:47


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 11 Sep 2007, 16:58
Post #442


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Vopseaua este cea originala, sau a fost lovita/zgariata si revopsita? Daca nu e vopseaua originala atunci asta ar fi un motiv pentru respingere. In al doilea rand, in punctele unde e sarita vopseaua exista urme de impact? La mine cazuse vopseaua, dar suprafata ramasa era perfect plana, nici macar o impunsatura. Mai poti apela la Vocea Clientului, sau la alt service.

PS: Daca exista urme de impact, atunci se poate face pe casco.

This post has been edited by thecagero: 11 Sep 2007, 16:59


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 11 Sep 2007, 17:11
Post #443


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




Nici vorba de urme de impact, sau revopsire, vopseaua e asa cum a iesit de la fabrica. Am dat email la vocea clientului, astept raspunsul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 14 Sep 2007, 12:24
Post #444


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




Astazi am fost refuzat a doua oara de catre Dacia:
QUOTE
Capota portbagaj prezinta o zgarietura si o zona cu rugina. Rugina pe zona respectiva se datoreaza unei/unor lovituri ( in aceasta zona stratul de protectie anticoroziva este exfoliat, rugina aparand in urma unei/unor lovituri in zona respectiva ). Atat zgarietura, cat si lovitura/loviturile reprezinta cauze externe si nu defecte de produs.

Drept urmare, concluzionam inca odata ca remedierea autoturismului nu se incadreaza in conditiile de garantie acordate de constructor.

Le-am dat un email pentru a-si reconsidera pozitia, punand accent si luand la explicatii fiecare poza (nu au spus nimic de capota-fata care prezinta urma clare de vopsea umflata!), si explicand ca nu exista urma de impact, tabla nu este indoita.

thecagero mai sus spune: "La mine cazuse vopseaua, dar suprafata ramasa era perfect plana, nici macar o impunsatura", exact asa este si la mine, iar ideea asta am emprimat-o cat de clar am putut in emailul trimis azi la vocea clientului.

-edit-
Nu cer masina noua, cum am observat ca a cerut initatorul topicului (ma chinui sa termin de citit topicul), ci o simpla revopsire.

This post has been edited by Andrul: 14 Sep 2007, 12:27


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 19 Sep 2007, 16:04
Post #445


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




La ultimul mail baietii de la Dacia nici nu s-au mai obosit sa imi raspunda.
Am fost azi la Meridian Vest sa mai incerc o data, nci vorba, acelasi raspuns ("este vorba de cauza externa"?!?). Cu alte cuvinte mi-au pus-o in mana si m-au trimis acasa a doua oara. Incredibila superficialitatea cu care Dacia trateaza garantiile.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Sep 2007, 17:31
Post #446


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si eu am niste fire(par fire de par) prinse in vopsea din fabrica. Constat ca in 11 ani nu s-a schimbat nimic in uzina Dacia...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 19 Sep 2007, 18:45
Post #447


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




E creț?

Eu am găsit o musculiță mică... e îngropată bine în vopsea, sper să nu apară pe acolo rugină mai repede; în rest nu mă deranjează că nu e la vedere.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 19 Sep 2007, 19:00
Post #448


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




QUOTE(lulu_tanase @ 19 Sep 2007, 19:45)
E creț?




la ce te gandeai biggrin.gif ?


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Sep 2007, 20:26
Post #449


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La un fir prea cret sa fie de pe cap si prea lung sa fie de pe mana... tongue.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Sep 2007, 20:28
Post #450


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Sex in cabina de vopsit mai lipseste in tura de noapte ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 09:13
Forum Renault