DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> revizie 20000 cu aventuri, la ipso otopeni

Varu
post 6 Feb 2006, 13:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 11 July 03
From: Bucuresti




pe la jumatea lui ianuarie ma duc cu masina la revizia de 20000 de km la ipso otopeni. ma prezint la receptie, spun ce vreau, sint intrebat daca vreau sa se faca toate operatiile, inclusiv geometria rotilor. zic ca da, tot ce trebuie pt revizie. de asemenea, am cerut sa-mi schimbe si beculetele de la comanda aerotermei, care nu mai ardeau. ok, las masina si sint trimis sa astept in sala de asteptare. peste vreo patru ore jumate, ma suna sa ma duc sa-mi iau masina in primire, ca e gata.
ma duc la masina si constat:
- in dreptul farului din stinga, capota statea cam ridicata; desfac capota si gasesc o cheie tubulara groasa, uitata acolo de mecanic, care trintise capota peste ea; o scot si i-o dau inapoi (si in ziua de azi, capota a ramas deformata in locul acela);
- ies cu masina din curtea service-ului si o iau spre bucuresti; ceva mi se parea ca nu e in regula; apoi mi-am dat seama: cu volanul drept, masina o lua intr-o parte; imi zic, poate mi se pare, dar nu. tot facind experiente, ea sa intru in benzinaria mol de pe partea dreapta; dau cu spatele 200 sute de metri, intru inapoi la service si mai astept doua ore ca sa-mi refaca geometria rotilor; primesc explicatia ca, prima oara, mecanicul a uitat sa blocheze volanul drept si, uite asa, geometria a iesit strimba, altfel operatia fusese executata corect (!).
- abia a doua zi am remarcat ca acum becurile de la comanda aerotermei functionau cum trebuie, dar butonul nu se mai misca in trepte, cu o pauza intre ele, ci liber, ca butonul de volum de la televizor (unul de pe vremuri...!)
- tot a doua zi, pe lumina (cind am plecat de la revizie se lasase seara), am vazut ca in vreo patru locuri, pe bord si pe celelalte plastice din habitaclu, erau niste urme de singe, pe care le-am frecat amarnic, dar tot se mai vad.

in concluzie: ma duc cu masina aflata in garantie, nou-nouta, care merge ceas, sa-mi fac revizia de 20000 km (treaba simpla, elementara, pentru orice service din lumea asta). la plecare: masina mergea strimb, imi stricasera butonul de comanda al aerotermei, capota a ramas deformata, iar bordul era plin de urme de singe, de parca taiasera porcul in masina mea. si totul pe timpul si pe banii mei, ca ora de manopera e vreo cinci sute de mii.
am aflat si numele mecanicului: sorin nu-stiu-cum (ceva cu d), un tip obraznic, subtire, inalt si brunetel, tuns periuta, la vreo 25 de ani. feriti-va de el, e un pericol public.


--------------------
Renault Megane 2 2005, 1,5 dci 82 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horiajam
post 6 Feb 2006, 13:52
Post #2


Viitor fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 190
Joined: 16 January 05
From: Iasi




Imi pare rau pentru ce ai patit .. dar data viitoare, stai langa masina !!!
Chiar daca iti spun sa astepti, e dreptul tau ( masina ta) sa asisti la "operatiuni".


Bafta.


--------------------
Dacia SuperNova Fosta Europa - 3 - IS - 4817
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 6 Feb 2006, 14:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




pai daca se putea sa stea, statea, da nu putu asa ca nu statu..... nu statu !!!
NU ai voie sa stai linga ea. Poti doar sa plingi linga ea, dupa !
Sfatul trebuie sa fie : mergeti unde va lasa sa stati linga ea. (eg Dacoserv Militari)

This post has been edited by costi: 6 Feb 2006, 14:18


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 6 Feb 2006, 14:31
Post #4


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




La AutoMarcus m-au lasat sa stau langa ea. E adevarat ca m-am dus la sigur acolo, dar am vazut si pe altii cum stateau langa masini. Imi pare rau ce ti s-a intamplat. Eu cred ca le faceam reclamatie.

This post has been edited by Daedalus: 6 Feb 2006, 14:32


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosad
post 6 Feb 2006, 17:10
Post #5


service advice


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 August 05




vai de mama lor de meseriasi !!!!


--------------------
dacia solenza - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 6 Feb 2006, 17:49
Post #6


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Si la ADRAS Oltenitei poti sta linga ea. Am auzit tot felul de pareri despre ei, dar eu am fost multumit. Cel putin, nu m-am intors cu ea acasa mai proasta decit m-am dus.
Eu zic sa reclami la VC...sa vada si ei cu ce fel de service-uri lucreaza, mai ales ca esti inca in garantie.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 8 Feb 2006, 15:39
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Eu mi-am facut mereu toate reviziile si reparatiile la ipso si n-am patit asa ceva niciodata. Fa o reclamatie la conducere si la VC, cred ca o sa aiba efect.


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jake
post 9 Feb 2006, 12:25
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 May 04




Pentru cei care au dificultati in a fi lasati sa stea linga masina in tipul servisarii, un sfat. Motivul ca nu poti sta linga masina este ca cica se incalca protectia muncii ( decretu nustiu-cit ) si daca se intimpla ceva clientului in timpul asta servisul nu-si poate asuma nici o responsabilitate pentru ce vi s-a intimplat. De aceea sfatul meu este sa insistati, daca nu sinteti lasati linga masina, sa semnati o hirtie cum ca va asumati responsabilitatea in caz de accident.


--------------------
Corolla 2.0 DTD - B-0xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 9 Feb 2006, 13:07
Post #9


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Ehei, despre IPSO as putea sa scriu 10 volume daca as avea talent si timp.

Intr-un cuvant: nemernici mad.gif


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 10 Feb 2006, 16:08
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




Mergeti in Berceni la Auto Nesty... am facut revizie acolo, mi-am vopsit capota (o zgarietura) tot acolo, am fost foarte multumit, si te lasa sa stai langa masina fara discutii.


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rinaldo
post 10 Feb 2006, 17:05
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 February 06




sunt varza aia de la ipso, confirm, m-am ars si eu cand cu revizia de 20K. m-au jecmanit la bani, mi-au murdarit masina, am stat pe-acolo vreo 6 ore, si colac peste pupaza, a trebuit sa ma intorc pt ca dobitocul ala uitase sa-mi puna stampila in carnet.
am sunat la VC, facut scandal, vorbit cu directorul de marketing, cred, nu s-a intamplat nimic
de evitat.


--------------------
Solenza xs - xsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 10 Feb 2006, 18:11
Post #12


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Adras Oltenitei! Ai geam acolo, si poti sa vezi tot ce iti fac aia! Si nu trebuie sa stai langa ei, ii vezi prin geam biggrin.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 12 Feb 2006, 17:24
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Fratele meu, dar ala ce este service sau vorbitor-ul puscariei ??? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

No offence.
Cat de "indemanatici" sunt meseriasii, "te fac" cand stai langa ei, dar cand "esti la vorbitor " >???? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbr-ica
post 13 Feb 2006, 11:27
Post #14


"Aut vincere aut mori"


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 April 05




Exact aceeasi problema si in acelasi loc am patit si eu de 2 ori.
Prima oara m-am dus sa imi verifice franele (aveam un drum de 3000km de facut si cam huruiau) si cand am plecat, era volanul stramb. Le zic, si ei zic ca nu e de la ei. Mi-o fac dar tot nu mi-o fac bine si ma intorc si au facut cum trebe pana la urma.
Acum m-am intors de la revizia de 10.000 (care a costat 2.400.000 - e normal??) si cica mi-au gasit joc la caseta de directie si au schimbat-o. Au refacut directia si am aceeasi treaba. Ca sa merg drept tre sa tin volanul mai spre stanga cateva grade. De mers merge drept, nu trage dreapta. Are ceva daca merg asa? Mi-e lehamite de mers iar in service.
In plus, am un scartit la amortizor spate dreapta si cica trebuie schimbate varnisurile de la arc...dar nu le au si le-am comandat acu 2 saptamani. Oare se importa din Noua Zeelanda?


--------------------
2008, Jaguar X-Type 2.2d, 155CP, 400NM
2005, Honda CBR600RR, 117CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giu
post 18 Feb 2006, 14:12
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 10 March 04
From: Suceava




Si eu am gasit o cheie sub capota, dupace mi-a schimbat caseta de directie, fixata pe unul din suruburile la care se umblase. Cred ca o inelara de 17. Interesant este ca am mers vreo luna fara sa stiu de ea si am remarcat-o cand am completat cu lichid de spalator. Bine ca era surubul strans. Cea mai urata patanie la service a fost clasica indoitura a capotei dupa inchidere prin apasare cu mana si nu prin cadere. E pacat ca angajeaza multi incompetenti si daca ai "norocu" sa dai de unul din ei...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 18 Feb 2006, 15:48
Post #16


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Si eu am gasit o emblema de la Dacia 1310 sub capota odata dupa o vizita la Meridian Sud smile.gif

Oricum, on topic, este inclusa geometria rotilor in revizia de 20k? (sau mai trebuie sa mai dam ceva pe langa?) ... si cam cat mai costa acuma? ... unsure.gif

This post has been edited by Valentine: 18 Feb 2006, 15:48


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 20 Feb 2006, 09:40
Post #17


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Valentine, revizia de 20.000 se factureaza cu 3 ore si are inclusa si reglarea directiei. Pretul final e in functie de c/val orei la service-ul respectiv. Insa daca ai si alte defectiuni la masina atunci trebuie sa platesti suplimentar fata de astea 3 ore.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joey
post 10 Apr 2006, 12:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 9 October 03
From: Bucuresti




Revizia de 20000 am facut-o la Meridian dupa ce am facut ITP-ul (68 lei) si a costat 218 lei in care au intrat 3 litri Mobil 1 10W-40, 1 filtru ulei, 1 filtru aer si o laveta.


--------------------
RENAULT CLIO 3 DYNAMIQUE 1,6 16v CVA
Singurul loc in care Banii vin inaintea Muncii este in dictionar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 23:48
Forum Renault