DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Biodiesel - de unde il cumparam?

Alydor
post 20 Sep 2006, 09:15
Post #1


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Am vazut de curand la TV un reportaj cum ca ar exista in romania si statii de biodiesel pe la firmele particulare. Pretul de vanzare al motorinei biodiesel este de 2.3-2.4 Ron / litru fata de 3.4-3.7 Ron/ litru fata de cea normala. Intrebarea mea este daca stie cineva de existenta unor asemenea statii care sa si vanda...

Suma respectelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 20 Sep 2006, 19:40
Post #2


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.526
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Cu părere de rău..., dar biodiesel-ul nu este ceva specific Logan-ului, așa că subiectul se mută la Diverse.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Sep 2006, 20:04
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.493
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Gasisem la un moment o firma romaneasca care importa instalatii pentru producerea de Biodiesel (de la 200l/sarja pana la 8000l/sarja). Habar n-am daca au si clienti.
La stiri am vazut o ferma care alimenta motoarele tractoarelor cu ulei (direct, fara transesterificare).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosad
post 21 Sep 2006, 05:16
Post #4


service advice


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 August 05




Despre biodiesel pot sa-ti spun ca Mercedes interzice cu desavarsire folosirea acestui combustibil .


--------------------
dacia solenza - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Sep 2006, 07:09
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Pentru Logan Dci vrei biodiese? blink.gif nu-i prevad motorului o viata prea lunga si frumoasa, plus ca pierzi garantia probabil. Intreaba la VC si convinge-te.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 21 Sep 2006, 08:08
Post #6


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Am intrebat la VC si iata raspunsul....

"Dacia nu a efectuat studii privind utilizarea tipului de carburant mentionat in mesajul transmis de dumneavoastra pe produsul Dacia Logan Diesel
1,5 DCI."


Deci nu stiu... I-am intrebat daca folosesc acest carburant daca pierd garantia si au evitat raspunsul....


Suma respectelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 21 Sep 2006, 08:14
Post #7


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.526
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Pentru amatorii de biodiesel, motoarele franțuzești moderne, common-rail, gen dCi și HDi sunt compatibile doar cu B5 sau B10, adică proporția de biodiesel să fie de 5, respectiv 10%. Renault și PSA nu garantează că motorul va funcționa normal cu mai mult biodiesel.
Și asta pentru că în toată Europa, producătorii de motorină sunt obligați să amestece 5 sau 10% biodiesel în motorina de la pompe. Lucru care se întâmplă de ceva timp și în România.
Cu timpul, proporția de biodiesel la pompă va crește, destul de lent însă, pentru că nu toți producătorii de motoare fac din start motoare și sisteme de alimentare cu combustibil care să suporte o proporție mare de biodiesel, din cauza faptului că biodeselul se comportă ca un agent coroziv asupra a tot ce este din plastic și cauciuc netratat.

Veți avea mai mult succes cu biodieselul la motoarele de generație mai vechi, cu injecție indirectă, cu cameră de ardere, dar și acolo trebuie să vă asigurați că toate piesele de plastic și cauciuc care intră în contact cu combustibilul nu reacționează cu biodieselul.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Sep 2006, 08:18
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




In proportie de 5-10 % nu are rost sa te mai complici, trebuie sa faci foarte multi km sa se simta la buzunar.

Biodiesel-ul in Romania exista, si se foloseste la lucrarile agricole/ motoarele diesel vechi, chiar este subventionat de stat pentru agricultura.

LA un Aro cu motor de Brasov de exemplu, sau la un tractor, combina etc, merge perfect in proportie de 100 %, dar la motoarele moderne..le omori.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 22 Sep 2006, 09:53
Post #9


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




argoane sigur merge la aro?smile.gif ca am facut rost si de ulei de transfomator;D si nou;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 17:45
Forum Renault