DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De ce s-a prabusit litoralul romanesc

Vlad Georgescu
post 21 Jul 2006, 13:19
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Un articol interesant de la http://www.prezentonline.ro/article_detail...?idarticle=2244

De ce s-a prabusit litoralul romanesc
Gabriel Bejan

Desi are pretentia sa fie inclusa printre destinatiile turistice de top din Europa, Romania a fost surclasata pina si de Bulgaria. Statiunile romanesti de la Marea Neagra incep sa fie ocolite si de proprii ei cetateni, care gasesc in tara de la sud de Dunare mai multe argumente pentru a-si petrece vacantele. Estimarile Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism arata ca numarul romanilor care vor merge la plaja in aceasta vara in Bulgaria va fi de sase ori mai mare decit anul trecut. Chiar daca unii s-ar putea arata mirati de brusca explozie de simpatie fata de statiunile bulgaresti, lucrurile au evoluat, totusi, firesc in aceasta directie. Incepind cu modul in care s-au privatizat hotelurile si promovarea pe care statul a facut-o turismului, pina la serviciile de care au parte clientii, diferentele dintre strategiile abordate de Bulgaria si Romania sint acum vizibile si pentru cel mai nepretentios turist. Bulgarii au mers pe mina nemtilor, care s-a dovedit cistigatoare. Noi am mers pe mina noastra si plingem dupa turisti. Chiar si acum, in al doisprezecelea ceas, autoritatile romane nu par capabile sa mai resusciteze litoralul, intrat, parca, in moarte clinica.

„Eu nu as sta aici daca as vrea sa-mi fac concediul la mare. M-as duce in Bulgaria. Macar hotelurile de cinci stele sint «pe bune» acolo si ai si ce sa vezi”, ne spune Marius C., angajatul unui hotel din statiunea Mamaia. Tinarul, intilnit de noi in parcarea hotelului, nu are nici 20 de ani si rolul lui e acela de a-i ajuta pe musafiri sa-si duca bagajele in camera. Doi turisti straini coboara dintr-o masina scumpa si se pregatesc sa intre in hotel. Marius sare sa le deschida usa, nu inainte de a le arunca o privire smechereasca, parca de compatimire.

Lucian Constandache si-a facut concediul de anul acesta in statiunea bulgareasca Albena. Spune ca saptamina petrecuta in statiunea vecina l-a facut sa inteleaga ce inseamna profesionalismul in turism. „Am cheltuit cam 30 de milioane lei, impreuna cu sotia si cu fetita. In primul rind, am apreciat sistemul «all inclusive» ca extrem de avantajos. Apoi, modul in care administratorii hotelului au inteles sa ne ajute sa ne facem programul. Au fost tot felul de concursuri, un joc de bingo. Copiii nu s-a plictisit deloc, au avut pe tot parcursul zilei animatori pe post de parinti, i-au distrat, i-au invatat sa danseze, sa participe la concursuri. N-am simtit ca avem copil, am avut timp sa ne distram si noi, cei mari. Aceiasi bani i-as fi cheltuit si in Romania, dar pe servicii mult inferioare”, spune Lucian.

Niciodata turismul romanesc de pe litoral nu s-a raportat atit de mult la cel bulgaresc. Anul acesta comparatiile s-au tinut lant, chiar inainte de inceputul sezonului, inainte practic ca operatorii de turism sa anunte ca balanta fluxului de turisti s-a inclinat covirsitor in favoarea Bulgariei. Pina si ministerele de externe din cele doua tari s-au duelat in declaratii, sfatuindu-si concetatenii sa evite statul vecin pentru ca acesta ar fi nesigur si cu servicii de proasta calitate. Indiferent de veridicitatea acestor afirmatii, statiunile romanesti par a fi mai degraba o pacaleala. Hotelurile privatizate cu surle si trimbite de fostul ministru al Turismului, Dan Matei Aghaton, in anii 2001-2002 sint parca neschimbate de pe vremea comunismului. Plictisul care s-a instaurat in statiuni precum Mamaia, Neptun, Olimp – altadata pline – a gasit forme de exprimare in aproape orice: fetele oamenilor, culorile lipsite de viata ale imobilelor, serviciile si ofertele banale (cazare si masa).

PRIVATIZARI BIFATE DE AUTORITATI, TUNURI IMOBILIARE PENTRU CUMPARATORI // Daca parcurgi lista cu firmele si oamenii de afaceri care au cumparat hoteluri pe litoral, constati ca multi dintre investitorii respectivi au cu totul alte preocupari decit turismul. Teoretic, nu ar fi nici o problema ca oamenii cu bani sa investeasca si in alte domenii decit cele in care activeaza sau au facut performanta. Singura conditie ar fi insa ca afacerea in turism sa fie administrata de o firma care se pricepe la acest lucru. In multe cazuri lucrurile nu se intimpla asa si dovada sta calitatea precara a serviciilor.

Unul dintre cei mai noi investitori in turismul de pe litoralul romanesc este firma „Celco” SA. Aceasta societate comerciala a cumparat in ultimii ani nu mai putin de patru hoteluri in Neptun (Delta, Sulina, Dobrogea si Traian) si mai detine unul in Mamaia (Condor). „Celco” este fosta Fabrica de Prefabricate din Beton Celular din Constanta, fiind specializata, asadar, in domeniul constructiilor.

Printre alti investitori importanti din turism se numara si fratii Micula, patronii cunoscutei companii producatoare de bauturi racoritoare „European Drinks”. Acestia au cumparat nu mai putin de noua hoteluri in statiunile Neptun si Olimp (Romanta, Banat, Craiova, Slatina, Caraiman, Terra, Prahova, Clabucet si Bilea) si alte trei in Mamaia (Unirea, Patria si National). Interesul pentru investitii in reamenajarea sau modernizarea acestor unitati de cazare a fost scazut in cazul fratilor Micula. De altfel, pe lista hotelurilor operationale care au primit certificate de clasificare pentru anul acesta de la Autoritatea Nationala de Turism nu mai figureaza decit sase dintre cele 12 hoteluri ale companiei „European Drinks”.

Chiar daca nu au nici o legatura cu turismul, investitorii din cele doua cazuri sint macar cunoscuti. Exista situatii in care noii proprietari de hoteluri constituie aparitii ciudate, care pot da nastere la multe speculatii. De pilda, hotelul Oltenia din Olimp a fost cumparat pentru 29,2 miliarde lei vechi de o anume Eleonora Popovici, despre care presa a descoperit ca este, de fapt, o simpla secretara la o firma din Bucuresti. Despre Eleonora Popovici a aparut speculatia ca ar fi paravanul altor oameni de afaceri, care nu doresc sa-si „expuna” investitia, printre care si controversatul Gheorghe Bosinceanu din Constanta.

INVESTITORII SPUN CA STATULUI NU-I PASA // Investitorii care au ridicat hoteluri de la zero pe litoral se declara dezamagiti de modul in care statul roman sprijina turismul. Asta chiar in conditiile in care, spun ei, „turistul roman a devenit sofisticat si pretentios”.

Charbel Maroun este un investitor de origine libaneza, care a construit in Mamaia un hotel de cinci stele, ce functioneaza sub brand-ul „Palm Beach”. Charbel spune ca nu are motive sa se plinga, are suficient de multi clienti, chiar daca acest sezon pare a fi mai prost decit celelalte.

Maroun este insa neplacut surprins de lipsa de preocupare a autoritatilor romane pentru un domeniu care ar putea sa le aduca numai avantaje. „Am construit acest hotel la sfirsitul anului 2002. Ce am observat insa in Romania este faptul ca turismul nu reprezinta o prioritate pentru autoritati. Nu inteleg de ce se intimpla acest lucru. Nu spun doar de cei care sint acum la putere, ci de toate guvernarile, dupa ’90. Eu nu am vazut ca turismul sa se promoveze in vreun fel, nici in tara, nici in strainatate. Apoi sint lucrurile simple. Va dau un singur exemplu: noi avem o gradina exotica in fata hotelului. E insa plina de tintari. Nici macar nu au stropit cu otrava, te maninca tintarii si ziua, si noaptea, ce sa mai vorbim de alte lucruri mai sofisticate”, spune Charbel Maroun. Patronul de la Palm Beach crede ca succesul turismului bulgaresc este motivat in primul rind de promovarea pe care statul i-a facut-o. „Sint apoi acei operatori germani care au incheiat contracte cu patronii de hoteluri si care aduc clienti. Nu este adevarata povestea ca la bulgari preturile sint mai mici. Daca te duci pe cont propriu, te costa ca in Romania”, mai spune Charbel.

CIND SI CUM AM PIERDUT RAZBOIUL CU BULGARII // Privatizarea in turismul bulgaresc a inceput in 1993, nu dupa 2000, ca in Romania. Mai mult decit atit, investitorii bulgari au intrat in asociere cu tour-operatori de renume – cum ar fi de pilda cei germani, TUI sau Neckerman – care au oferit nu numai consultanta, ci si bani pentru investitii.

Mai exact, tour-operatori de renume din turismul mondial au dat bani pentru investitii in turismul bulgaresc, fie in modernizarea hotelurilor existente, fie in construirea unor hoteluri noi, in baza proiectelor lor. Ulterior, „creditul” s-a achitat prin prestarea de servicii turistice catre tour-operatori, iar bulgarii au inceput sa cistige copios de pe urma infrastructurii turistice astfel constituite. In Romania, procedeul a fost aratat cu degetul, spunindu-se ca nemtii au cumparat hotelurile bulgaresti, un singur hotel de pe litoralul nostru optind pentru acest tip de colaborare cu un tour-operator cunoscut.
Cel mai mare cistig al bulgarilor e ca nemtii au adus turisti straini. Pentru ca au avut unde, majoritatea hotelurilor de pe litoralul bulgaresc capatind, dupa reteta nemteasca, trei, patru si cinci stele, la standarde mondiale, cu servicii atractive si preturi rezonabile. La noi, baza de turism estival o constituie hotelurile de doua si trei stele, neatractive pentru straini, hotelurile de patru si cinci stele fiind exceptiile care confirma regula unui turism romanesc „pentru saraci”.

Cu toate aceste diferente, preturile practicate de hotelierii de pe litoralul romanesc sint egale sau, uneori, chiar mai mari decit cele practicate de bulgari, iar diferenta uriasa dintre calitatea serviciilor ne descalifica de-a dreptul. II

Bref

„Avem cu 40% mai putini straini pe litoral”

uu Estimarile Asocietiei Nationale a Agentiilor de Turism arata cit de mult a scazut interesul romanilor si strainilor pentru plajele noastre. „E cit se poate de adevarat ca numarul turistilor care merg pe litoral acum este in scadere. Potrivit estimarilor noastre, strainii care vor veni pe litoral in Romania anul acesta sint cu 40% mai putini fata de anul trecut. Si numarul romanilor care vor prefera sa faca plaja la ei in tara este in scadere cu aproximativ 15 procente”, spune Traian Badulescu, purtatorul de cuvint al Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism. II


„Privatizarea din Bulgaria s-a facut «cu statiunea», la noi «cu hotelul»”


>> Reprezentantii Autoritatii Nationale pentru Turism (ANT) sint nemultumiti de faptul ca cei care au cumparat hoteluri nu au continuat sa investeasca in ele. Noemi Hagan, consilier in ANT, explica cum a avut loc privatizarea in turismul romanesc si cum stau lucrurile in tara vecina.

Prezent: Cine au fost cei care au cumparat hoteluri pe litoralul romanesc?

Noemi Hagan: Multi dintre cei care au cumparat hoteluri pe litoral s-au gindit doar ca fac investitii imobiliare. Asteapta, probabil, intrarea in Uniunea Europeana, pentru ca apoi sa le revinda la preturi mult mai bune. In multe situatii, proprietarii nu au mai facut nici o investitie din momentul in care au cumparat imobilele respective. In luna aprilie, o echipa de la ANT a plecat pe litoral pentru a ajuta firmele care detin hoteluri sa obtina certificatele de clasificare (numarul de stele). Desi sezonul era foarte aproape sa inceapa, oamenii nostri au gasit foarte multe hoteluri inchise. Practic, nu au avut obiectul muncii, nu au avut pe cine sa consilieze”.

Cum s-a facut privatizarea la bulgari?

Privatizarea in Bulgaria s-a facut la nivel de statiune, spre deosebire de Romania, unde activele s-au vindut bucata cu bucata, adica hotelul e al unui proprietar, restaurantul al altuia, iar piscina a ajuns la al treilea. In plus, odata ce investitorul bulgar s-a vazut proprietar, a apelat la firmele nemtesti de turism, cu traditie de zeci de ani, sa il ajute. Nemtii au dat bani pentru investitii si imbunatatiri dupa standardele germane si, odata renovarile terminate, au adus turisti si au umplut statiunile. In plus, au stabilit pentru o perioada de timp fixa preturi mai mici la camerele din structurile renovate decit erau inainte de renovare. Astfel, investitorul bulgar a avut si hotelul renovat, si plin de turisti. Mai mult decit atit, s-a trezit si inclus intr-un lant international de turism care timp de 5 ani, de exemplu, ii va furniza clienti.

Exista si alte cauze care fac diferenta dintre turismul celor doua tari? Eu stiu, traditia…

Traditia turistica din cele doua tari este, practic, aceeasi. Statiunile litorale din cele doua tari au fost construite in perioade similare. Diferentele tin mai degraba de spiritul practic: chiar daca in Bulgaria clima e mai calda, hotelurile lor au fost construite cu sisteme de incalzire, in timp ce hotelurile de pe litoralul romanesc au fost facute fara aceasta facilitate.

Cum se explica preturile mari, uneori, exagerat de mari ale serviciilor de pe litoralul romanesc?

Tarifele din orice domeniu de activitate se formeaza prin convergenta mai multor factori: existenta sau lipsa concurentei, cererea si oferta – sub sau supradimensionate – oricare dintre ele. In ceea ce priveste litoralul romanesc, intervine si chestiunea sezonalitatii reduse.

Proprietarii acestor hoteluri si restaurante au anumite costuri de intretinere pe care le platesc pe tot parcursul anului, iar venituri au cu precadere in perioada estivala. Practic, in doua luni ei trebuie sa-si acopere cheltuielile din tot anul calendaristic.

Exista tipuri de subventii pentru firmele care activeaza in turism? Cum sprijina statul roman turismul?

Exista o modalitate de ajutorare a turismului romanesc: TVA-ul perceput la cazare este de 9% si nu 19%, cum este in general.

Foarte multi romani care si-au facut vacantele in alte tari au fost incintati de sistemul „all inclusive” (n.r. – turistul plateste la inceputul sezonului pentru tot pachetul de servicii, cazare, masa, bar, transport etc.). De ce acesta nu exista in Romania?
„All inclusive” nu se poate practica atit timp cit proprietatea este divizata. Acest sistem poate functiona numai acolo unde un singur proprietar asigura atit cazarea, cit si masa.

----- Sfirsitul articolului -----


Mie mi se pare clar de ce s-a prabusit: cei care au cumparat diferite hoteluri, restaurante, etc, de pe litoral, au o mentalitate de snapan. Se gindesc "ia hai sa punem noi preturi astronomice si sa micsoram calitatea serviciilor, ca turistul e prost, si vine oricum, iar noi vom face un profit urias". Se pare ca nu este asa: Turistul NU e prost, si NU vine oricum.

Ar fi trebuit sa gindeasca altfel: "Hai sa crestem, in fiecare an, calitatea serviciilor, iar preturile, in masura in care e posibil, sa le lasam asa cum sint. Hai dupa aia sa ne extindem, sa crestem capacitatea de cazare, si vom avea in felul asta profit"

Se plinge unul din cei intervievati pentru articol ca nu da STATUL cu insecticid ca sa nu mai fie insecte in gradina lui.. pai, daca asteapta totul mura in gura de la stat... sad.gif Ar trebui sa dea el cu insecticid.

Eu am fost acum ~2 ani la mare, si a fost atit de nasol incit m-am jurat ca nu mai merg citiva ani pe litoralul romanesc, pina se vor rezolva problemele.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 21 Jul 2006, 13:25
Post #2


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




true sleep.gif


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Jul 2006, 13:42
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.921
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Da perfect adevarat, singura problema este ca......in momentul de fata litoralul este ocupat 90%.........

Perfect adevarat ca in alte tari sunt conditii mult mai bune.....dar vad ca si la noi este plin....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 21 Jul 2006, 13:44
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Hai sa privim lucrurile altfel: destul de multi oameni au inceput sa castige suficienti bani cat sa-i faca mai pretentiosi si care vor servicii mai de calitate. E firesc sa fie asa. Am vazut insa pe litoral, anul acesta, o gramada de oameni care preferau sa-si serveasca sotia cu bere din sticla de plastic tinuta in apa marii sa fie mai rece decat sa dea 25000 pe un pahar de bere rece de la dozator sau care isi hraneau copiii cu paine si branza la masa de pranz. Am vazut Mamaia intr-o zi cu vant si nor (adica nu era de plaja), la ora pranzului aleea mare spre Cazinou era plina de oameni care se plimbau, DAR TERASELE ERAU GOALE! Am cautat inghetata de pepene galben dar tot ce am gasit era automatul cu "vanilie", "ciocolata" sau "asortata" la 10000 cornetu'. Singurii care ar fi putut avea ceva mai de soi, stergeau de zor vitrina goala cu Clin. Probabil ca asteptau sa vina mai multa lume sa ceara ca sa se aprovizioneze...
Una din explicatiile privind "prabusirea" litoralului romanesc ar putea fi saracia oamenilor care, chiar daca vin buluc nu sunt dispusi sa cheltuiasca prea mult.
Am fost la o vestita terasa din Costinesti (aia vopsita cu verde si galben), Alfred parca ii zicea, impreuna cu neste parteneri straini si la sfarsitul mesei (vreo 5 milioane) le-am cerut factura si chitanta pe firma. S-au c*cat pe ei o ora sa mi-o faca: nu merge calculatorul, nu e sefa, e sefa da' nu are stampila, nu ne amenintati cu garda financiara ca nu ne pasa, noi ii cunoastem mai bine etc. Strainezii zambeau straniu-politicos si cred ca orice spot publicitar pe tema turismului romanesc ii va face sa verse, ca astia sunt mai sensibili la stomac decat noi...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Patefon
post 21 Jul 2006, 13:58
Post #5


Membru gajait


Group: Members
Posts: 90
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Va astept sa bem o bere la Albena de la 31 iulie pana in 12 august.



--------------------
Seat New Leon 2006 Sport - B-#######-11/8
Cu stima,
Patefon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 21 Jul 2006, 14:07
Post #6


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




"Tinarul, intilnit de noi in parcarea hotelului, nu are nici 20 de ani si rolul lui e acela de a-i ajuta pe musafiri sa-si duca bagajele in camera. Doi turisti straini coboara dintr-o masina scumpa si se pregatesc sa intre in hotel. Marius sare sa le deschida usa, nu inainte de a le arunca o privire smechereasca, parca de compatimire."


Compatimire? Ha ha ha.....cred ca privirea aluia exprima cu totul altceva...in fine.....nu combat restul dar aici e literatura....


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 21 Jul 2006, 14:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




QUOTE(cj98czh @ 21 Jul 2006, 14:42)
Da perfect adevarat, singura problema este ca......in momentul de fata litoralul este ocupat 90%.........

Pai normal, in Bulgaria nu mai sunt locuri libere, asa ca daca vrei la mare nu ai decat sa mergi la noi.
Iar asta cu 90% stiam ca e in weekend, ai ceva surse ca sa vedem si noi unde e 90% ?


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thegodsglory
post 21 Jul 2006, 14:32
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 31 December 04
From: B




QUOTE(vijelie @ 21 Jul 2006, 14:44)
Am fost la o vestita terasa din Costinesti (aia vopsita cu verde si galben), Alfred parca ii zicea[...]

Saptamana trecuta am fost cu sotia la Costinesti si am mancat la alfred. in comparatie cu alte localuri, alfred mi-a parut chiar decent (pentru o pizzarie). poate e doar o impresie, dar am observat ca toate localurile din costinestiul 'vechi' au ramas la acelasi nivel (prafuit), in timp ce partea de nord, proaspat construita, are o alta atmosfera, mai civilizata.


--------------------
dacia 1310 alb-ruginiu :) - b14
it's a feature, not a bug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 21 Jul 2006, 14:42
Post #9


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Saptamana viitoare plec la Bulgari pentru al doilea an consecutiv.

Nu se compara cu jegul de la noi.
La aceiasi bani (sau mai putini!) ai parte de cu totul alte servicii.
Ex:
Hotel Britania, Eforie Nord, 4* cu numele doar, cu camere mici si mobilier naspa, 180RON.
Un hotel de 3*+ din Nisipurile de Aur, renovat acum 2 ani, 110RON.

La noi mai ma duc doar un WE in Costinesti sau la Portita. Nu merita altceva.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 21 Jul 2006, 14:46
Post #10


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(thegodsglory @ 21 Jul 2006, 15:32)
...alfred mi-a parut chiar decent (pentru o pizzarie)...
*


Chiar este decent in comparatie cu celelalte epave socialiste, dar m-a deranjat caracterul evazionist-agresiv manifestat de personal la solicitarea clientilor de a obtine UN ACT OBLIGATORIU.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zvasti
post 21 Jul 2006, 15:08
Post #11


Cititor In Stele Si Cafea


Group: Members
Posts: 106
Joined: 17 September 05
From: Arad




scuze pentru off-topic dar "alfred" asta nu era Albert? cat despre conditiile de pe litoral,depinde si de ce astepti sa primesti. Cerintele turistului cresc odata cu varsta. La 16 ani mergeam cu stopul pana in Vama (din ar),stateam pe plaja si beam de la alimentara.era important ca sunt la mare. Dupa bac vroiam s-o facem lata cu prietenii asa ca ne lipeam de discoteci si baruri uitand de conditiile de cazare. La 23 deja fac cu nervii daca aud de cazare la "casute" si dus cu apa "aproape calda". Ce sa mai zic de ai mei care daca nu stau in Neptun sau Mamaia mai bine raman acasa. oricum, pana vor fi conditii acceptabile in conformitate cu preturile de pe litoral cred ca ajung bunic. bine ca mai traieste "white horse-ul" rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 Rosu Passion
Fie Pita Cat De Rea,Nu-i Mancare Ca Fasolea
"Roman, deci STELIST"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 21 Jul 2006, 15:17
Post #12


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(zvasti @ 21 Jul 2006, 16:08)
scuze pentru off-topic dar "alfred" asta nu era Albert? cat despre conditiile de pe litoral,depinde si de ce astepti sa primesti.
*

Alfred, Albert, tot aia...
Daca castigam banii ciordind prin autobuze sau vanzand faina pe post de droguri la fraieri, nu as fi cerut acte. Dar se pare ca astfel de clienti isi doreste litoralul rromanes, pardon, romanesc...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abram_burel
post 21 Jul 2006, 16:00
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 24 September 04




Din ce perspectiva vorbiti de "prabusire"?
La noi la mare gasesti de toate pentru toti. Doar campania celor ce stiu (da sunt si d-astia) sa faca bani din turism trambiteaza sus si tare ca cel mai bine e... afara.
Sant o mana de firme private care baga bani la greu in publicitate pro-externa si o ignoranta totala din partea celor care ar trebui sa se ocupe de promovarea turismului autohton. Chestiile astea doua au dus la "prabusire".
Ca unii au ramas... pe vechi? E adevarat, dar cine va pune sa va duceti acolo?
Alge pe plaja? Pai, in mare traiesc si d-astea. Ori va credeti in Laguna Blue? Alea e filme smile.gif Sau poate ati uitat ca si pe acolo sunt... rechini (fiecare cu rechinii lor biggrin.gif )
Sau poate preferati o vacanta pe... stanci (Grecia) sau sub bombite (Turcia)?
In ceea ce priveste Bulgaria, duceti-va nene! De pe vremea lui Ceasca jinduiam dupa ei. Si acum ne miram ca ne-au luat-o inainte. Ajutati-i sa fie si mai inainte. C-asa-i romanul, sa dea cu mucii in fasolea proprie, ca-i mai frumoasa capra vecinului si de ce sa moara, ca doar are 4 tzatze si poate ne alegem si noi cu ceva. Urmatoarea etapa va fi proclamarea muntelui Vitosa drept paradis montan si declararea Orientalilor, Meridionalilor si Apusenilor drept campii sterpe.


--------------------
Dacia Nova GTi 1999
Parerea mea... stiti cum e... maxima!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thegodsglory
post 21 Jul 2006, 18:10
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 31 December 04
From: B




QUOTE(abram_burel @ 21 Jul 2006, 17:00)
Din ce perspectiva vorbiti de "prabusire"?

AI dreptate, 'prabusire' e un termen relativ. A ramas pe loc, asa e.
ghinionu; nostru ca bulgarii s-au dezvoltat, fie si pe banii nemtilor...
Nu ne vindem tara!


--------------------
dacia 1310 alb-ruginiu :) - b14
it's a feature, not a bug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Puiu Tabara
post 21 Jul 2006, 18:33
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 04
From: Oradea, Timisoara




Oare chiar ii ghinion??? M-as mira. Dupa parerea mea e spiritul si "inventivitatea" romaneasca care spera sa se imbogateasca peste noapte sau dintr-un sezon (sau mai multe). Asta vara am fost la Vama Veche, ce m-a bulversat cel mai tare e afacerea infloritoare cu wc-uri pe plaja, asa de bine le merge afacerea de-a ajuns sa-mi ceara bani la toaleta chiar si-n Constanta la pompa de benzina Moll.
Si atunci te miri de celelalte marsavii??
Te miri ca nu te "calca" turisti?? Noi nu stim decat profit cat mai iute si pe orice cale.


--------------------
dacia logan ambition - bh-04-yek
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 21 Jul 2006, 19:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




am fost la hotel california in jupiter de pe 9 pana pe 14 luna asta si pot sa spun ca a fost ok,piscina proprie(dar plateai sezlongul 50 000 / zi, mare magarie),bar terasa si restaurant ,plus o echipa de animatori care orgizau diverse concursuri pe parcursul zilei cu diverse premii
cazarea a fost 1400 000 /noapte si 1600 000 incepand cu 15 (oricum nu am platit cazarea si masa pt ca am fost cu prietena care avea niste cursuri de la electrica)
hotelul era proaspat renovat si facut in graba si cel mai probabil cu personal necalificat.camera dubla de ~20 m2 cu tot cu toaleta si dotari la fel ca la orice alt hotel de 3*
dupa impresia care mi-a lasat-o desi am petrecut o saptamana de vis e ca daca te duci pe banii tai in concediu e mai avantajos sa te duci la bulgari,si la ei 3* chiar sunt 3* la asta la care am fost eu 2,5 cu indulgenta as oferi,oricum a fost placut si chiar il recomand daca aveti de gand sa va faceti vacanta pe litoralul nostru


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSaiLor
post 21 Jul 2006, 20:28
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 6 April 04
From: Constanta




Parerea mea e ca daca vrei sa vii la mare pentru mare.... e ok la noi. Sunt conditii pentru toate buzunarele. Daca vrei sa te spatgi in figuri ca ai in camera de hotel broderie de aur la draperii si maneruyl de la veceu e din platina ... aici e alta treaba. Inseamna ca nu ai venit pentru mare .. ai venit sa ai unde cheltui banii.
Litoralul nu e la pamant. E cum a fost in fiecare an si cum o sa fie inca multi ani de aici in colo. Pretentiile in schimb sunt cu totul altele de la an la an.

Nu inteleg de ce tot se agita lumea ca la bulgari e mai bine, ca se duce lumea numai acolo. E economie de piata. Fiecare e liber sa isi cheltuie banii unde vrea el, pe ce vrea el ... si sa aiba ce standarde de viata vrea el.


--------------------
Audi A4 1.9 TDI Clio 1.5 dCi - CT - 0123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Jul 2006, 20:32
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Din partea mea sa mergeti toti la Bulgari, sau in Grecia, Turcia, etc, mai mult loc pentru mine la mare la noi..in august de 3 ani la rand la Costinesti & Eforie Nord, pur si simplu nu ai unde intinde cearceaful..asa plin e..asa ca "prabusitul" asta e fictiune..asa stim noi romanii sa ne facem antireclama.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 21 Jul 2006, 22:35
Post #19


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(abram_burel @ 21 Jul 2006, 17:00)
In ceea ce priveste Bulgaria, duceti-va nene! De pe vremea lui Ceasca jinduiam dupa ei. Si acum ne miram ca ne-au luat-o inainte. Ajutati-i sa fie si mai inainte. C-asa-i romanul, sa dea cu mucii in fasolea proprie,
*

Ultima data am fost la mare acum 2-3 ani. Iata ce am constatat:

- Oriunde am mincat la restaurant, am avut probleme mari cu burta. Din 9 zile, vreo 7 am mers din WC in WC! Ti se pare normal?

- Personal la restaurante foarte obraznic, nu dadea restul corect, etc.

- Plajele erau majoritatea foarte murdare, unele chiar cu cioburi. Plaja, plina de alge si de meduze. Asta se poate rezolva, dar nimeni nu se ocupa.

- Preturi astronomice. In Bulgaria e mai ieftin, iar in Grecia, cu tot cu transportul, pretul e doar cu putin mai mare.

- Singurele locuri mai civilizate (si stiu pentru ca am fost in aproape toate statiunile, pentru ca am cautat cu disperare un loc in care marea sa nu fie plina de alge) erau Mamaia si Olimp, asta probabil pentru ca la Mamaia era taxa de intrare.. acum taxa de intrare nu mai e, asa ca nu stiu ce s-a intimplat.


Cred ca singurul lucru care ar putea rezolva problemele ar fi sa nu mai vina turisti o perioada, sau turistii sa nu mai apeleze la restaurante si hoteluri unde conditiile sint nasoale iar preturile sint foarte mari.

Atunci proprietarii hotelurilor, restaurantelor, etc, si-ar primi un dus rece binemeritat, si ar fi obligati sa faca ceva ca sa atraga clientii. Ar intelege (sper) ca nu isi pot bate joc de clienti SI sa aiba profit in acelasi timp.

E legea pietei - iti bati joc de clienti - clientii nu mai apeleaza la serviciile tale. Ce e asa de greu de inteles?

This post has been edited by Vlad Georgescu: 21 Jul 2006, 22:36


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 21 Jul 2006, 23:05
Post #20


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




@abram_burel

Bravo , in sfarsit cineva care gandeste romaneste ! smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 21 Jul 2006, 23:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




"Din partea mea sa mergeti toti la Bulgari, sau in Grecia, Turcia, etc, mai mult loc pentru mine la mare la noi..in august de 3 ani la rand la Costinesti & Eforie Nord, pur si simplu nu ai unde intinde cearceaful..asa plin e..asa ca "prabusitul" asta e fictiune..asa stim noi romanii sa ne facem antireclama."

Ok. Tu esti de parere ca la noi e frumos si la bulgari e nasol... e opinia ta si o respect.

Eu fost in Bulgaria cu prietena intre 8 si 15.07 la un minihotel de 3*.
Cu toate cheltuielile pe care le-am avut (benzina, asigurari, carte verde cazare, mancare, muzee, aqua park, taxe vama, etc) am cheltuit impreuna 700 eur in conditiile in care in 6 din cele 8 zile la pranz si seara am mancat la terasa unui restaurant de 4 stele (adevarate)... unde cea mai scumpa masa ne-a costat pe amandoi echivalentul a 70 Ron.
Masa a constat in 2 supe, 2 felul doi (specialitatea casei, cea mai scumpa mancare din meniu - 10 leva portia), 2 deserturi, 2 cappucino, o bere, un suc si bineinteles 10% bacsis.
Spunem si mie unde maninci in Romania 2 persoane cu 700.000?
Apropo de bere... un Amstel era 1.55 leva, aprox 3 Ron (la restaurant de 4*).


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RamsesII
post 21 Jul 2006, 23:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




In cazul asta, romanii isi merita soarta.

LE: Pt ca se pare ca am postat aproape simulta, raspunsul nu se refera la postul de mai sus ci la cel anteprecedent smile.gif

This post has been edited by RamsesII: 21 Jul 2006, 23:15


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_42_jim
post 22 Jul 2006, 00:29
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 May 06




Nu inghesuiala de pe plaja arata cat de bine merge turismul romanesc, ci cat cheltuie cei de pe plaja. Asa cum Dacia a supravietuit 'jde ani si continua bine merci pt. ca exista destui oameni dispusi sa faca compromisuri, asa si litoralul romanesc va exista cu hotelurile comuniste inca 'jde ani de acum incolo. Eu sunt innebunit dupa litoralul romanesc, avem de departe cele mai frumoase fete de pe plajele europene si nisip f. bun. Dar cand stau cu fumul de tigara in nas desi as vrea sa inspir adanc aer sarat, cand ma intreb cum naiba poate puti a transpiratie vecinul de pres cand apa e la doi pasi, cand fi-mea in varsta de doi ani se joaca in nisip numai cu mucuri de tigara, ambalaje si repeta mecanic expresii "colorate" auzite din toate directiile, cand vad ce ramane seara pe nisip dupa ce pleaca "turistul", incep sa ma gandesc cat m-ar costa sa vad si concurenta. Nu stiu daca la Albena romanii nostri scuipa soreatza pe jos.

Oricum, constat cu regret ca romanii au in sange dorinta de imbogatire cat mai rapida, speculativ, fara prea multa munca. Exact cum ii parodiau Catavencii pe ospatarii care faceau protestau: dupa ce le-au luat pielea turistilor atatia ani golindu-le buzunarele, am ajuns sa ne permitem numai vacante in straintate. Suntem prea saraci sa ne permitem lucuri proaste.

Eu, personal, m-am saturat de adaosul de 91% pe care-l practica restaurantele, scris marunt la sfarsitul meniului si pe care-l aflu cu uimire numai cand vine nota umflata, de comisionale caselor de schimb valutar scrise pe balamaua usii etc. Vreau sa mananc linistit fara sa studiez meniul ca pe un test de inteligenta, vreau sa las actele si telefonul pe plaja si sa le gasesc tot acolo cand vin din apa, VREAU SA MA RELAXEZ nu sa stau mereu in garda.

Anul asa incerc Kusadasi, 4 stele all included. Costa cat 3 stele romanesti (vai de ele...). Daca la anul voi mai avea bani, voi proceda la fel. Este felul meu de a protesta fata de mitocania romaneasca a hotelierilor si turistilor, pana cand majoritatea lor vor invata ca trebuie sa puna osul la munca cinstita (primii) si sa-si tina cojile de seminte in cornete (secunzii).


--------------------
-- -- -- - --
Chrysler Sebring LX
Laguna II 1.8i Lux Privilege
s.a.m.d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 22 Jul 2006, 01:08
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Apropo de bagaje... in Bulgaria am avut curajul dupa 2 zile sa lasam toate bagajele pe plaja si sa intram amandoi in apa... in Romania nu cred ca aveam curaj... dar de... acolo in afara de a-ti lua banii pe sezlong... mai faceau si altceva...


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RamsesII
post 22 Jul 2006, 01:09
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 23 September 05




b_42_jim, nu cred ca puteai sintetiza mai bine sentimentele pe care un om normal le incearca atunci cand ajunge pe litoralul nostru.

Dar ca sa te contrazic, da, romanii la Albena ar scuipa pe jos. Eventual seminte. Pe ritmuri de manele. Date mai incet, dar...

Din pacate, simt ca situatia de pe litoral se va pastra inca vreo 10-20 ani. Pana cand nu vom mai fi saraci.

As fi curios ce s-ar intampla daca locurile de cazare de pe litoral ar fi ocupate 50%.
In mod sigur la anul ar fi mai bine. In schimb, hotelierii, dupa ce 2 luni de zile s-au plans de lipsa turistilor, acum au hotelurile ocupate 100%. Asa ca daca anul asta a mers pana la urma, de ce hotia si nesimtirea n-ar merge si la anul?


--------------------
Renault Megane / Skoda Octavia II
Estate 1.5 Dci 80CP / 1.9 TDI 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 23 Jul 2006, 02:19
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




B_42_jim, ai expus foarte bine peisajul ce-l asteapta pe turistul roman de rand pe litoral.
Dar iti vine sa crezi ce parere au onoratii investitori?
QUOTE
„turistul roman a devenit sofisticat si pretentios”


Am impresia ca o buna parte din 'investitorii' astia sunt cei ce au hoteluri ampsalate in zone balneare (de ex. Tusnad).
Aici vin batrani cu bilete subventionate de stat.
Ei, acesti "investitori" isi trateaza clientii in ultimul hal. Daca nu le dau de mancare, tot aia.
Bietul pensionar, in loc sa faca scandal, mai bine se duce la alimentara si isi cumpara un pachet de biscuiti.
Batranii nu sunt pretentiosi, mai ales ca au intiparita mentalitatea comunista: "Comentezi? Cum te numesti? Vezi ca la anul stai acasa".


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristirenault
post 23 Jul 2006, 08:14
Post #27


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 321
Joined: 22 July 06
From: pingo-pongo




litoralul romanesc nu s-a prabusit , este ocupat aproape de maxim , am venit alaltaieri de acolo .
sunt 2 categorii de turisti , in prima categorie intra cei care nu au chef sa mearga prea multi km pana in Bg si sunt obisnuiti cu litoralul de la noi iar cea de-a doua... le-a luat locul clasicilor clienti de pe Litorar si e compusa din tzarani , tzigani & Co , nivelul de cultura s-a prabusit , dugheneala din Mamaia e la nivel maxim si tot asa , manele , manele, manele , suntem un popor de tzigani , probabil multi dintre noi nu vor mai face greseala sa mai mearga in Ro la anul , nu am auzit nicaieri un house, hip-hop , rock , muzica clasica-usoara sau populara romaneasca originala , numai tziganeala... ce draq sa caute strainii la noi pe litoral , sa dea iar de aia care ii fac la buzunare la ei in tzara?
Sunt uimit de cat de multi romani asculta manele , ne-am pierdut identitatea romaneasca si am luat-o pe cea tziganeasca , ne meritam soarta si nu meritam sa intram in Europa , nivelul serviciilor pe Litoral este egal cu zero si totul se face la taraba , in strada , exact asa cum le place tziganilor...
Nu am nimic cu tziganii , mi se par chiar haiosi dar acolo in mediul lor si nu peste tot , sa-i vad ca ei dau tonul la melodie... pacat ca pana si tziganii isi pierd din identitate si s-a dus draq chestii de genul Shatra...


--------------------
Renault Megane Coupe 1998 2.0 16v - RO 007 EUM
sa stie toata lumea,am40%warn si tind spre nu stiu cate catralioane la%.Am reusit sa imi cresc cota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_42_jim
post 23 Jul 2006, 13:09
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 May 06




QUOTE(cristirenault @ 23 Jul 2006, 09:14)
litoralul romanesc nu s-a prabusit , este ocupat aproape de maxim , am venit alaltaieri de acolo .
  sunt 2 categorii de turisti , in prima categorie intra cei care nu au chef sa mearga prea multi km pana in Bg si sunt obisnuiti cu litoralul de la noi iar cea de-a doua... le-a luat locul clasicilor clienti de pe Litorar si e compusa din tzarani , tzigani & Co
*



Trist. Culmea e ca si inainte de 89 veneau cam aceleasi categorii, dar fiecare isi vedea de presul lui. Cine a vazut Nea Marin Miliardar isi aminteste de imaginile din '70 cand plajele erau realmente ticsite si musteau de straini. Desi sunt mai tanar, am prins si eu vremurile alea in care ma rataceam de fiecare data cand ieseam din apa fiindca nu mai stiam unde-mi era presul.

Acum insa... nu neaparat tiganii sunt de vina, ci exacerbarea golaniei. Aceasta "stare de a fi" este practicata de toate categoriile sociale, definite dupa marimea venitului: saraci si bogati. In schimb, s-ar putea inca sa mai supravietuiasca un oarecare bun simt printre cei cu studii, cu toate ca au aparut si aici "doctorii" facuti peste noapte la universitati de renume cum ar fi cele din Caracal, Tg. Jiu etc. si care se vor mai nou si exponentii intelectualitatii romanesti. Cred ca mai multa educatie primesc generatiile de tineri iesiti la munca prin vestul Europei, acolo n-au de ales si trebuie sa se conformeze, iar cand vin inapoi deja au cativa ani in spate in care si-au format reflexul de a duce hartia la cos si de a-si inghiti scuipatul.


--------------------
-- -- -- - --
Chrysler Sebring LX
Laguna II 1.8i Lux Privilege
s.a.m.d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 23 Jul 2006, 14:46
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




"""b_42_jim Postat 23 Jul 2006, 14:09""" Cand eram copil si pionier in tabara la Navodari cantam cat ma tineau plamanii:Noi in anul 2000/Cand nu vom mai fi copii/Vom face ce-am visat candva."""Trist"""

ROMANIE!!!
Ce-ai ajuns???
Haide si da-mi un raspuns!!!
Sunt o tara de tarani
Prost crescuti si mitocani
Si ai saraci si ai cu bani.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 24 Jul 2006, 00:28
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu am fost niciodata in Bulgaria...nici nu sunt curios sa o vizitez. Am fost prin alte parti, dar acolo n-am ajuns.

De ce prefera romanii sa se duca in Bulgaria ?

Dupa parerea mea...din mai multe motive. In Romania preturile cam ridicate, serviciile cam scazute in raport cu preturile. Dar nu asta e problema noastra. Romanii oricum nu stiu pe ce dau banii...si nici sa aprecieze daca un lucru isi merita banii sau nu. Cum fac economii ca sa se duca seara in Bamboo, sau arunca 2000 euro pe un Revelion la Poiana Brasov...asa pot sa faca economii si sa arunce banii pe un sejur pe Litoralul Romanesc.

Ideea e urmatoare...acum cativa ani...toata lumea Neptun, Neptun !! Dupa aia s-au razgandit...Mamaia !! De ce ? Pai acolo e la moda sa te duci.
Asa si cu Bulgaria....Acum e la moda Bulgaria, numai fraierii raman in Romania.
Suna bine cand ii povestesti vecinului ca ai fost in Bulgaria, in timp ce el a stat in Neptun, cum suna la fel de bine cand iti faci Revelionul la Poiana Brasov, in loc sa stai acasa.
Inca nu a auzit toata lumea de St. Moritz sau Tirol, urmeaza...dupa aia o sa plangem si Carpatii.

In afara de astea...ar mai fi si dorinta de a descoperi si alte meleaguri, dar, sunt convins ca nu o au multi.

This post has been edited by andu911: 24 Jul 2006, 00:34


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 09:34
Forum Renault