DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tetiere

Hippo
post 28 May 2007, 11:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 November 06




Salutare tuturor!

Actualmente sunt posesorul unei "doamne" din 1975. Dupa cum cunoasteti, aceste modele nu erau prevazute cu tetiere pentru scaunele din fata.
Din motive care privesc siguranta, si de ce nu confortul personal, vreau sa-mi motez tetiere. Stiu ca in urma cu ceva timp se gaseau tetiere care se puteau prinde pe scaunele din fata cu un fel de clema metalica (in forma de U).
Se mai gasesc astfel de tetiere, sau trebuie sa merg prin talciocuri si/sau ateliere de dezmembrari?

Da, stiu... o alta varianta ar fi inlocuirea scaunelor cu altele deja prevazute cu tetiere... Eventual, imi puteti spune un pret orientativ?

Reclama eliminata de moderatori - se plateste

This post has been edited by argon: 29 May 2007, 14:08


--------------------
Dacia 1300 1975 - TM 11 GPC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 1 Jun 2007, 11:28
Post #2


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




din cate stiu eu 1975 are scaune patrate, nu prea ai cum sa montezi tetiere, recomand schimbarea scaunelor cu model CN3-CN4


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex 23
post 19 Jun 2007, 12:35
Post #3


Dacia 1300, cea mai buna alegere!!


Group: Members
Posts: 1.436
Joined: 2 October 06
From: Drumul Taberei




Mai bine l-ati ajuta pe cel care a deschis topicul asta cu niste sfaturi, nu sa comentati o pagina ceea ce am spus eu! Fiecare e liber sa faca ce vrea la masina lui, eu ca sa nu mai schimb scaunele am facut lucru asta ce e asa de greu de inteles! Nu merg la test-crush cu masina ca sa vad la ce greutate forta sunt supuse tetierele!


--------------------
Dacia 1300/1310/1410 1972/1972/1982/1990/1991/1992 KXI WRB YJM DOZ PMC MRD - 8-B 4746/8-B 7768
Dacia 1300, cea mai buna alegere!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 19 Jun 2007, 12:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Pai ce sfaturi ai vrea?
1. schimbare de scaune cu unele care au deja montura pentru tetiere
2. montare de suporti din aia externi, de care tot el spune; nu se mai gasesc, eventual prin tirguri, pe la vreun batrin. Astea doua le sugereaza chiar el.
3. demontare scaune, extras fetele de pe ele, sa ramina scheletul, apoi pe schelet montati suporti manufacturati. In magazinele de piese auto se gaseau piesele din plastic (niste tevi cu capace) prin care culiseaza tetierele. Luate 4 bucati apoi pe schelet sudate doua bucati din teaza la cote potrivite incit acele terminale din plastic sa completeze montajul.
Acea demontare de tapiterie si restul cred ca va costa destul de mult; "merita" numai daca vrei pastrarea scaunelor "de frantuzoaica".

A, ca final, solutia ta am sters-o, ca si comentariile pe mariginea ei. Aia nu e solutie de dat la altii.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th September 2024 - 21:22
Forum Renault