DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> "Recarosare" D1300 '82, schimare caroserie cu una buna

loganfan2008
post 31 Jan 2009, 10:21
Post #1


Volvo


Group: Members
Posts: 392
Joined: 6 May 08




dupa cum spune si titlul, intentionez sa schimb caroseria de pe Dacia lu' tata care e mancata de rugina (gauri in praguri, semi-aripi incomplete, podeaua aproape lipsa, etc.) cu o caroserie foarte buna de Dacia 1300 '78 ce urmeaza a fi trimisa la fier vechi.

Ideea este ca aceasta caroseie a fost lucrata foarte bine este la fel ca a "mea" si urma sa fie vopsita (a fost recarosata complet in 2006 si de atunci incurca lumea printr-un garaj deoarece proprietarul si-a achizitionat o masina noua, dupa care n-a mai avut chef sa o echipeze la loc pe aceasta) si n-are pic de rugina, dar propietarul vrea sa o duca la fier vechi sad.gif

Intrebarea mea: este posibil sa iau aceasta caroserie (cca. 2 mil am inteles c-ar face daca ar pune-o pe cantar) si sa pun pe ea tot ce este la ora actuala pe cea a tatalui meu?
Mentionez ca acea caroserie are seria stantata in spate pe rama de la port-bagaj iar a "mea" o are pe "oala" de la motor.... unsure.gif
Cum se procedeaza cu RAR-ul pentru a-mi pastra seriile de la masina actuala iar vechiul propietar sa si-o radieze pe a lui ?

This post has been edited by loganfan2008: 31 Jan 2009, 10:33


--------------------
Volvo S40 1996
Swedish car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bylexus
post 31 Jan 2009, 12:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 2 January 09
From: Oradea




168.gif
nu te complica...
Luati-va de manuta, uitati-va la ceas, si semnati radierea amandurora. popa.gif
N-ai vrea sa alergi pe drum national, ca familia Flinstone, nu?! charge.gif

<span class='edit'>31 Jan 2009, 13:39:</span>
QUOTE(loganfan2008 @ 31 Jan 2009, 11:21)
dupa cum spune si titlul, intentionez sa schimb caroseria de pe Dacia lu' tata care e mancata de rugina (gauri in praguri, semi-aripi incomplete, podeaua aproape lipsa, etc.) cu o caroserie foarte buna de Dacia 1300 '78 ce urmeaza a fi trimisa la fier vechi.

Ideea este ca aceasta caroseie a fost lucrata foarte bine este la fel ca a "mea" si urma sa fie vopsita (a fost recarosata complet in 2006 si de atunci incurca lumea printr-un garaj deoarece proprietarul si-a achizitionat o masina noua, dupa care n-a mai avut chef sa o echipeze la loc pe aceasta) si n-are pic de rugina, dar propietarul vrea sa o duca la fier vechi  sad.gif  

Intrebarea mea: este posibil sa iau aceasta caroserie (cca. 2 mil am inteles c-ar face daca ar pune-o pe cantar) si sa pun pe ea tot ce este la ora actuala pe cea a tatalui meu?
Mentionez ca acea caroserie are seria stantata in spate pe rama de la port-bagaj iar a "mea" o are pe "oala" de la motor....  unsure.gif
Cum se procedeaza cu RAR-ul pentru a-mi pastra seriile de la masina actuala iar vechiul propietar sa si-o radieze pe a lui ?
*



Ai putea sa faci urmatoarea faza.Vecinul tau sa o radieze intai masina, iar apoi sa iti dea tie masina sa o dezmembrezi... iei caroseria, [ar fi bine sa ii cumperi si motoru pentru piese de schimb(cum vrei tu)] si apoi ii faci schimbu de caroserie.Daca caroseria vecinului are alta culoarea decat a ta... atunci trebuie facut RAR sau scapi daca o vopsesti.
La ITP nu cred ca va fi problema cum il rezolvi.
Banii pe caroserie ii faci... usor.Vinzi la fier vechi caroseria ta dupa ce ai montat-o pe a lui.. si uite asa se face ca, caroseria iti vine de-a mocca.
Sper sa te descurci!
P.S: Nu te mai lega de oameni.

This post has been edited by bylexus: 31 Jan 2009, 12:40


--------------------
Renault Symbol 2012 Start 1.2 16v - BH 90 DBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
badboy_marius
post 31 Jan 2009, 14:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 1 June 08
From: Brasov




sa ne luam de mana? radmasa.gif white_flag.gif


--------------------
Audi 80 1990 PM, 1.8S, 90CP
Dacia 1310 TX.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganfan2008
post 31 Jan 2009, 16:49
Post #4


Volvo


Group: Members
Posts: 392
Joined: 6 May 08




caroseria este aceeasi culoare, problema este cum facem cu seriile de pe cele doua caroserii, sau mai exact cum fac sa fie seria de la caroseria lu tata pe caroseria buna de la masina radiata ?
@ bylexus: masina lu tata va ajunge in cel mai rau caz avans pentru Rabla 2009... asteptam sa vedem ce oferte vor fi de la Dacia.


--------------------
Volvo S40 1996
Swedish car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 12:18
Forum Renault