DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum isi bat joc angajatii Dacia de noi, si ne lasa pietoni

i96nds
post 20 Jan 2006, 14:58
Post #1


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ce nesimtiti !!!! Chiar e culmea, sa nu ai intr-un service serios piese importante gen kit ambreiaj. Hai ca imi vine mie sa ii bat ! Ce fel de service e ala care nu tine macar un stoc minim de piese asfel incat sa isi poata desfasura activitatea fara sa isi bata joc de clienti???? Tot DACIA ramane....
Inteleg ca nu merita sa aiba un motor complet pe stoc in magazie. Insa piesele importante ar trebui sa le aiba ! Si nu neaparat cele importante ci mai ales cele care se schimba frecvent tocmai datorita calitatii proaste pe care o au.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Jan 2006, 15:03
Post #2


-


Group: Members
Posts: 22.105
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(i96nds @ 20 Jan 2006, 14:58)
Ce nesimtiti !!!! Chiar e culmea, sa nu ai intr-un service serios piese importante gen kit ambreiaj. Hai ca imi vine mie sa ii bat ! Ce fel de service e ala care nu tine macar un stoc minim de piese asfel incat sa isi poata desfasura activitatea fara sa isi bata joc de clienti???? Tot DACIA ramane....
Inteleg ca nu merita sa aiba un motor complet pe stoc in magazie. Insa piesele importante ar trebui sa le aiba ! Si nu neaparat cele importante ci mai ales cele care se schimba frecvent tocmai datorita calitatii proaste pe care o au.
*


Nu Dacia este de vina. Service-ul este de vina ca nu isi asigura stocul.
EL. Sau nu vrea sa foloseasca din stoc.

This post has been edited by IRONICK: 20 Jan 2006, 22:44


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 20 Jan 2006, 15:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




post-336-1110552475.gif Eu am sunat la un service pomenit prin zona: "buna ziua, s-a stricat sonda de marsarier, cand pot sa vin sa o schimbati?", "n-avem in stoc, la revedere" si inchide. Ma duc personal la ei, zic acelasi lucru, ei spun "n-avem in stoc, dar hai sa ne uitam la masina, veniti peste o saptamana, va facem programare". Ma duc dupa o saptamana, lipesc ei contactele de la sonda, ma cheama sa iau masina, ajung la serviciu si iar nu functiona. Ma duc inapoi la service, ei zic ca trebuie schimbata sonda cu totul, dar n-au... (de fapt uitase unul sa puna toate contactele la loc, dar e interesant cum le spui ca ai nevoie de o piesa, iar tot ce pot ei scoate este "n-avem"; oare intr-o saptamana nu puteau sa o comande?)


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 20 Jan 2006, 15:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




QUOTE(i96nds @ 20 Jan 2006, 14:58)
Ce nesimtiti !!!! Chiar e culmea, sa nu ai intr-un service serios piese importante gen kit ambreiaj. .....
*


Nu e vorba de kit ambreiaj ci de un amarit de simering la cutie.
Probabil ca nu se strica asa des!
Eu caut de ceva vreme niste braduti de plastic pentu aparatorile de noroi de sub aripi si mi se spune ca nu se gasesc ca cica nu sunt cereri!


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 20 Jan 2006, 18:02
Post #5


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Degeaba dati voi vina pe service. Ca e sistemul de lucru numai si numai al celor de la Pitesti. Ei trebuie sa le dea, piese de schimb pentru garantie. Piese moka.
Desi, daca stam sa ne uitam si la alte "garantii" cam tot asa stau lucrurile. Duci un mobil la garantie si-ti spune "veniti peste 3 zile". Si-i un telefon, dati-l dreac.
Ia duceti-va la Cobalcescu si ziceti-le ca vreti sa schimbati kitul ambreiaj pe bani. Sa vedeti ca au.
Dar e alta mincare de peste, alte trebi contabile...etc...

This post has been edited by bomicabomic: 20 Jan 2006, 18:10


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 20 Jan 2006, 20:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(IRONICK @ 20 Jan 2006, 15:03)
Nu Dacia este de vina. Service-ul este de vina ca nu isi asigura stocul.
*



Pai da, dar la faza asta eu nu vad cum mai e de vina dealerul sau service-ul ala.
QUOTE(raz301969 @ 20 Jan 2006, 14:23)
Cauza patinarii ambreiajului: simering cutie paradit, ulei pe disc ambreiaj; timp de reparatie app. 1 saptamana !!!!!!!!!!!!!!!!! pana vin piesele de la Pitesti.
*


OFF-topic: io am schimbat (nu io, ci mecanicul de fapt) odata cureaua de distributie la BMW in Severin, ala cu magazinul de acolo a dat comanda la Craiova pentru tot kitul: curele si rolele intinzatoare. A dat comanda dimineata si dupa-amiaza au venit piesele. A doua zi le-am avut puse pe masina.





--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Jan 2006, 21:12
Post #7


-


Group: Members
Posts: 22.105
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Smudo @ 20 Jan 2006, 20:37)
Pai da, dar la faza asta eu nu vad cum mai e de vina dealerul sau service-ul ala.
*

Eu nu inteleg ce nu intelegi tu ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jan 2006, 22:28
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Smudo, citeste CU ATENTIE ce a zis bomicabomic. In special faza aia cu "schimbat pe bani". Tu la aia te-ai incadrat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaLyTyOsU
post 20 Jan 2006, 23:12
Post #9


Membru Ascuns


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 January 06
From: bucuresti - rahova




Fratilor yo lucrez intr-un service auto si lucrarea asta ar fii fost gata in cel mult o zi,vine un cotech ,constata si se inlocuieste Kit Ambreiaj +Simering


--------------------
Dacia Logan 2006 - 15-B- 9080
-Geometrie Roti 3D-Incarcare freon-
- Service Roti - Indreptat Jante -
- Auto Augusta-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 21 Jan 2006, 01:52
Post #10


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Nu stiu ce sistem practica Dacia vis-a-vis de relatia cu service-urile,in speta piesele de schimb,dar eu unul tind sa cred ca 98% e vina celor din service!Ei ar trebui sa aiba pe stoc,un minim de piese,din fiecare reper si daca nu au sa faca comanda la fabrica.Dar cine stie ce scrie prin contractul ala de service incheiat intre ei blush.gif !Si acum pe bune,eu unul nu cred ca cei de la Cobalcescu nu au pe stoc un kit de ambreiaj de logan.I-a sa intrebi daca platesti(nu mai esti in garantie)in cat timp rezolva ei problema?Tare mi-e ca ai o surpriza 04.gif.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 21 Jan 2006, 09:21
Post #11


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Mai oameni buni, am ajuns sa o dam in altele. Un produs, o piesa de schimb, oriunde in lumea asta sunt facute sa circule, nu sa stea pe stoc.
Daca chitul ala ambreiaj e tinut pe stoc la Cobalcescu, Meridian sau alte serviceu-ri nu se cistiga nimic. E un produs cu valoare ZERO, care va fi utilizat cine stie cind. OK, service-ul poate sa-l tina, ca nu pierde nimic, nu da nici un ban...dar DACIA da, are marfa imobilizata, in custodie sau cum dreac s-o chema.
Asa...daca sta in depozitul DACIA, produsul poate fi vindut, poate circula, poate fi urmarita aprovizionarea de la furnizori, etc.

Un alt aspect, in nici un contract de garantie, ca-i masina de spalat, ca-i frigider, ca-i Logan, nu scrie ca defectul se repara in ziua in care l-ai reclamat.
Haideti bre...exista legi in domeniul asta si atit timp cit ele sunt respectate nu vad problema.

Service-ul are chit ambreiaj in stoc, mai mult ca sigur...dar e un chit platit, intrat in magazie cu o valoare, cu o factura...diferita de una a unui chit pentru garantie.

Deci nu poate sa-ti puna pe masina chitul ala platit, ca are al regim contabil...cum la fel de bine nu poate fi pus "pentru satisfactia clientului" si re-aprovizionat ulterior, pentru ca marfa circula cu acte. Nu-i ca la noi acasa, imi cere vecinul o cana, io dau si-mi iau eu alta in loc, peste 2 zile.

This post has been edited by bomicabomic: 21 Jan 2006, 09:27


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobinHood
post 21 Jan 2006, 22:25
Post #12


Membru tipic


Group: Members
Posts: 51
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




ma scuzati ca ma bag si eu in seama dar discul de ambreiaj parca era trecut la consumabile si nu e acoperit de garantie... gresesc?
Nu stiu cat de consumabil e discul (eu cred ca e acoperit de garantie...) insa aici nu e vorba de stricarea discului de ambreiaj "de batranete", ci este "victima" colaterala defectarii unui alt reper, acoperit de garantie.
Si toate defectiunile datorate stricarii piesei respective trebuiesc acoperite de garantie


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambition - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 21 Jan 2006, 23:24
Post #13


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(bomicabomic @ 21 Jan 2006, 09:21)


Deci nu poate sa-ti puna pe masina chitul ala platit, ca are al regim contabil...cum la fel de bine nu poate fi pus "pentru satisfactia clientului" si re-aprovizionat ulterior, pentru ca marfa circula cu acte. Nu-i ca la noi acasa, imi cere vecinul o cana, io dau si-mi iau eu alta in loc, peste 2 zile.
*


Dpdv contabil nu e nici o problema. Se face o simpla inregistrare (se muta dintr-un cont in altul). Totul e sa fie vointa.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 21 Jan 2006, 23:54
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(klaus @ 20 Jan 2006, 22:28)
Smudo, citeste CU ATENTIE ce a zis bomicabomic. In special faza aia cu "schimbat pe bani". Tu la aia te-ai incadrat.
*


klaus, la chestia asta te-ai referit din cele spuse de bomica?

QUOTE(bomicabomic @ 20 Jan 2006, 18:02)
Ca e sistemul de lucru numai si numai al celor de la Pitesti. Ei trebuie sa le dea, piese de schimb pentru garantie. Piese moka.
...
Ia duceti-va la Cobalcescu si ziceti-le ca vreti sa schimbati kitul ambreiaj pe bani. Sa vedeti ca au.
*



Daca da, atunci ce sa mai zic... nu prea mai am ce. Nu prea mai vad avantajul garantiei, in cazul de fata. Si probabil ca nu-i doar specific Daciei politica asta, ci e o chestie generalizata acolo.
IRONICK, am inteles acum. (cred)


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 22 Jan 2006, 00:32
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Am scris pe alt topic ca si la Mercedes-Benz Romania patiti acelasi lucru. Pana la urma eu am facut masina in Germania...dimineata am dus-o la Mercedes si dupa-amiaza am luat-o...In Romania ar fi durat cam 2-3 saptamani.

Hai sa vedeti cum se procedeaza la Mercedes in Germania. Te duci cu masina la garantie, fiindca s-a stricat. Dupa care baietii fac comanda la piesa respectiva, care vine de la un depozit aflat la 100 km. Orice ai la masina, piesa vine in 2 ore.
Sa zicem ca in Romania, la Mercedes nu vin piesele asa repede, fiindca e drum lung din Germania pana in Romania (desi nu vad de ce ar ajunge mai greu de 3 zile ) . Dar de ce nu vin si la Dacia mai repede ? Care se fabrica la 100 km de Bucuresti ? Orice piesa de Logan nu are voie sa ajunga mai greu de cateva ore. Mi-e imposibil sa imi imaginez ce dracu fac angajatii aia.

bomicabomic sa stii ca nu ai deloc dreptate. Nu vreau sa te contrazic...dar incearca sa iti raspunzi la urmatoarea intrebare: "Daca maine se strica un Logan in Germania, cel tarziu poimaine masina e reparata ? "
In Romania, orice masina ai avea...trebuie sa astepti. Eu asta nu inteleg...cum aia reusesc sa te serveasca imediat, iar distrusii astia te pun sa astepti...unde pui ca au si piesele la botu calului.

Eu nu discut acum toate motivele pentru care in Romania esti servit greu. Ci doar imi pun intrebarea "De ce daca ai Logan in Germania, ti se repara mult mai repede"


Edit: As putea sa va raspund ce cred eu...majoritatea angajatilor din Romania ( din toate domeniile) sunt niste lenesi si niste incapabili lipsiti de simtul raspunderii.

This post has been edited by andu911: 22 Jan 2006, 00:37


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 22 Jan 2006, 01:25
Post #16


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Ai pus punctul pe i prietene . Angajatii sunt de vina . Nu te poti baza pe ei .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balamuc
post 22 Jan 2006, 08:53
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 20 November 05




QUOTE(big2003 @ 22 Jan 2006, 01:25)
Ai pus punctul pe i prietene . Angajatii sunt de vina . Nu te poti baza pe ei .
*



Daca si politica firmei o prevede alta treaba, atunci nu pea pot angajatii sa stea impotriva. Joaca si ei dupa patroni.
Are putina dreptate bomica, in sensul ca atunci cand te duci sa platesti, iti baga masina imediat in service. Daca e cu garantie...eehhhh ....atunci mai greu.
Mied dupa 10.000km tin minte mi s-a spart radiatorul. Inlocuitul lui a durat 3 zile si d-abia a 4-a zi dupa-masa mi-a dat-o. Nu stiu ce au facut pana atunci. Stiu ca nu era a mea singura masina in service, dar totusi...


--------------------
Dacia SuperNova - B
Dacia SN Europa feb 2002, 48.000km.
Modificari fata de dotarile din fabrica: inchidere, alarma, boxe+casetofon, turometru, ceas de bord, bricheta, bord albastru + multa valoare sentimentala :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 22 Jan 2006, 09:53
Post #18


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(andu911 @ 22 Jan 2006, 00:32)
Dar de ce nu vin si la Dacia mai repede ? Care se fabrica la 100 km de Bucuresti ? Orice piesa de Logan nu are voie sa ajunga mai greu de cateva ore. Mi-e imposibil sa imi imaginez ce dracu fac angajatii aia.

bomicabomic sa stii ca nu ai deloc dreptate. Nu vreau sa te contrazic...dar incearca sa iti raspunzi la urmatoarea intrebare: "Daca maine se strica un Logan in Germania, cel tarziu poimaine masina e reparata ? "
In Romania, orice masina ai avea...trebuie sa astepti. Eu asta nu inteleg.
*


Iti spun eu ce nu intelegi. In Germania, Franta etc., sistemul e acelasi la garantii. Da?
Singura diferenta este ca aia pot face 500 km in 4-5 ore si la noi intr-o zi. Aia au infrastructura rutiera care le permite transportul rapid.

Zici ca si la Mercedes Romania e acelasi lucru. Astepti sa vina piesa. Asa este si cu Logan in Germania. Daca Dacia are depozit in Germania, se rezolva intr-o zi, daca nu...intr-o saptamina.

Nu plateste Mercedes Romania, transport, TVA si alte alea pentru o piesa care va fi folosita peste 1 luna, 1 an sau niciodata.

Nu tine Dacia in stoc la nu stiu cite service-uri din orase mici, "n" ani un chit ambreiaj sau mai multe, pentru garantii, cind in altele este cererea pe bani mult mai mare. Si alea de garatie zac degeaba.

Mai nene, veti ajunge miine-poiimiine sa lucrati la Dacia, Mercedes Romania sau mai stiu eu unde si n-o sa va convina cind veti citi pe forumul asta texte de genul : ce-or face angajatii aia, sau angajatii sunt de vina.

PS: Ptr cei care sunt nemultumiti de Dacia, Mercedes etc. sau de service-urile lor, in ceea ce priveste garantia, le propun sa reclame la ANPC. Veti fi dezamagiti de raspuns.
Bineinteles, veti spune ca aia sunt "minjiti" si fac jocurile producatorilor.

This post has been edited by bomicabomic: 22 Jan 2006, 10:02


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 22 Jan 2006, 10:12
Post #19


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Din experienta personala inclin sa dau vina pe cei de la Dacia care se ocupa cu livrarea pieselor care se schimba pe garantie.

Asta vara mi-au schimbat blocul de ceasuri de bord (computerul de bord). A trebuit sa astept aproape o luna, si numai dupa mai multe Emailuri catre VC mi-a fost trimis blocul de ceasuri pt schimbat. Acum iar am o mica problema. Am nevoie sa-mi se schimbe pivotii (brat transversal) si pe stanga si pe dreapta. Dupa doua saptamani de asteptare nu mi-au trimis piesele de schimb. Am trimis iar Email la VC, si s-a rezolvat problema...

Care mai aveti probleme cu piesele de schimb, pentru mai multa operativitate va recomand sa-i pistonati pe cei de la VC cu Emailuri inca de a doua zi, si sigur vi se va rezolva problema in timp util.

This post has been edited by radian: 22 Jan 2006, 10:13


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 22 Jan 2006, 11:15
Post #20


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(bomicabomic @ 22 Jan 2006, 08:53)
Nu tine Dacia in stoc la nu stiu cite service-uri din orase mici, "n" ani un chit ambreiaj sau mai multe, pentru garantii, cind in altele este cererea pe bani mult mai mare.  Si alea de garatie zac degeaba.
*


OK, de acord, nu tine. Dar le tin la ei la fabrica in stoc. Si daca un service are nevoie de ceva, in MAXIM 2 zile piesa ar trebui sa ajunga in service (datorita retelei de transport din Ro, mai slaba decit cea din De, data de tine ca exemplu tongue.gif). De ce nu se poate face asa? Pentru ca asa s-a obisnuit Dacia de pe vremea lu raposatu, sa isi bata joc de clienti. Am impresia ca deviza lor este "clientul nostru, fraierul nostru".


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 22 Jan 2006, 11:20
Post #21


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




andu si big ziceau ceva de angajati; eu zic ca vina apartine managerilor, ei sunt platiti pentru a face sistemul sa functioneze. Daca functioneaza prost - asta este o consecinta directa a calitatii slabe a managementului.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 22 Jan 2006, 11:41
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Intradevar problema cu care va confruntati e rezultatul unui management... apropape inexistent. Cei din service-uri nu se chinuie sa isi multumesca clientii, adica pe voi, ei au de lucru si nu vor sa isi extinda capacitatea de lucru (lipsa de management). Inchipuiti-va ca ati avea un butic si ati avea coada de dimineatza pana seara si la voi ar veni un agent de la o firma de publicitate si v-ar intreba daca vreti sa va faceti reclama prin firma lui si voi normal....i-ati rade in nas: Pai ba chiorule nu vezi ca am coada de clienti?!...Ati sesizat bine: aroganta si lipsa de interes...radmasa.gif .

O solutie ar fi pt cei iesiti din garantie, un service neautorizat Dacia pt garantii. Astia cam sufera din cauza pierderii licentei de garantii ,dar acum pot rezolva in timp util si cu calitate multe comenzi. Spaga e obligatorie.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 22 Jan 2006, 12:27
Post #23


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(MoneyTalks @ 22 Jan 2006, 11:15)
OK, de acord, nu tine. Dar le tin la ei la fabrica in stoc.
*


Money, pai dupa stiinta mea chiar asa se intimpla. Altfel n-ar fi construit ditamai depozitul linga Pitesti.
Deci zic eu ca ptr Bucuresti 1 zi, hai maxim 2 ar fi suficiente pentru livrare piesa.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 22 Jan 2006, 13:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(bomicabomic @ 22 Jan 2006, 09:53)
Iti spun eu ce nu intelegi. In Germania, Franta etc., sistemul e acelasi la garantii.

Zici ca si la Mercedes Romania e acelasi lucru. Astepti sa vina piesa. Asa este si cu Logan in Germania. Daca Dacia are depozit in Germania, se rezolva intr-o zi, daca nu...intr-o saptamina.

Nu plateste Mercedes Romania, transport, TVA si alte alea pentru o piesa care va fi folosita peste 1 luna, 1 an sau niciodata.

Nu tine Dacia in stoc la nu stiu cite service-uri din orase mici, "n" ani un chit ambreiaj sau mai multe, pentru garantii, cind in altele este cererea pe bani mult mai mare.  Si alea de garatie zac degeaba.
*


E cam acelasi (sistemul de garantii), dar daca masina ta se strica in garantie, iar ei nu au piesa, tu lasi masina la ei, si primesti alta masina de la ei de care te poti folosi, cit timp masina ta sta in service. De obicei isi cer si scuze si primesti si un mic cadou de la ei daca reparatia depaseste termenul spus de ei. De multe ori chiar daca ai o masina mai veche si care nu mai are garantie, dar pe care ai luat-o de la dealer, ai o problema la ea si vrei sa ti-o lasi sa o repare la service-ul dealerului de unde ai luat-o, tot pe banii tai... primesti la fel masina (gratis) in schimb cu care sa poti merge la servici sau unde ai nevoie pina cind masina ta e reparata.

Dar garantia cine o plateste? Si cind se plateste garantia?

Zici ca piesele alea zac degeaba, si bine ar fi sa fie asa (adica masina sa nu aiba probleme, cel putin la scurt timp dupa vinzare sau cit timp e in garantie). Dar si banii clientului merg in contul producatorului, odata ce omul isi ia masina.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 22 Jan 2006, 13:44
Post #25


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Cert e ca daca ar fi bunavointa ar putea fi imbunatatite serviciile oferite de Dacia . Din pacate in cele mai multe cazuri nu exista .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 22 Jan 2006, 21:02
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






Io am fost odata sa imi schimbe bucatile alea de cauciuc de la pedale si nici macar niste amarate de bucati de cauciuc nu aveau!! M-au programat peste 3 zile, pana vin de la fabrica... si era niste piesa banale, nu nu-stiu-ce piese complicate... blink.gif


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 22 Jan 2006, 22:46
Post #27


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Problema cu stocul de piese tine mai mult de mentalitatea romanului.Voi va suparati ca nu a fost pe stoc un ambreiaj sau semeringul de la cutie,dar ce sa mai zic de un posesor de KK care asteapta cam de 3 saptamani pentru niste amarate fise de bujii?Si exemplele ar putea continua....... mad.gif


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 23 Jan 2006, 11:22
Post #28


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.279
Joined: 22 January 04




Intr-un fel e mai bine, sa stiti. Am fost la Meridian, sa schimb amortizoarele. Mi-au zis ca nu au. Ok, le-am cumparat eu cu 230 lei si le-au schimbat. La ei erau 300 si ceva... In schimb, daca te duci cu piese pe care le au pe stoc, nu le convine, nu iti dau garantie, etc. numai sa te faca sa iei de la ei (mai scump).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 Jan 2006, 13:12
Post #29


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.526
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(i96nds @ 20 Jan 2006, 15:58)
Ce nesimtiti !!!! ......... Tot DACIA ramane.... .......
*


O mică observație despre adresa acestui topic:

Service-urile autorizate nu sunt filiale ale Automobile Dacia SA și ca atare nu sunt angajații Dacia!!!

Service-urile autorizate sunt niște firme (de obicei SRL-uri) locale care sunt subcontractanți pentru activitățile de service, iar răspunderea pentru acțiunile angajaților acestor SRL-uri revine patronului/patronilor acelor SRL-uri și nu Automobile Dacia SA.

De asemenea, Automobile Dacia SA nu stabilește prețurile maximale pe care o piesă de schimb o poate avea la magazinele/service-urile autorizate, fiecare SRL putând să pună prețul pe care îl dorește, de aceea poți găsi piese identice cu prețuri diferite funcție de locație/SRL.

Calitatea angajaților acestor patroni după cum se poate vedea din acest forum este foarte joasă și din ce am citit pe aici Automobile Dacia SA, prin Vocea Clientului, încearcă pe cât se poate să îndrepte aceste comportamente, de aceea este important să comunicați la Vocea Clientului orice nedreptate sau comportament aberant al acelor angajați.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 23 Jan 2006, 15:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Ai dreptate si Dacia ar putea sa angajeze un om care sa testeze calitatea serviciilor pe care le fac SRL-urile si nu o face ....pentru ca nu ii prea pasa.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th September 2024 - 13:03
Forum Renault