DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achizitionare SuperNova

johny_bravo006
post 7 Jun 2010, 20:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 December 09




Salutare tuturor! Vreau sa imi vand vechea dacie si sa imi iau o SuperNova. Ce ziceti se merita? Vreau sa aiba pana in 70.000 max 80.000 km si sa coste cel mult 7000 ron. Dupa tot ce am citit aici am vazut ca principalele probleme sunt apa, rugina si scartaielile, dar am vazut ca sunt si remedii. Se merita sa fac o astfel de investitie? Mentionez ca vreau sa o tin vreo 5 ani adica vreo 60.000 km poate 70.000.
Vreau pareri ale posesorilor , cati km. aveti ce ati schimbat pana acum si daca sunteti multumiti de ea.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort - XX 05 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 7 Jun 2010, 20:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




eu sunt multumit de ea cutie -motor perfecte ,tabla e asa -asa depinde si decum ai grija de ea eu de exemplu am probleme ff mici cu tabla . .ce sa zci este buna ,fuge bine ,comsum mic , daca ii schimbi comsumabile la timp si de calitate nu o sa ai probleme deloc cu ea ! bafta in continuare si asteptam sa ne prezinti si noua masina pe care o vei lua !


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 7 Jun 2010, 20:41
Post #3


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




@johny dar ce s-a intamplat?? ai deschis topic pe sectiunea logan cum ca ai vrea un astfel de model. dupa ce ti s-au dat niste indicatii ai zis ca loganul este varza, si ca iti iei solenza. acum ai ajuns la supernova. sa proorocesc eu ca acest topic se va termina cu tine spunand ca vrei nova ca este mai aerodinamica, ca se aseaza mai bine pe sosea s ca nu rugineste la fel??


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Jun 2010, 20:56
Post #4


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu cred ca vrea dacia 1100 biggrin.gif ce naiba ai sa mai scadem din preferinte i ai recomand , motor pe spate e de reno fuge bine fara probleme la tabla .
Daca aveam motorul de sn si cutia plus o caroserie de 1100 pe ia le puneam tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 7 Jun 2010, 21:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Hm, pe 06 iunie era convins ca ia Solenza (avand in vedere ca s-a hotarat pe trei se adevereste zicerea aia cu minunea care dureaza 3 zile). Cred ca pe 10 trece la nova, slider... Eu ii urez sa se hotarasca si sa aleaga o masina de care va fi multumit.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny_bravo006
post 7 Jun 2010, 22:24
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 December 09




djasu82 si slider2 voi chiar SUFERITI smile.gif) ...e porblema voastra ce masina imi iau eu?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort - XX 05 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 8 Jun 2010, 09:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




cel mai tare topic:))
johny_bravo006 daca ai bani de logan ia-ti logan, nu se compata loganu cu DSN nici la bani da nici la confort, dotari si calitatea unor piese.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 8 Jun 2010, 10:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Iti spun sincer, dute si ia orice dar dacie sa nu fie.
Succes..


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco_blondu
post 8 Jun 2010, 10:58
Post #9


Blondu'


Group: Members
Posts: 816
Joined: 6 September 09




beton supernova:D....

This post has been edited by coco_blondu: 8 Jun 2010, 10:59


--------------------
Dacia Supernova 2001/ confort - B -X X - X X X
Blondu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Jun 2010, 11:40
Post #10


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




In primul rand ar trebui sa te decizi sigur ce buget ai si ce masina ti-ai dori. Din ce am vazut pe forum, prima oara ai vrut solenza, si ti s-a parut prea scumpa la intretinere, apoi ai deschis topic ca vrei logan si ti s-a parut o masina prea varza si lipsita de confort in comparatie cu un golf cu 200.000 km in bord.

Pai sincer sa fiu, nu avem ce sfaturi sa iti dam. Este clar ca super nova care este sub solenza si logan, nu iti va satisface niciodata nevoile.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 8 Jun 2010, 12:03
Post #11


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




e o sn albastra la piata progresu.cred ca e clima.vrea 1700 pe ea.are si jante biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Jun 2010, 12:32
Post #12


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Lui i s-a parut varza solenza si loganul, cu siguranta nu o sa ii placa super nova.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny_bravo006
post 8 Jun 2010, 12:59
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 December 09




Nu va mai bagati seama aiurea daca nu scrieti la SUBIECT.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort - XX 05 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Jun 2010, 13:18
Post #14


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu se baga nimeni aiurea. Dar ce sfaturi poti sa ii dai unui om care zice ca ar vrea o super nova, dar in acelasi timp este de parare ca solenza si logan sunt varza...? Imi lipseste mie ceva....? Din punctul meu de vedere, discutiile sunt de prisos.

Ca sa nu zici ca nu te ajuta nimeni, super nova este o masina destul de ieftina, cu piese ieftine, dar care are din fabrica multe probleme, care in timp s-au extins si s-au mutiplicat. Putem enumera rugina, tabla proasta, troncanelile, piesele de proasta calitate ...

In caz ca ai de gand sa cumperi una, am facut o lista mai demult pe forum, cu ce trebuie verificat...

QUOTE
1. verifica oalele spate portbagaj, MAI ALES sub mocheta care le acopera ( de preferat scoaterea mochetei pentru o mai buna vizualizare)
2. de verificat chederul parbrizului spate , mai ales partea de jos, pentru urme de rugina provenite de la eventualele scurgeri de apa, de care au avut parte multe dintre ele.
3. de verificat partea drepta fata (pasager - sub torpedou), pentru eventualele urme de antigel provenite de la calorifer spart + lichidul de racire daca se afla la nivelul corespunzator, multi care au caloriferul spart uita sa complecteze inainte de a aduce clientii sa vada masina.
4.de verificat lufturile de la usi, mai ales partea dreapta care e predispusa infiltrarii apei.
5. de verificat usile cum se inchid si daca colturile usilor (toate 4) lovesc partea de sus a aripii (valabil pentru usile spate) si coltul fata al usilor din spate (valabil pentru usile din fata)
6. de verificat cum se inchide hayonul, daca are joc sau nu.
7. de verificat daca masina a fost implicata in accidente( se verifica lufturile dintre aripi-usi / usi-usi,etc)
8. de verificat proiectoarele, multe s-au spart si au ruginit din cauza apei.
9. de verificat toate becurile de pe masina... avarii, ceata, marsalier, proiectoare, in special stopul de pe eleron (daca are), care de obicei nu functioneaza din cauza contactelor imperfecte
10. se verifica de rugina capetele amortizoarelor, in special cele spate, predispuse la rugina.
11. se verifica macaralele geamurilor prin actionarea lor (toate 4 usi)
12. de verificat sinele scaunelor. multe au ruginit si nu mai culiseaza deloc
13. de verificat MOCHETA din interior, in special cea din fata, ma refer de verificat daca este USCATA. Mai exact se scoate presul de cauciuc si se palpeaza mocheta.
14 de verificat lufturile la toate aripile, usile, capota, hayon, asta pentru a vedea daca este la "linie" si sa nu fi fost lovita, aripi/ usi schimbate, sau alte piese.
15. de verificat ceasurile de pe bord, kilometraj, turometru, benzina, daca functioneaza corect, si de verificat daca este posibil iluminarea ceasurilor din bord si functionalitatea martorilor + becurile din consola centrala si butoanele amplasate in bord (ceata fata, ceata spate, deschidere usi, dezaburire si avarii ( nu mai stiu sigur daca are bec pozitie in el din fabrica..)
16 de verificat tabla de sub bancheta spate. Daca a "luat apa" prin portbagaj sau usile din spate, atunci cu siguranta are urme de rugina.
17. de verificat compartimentul motor, eventuale urme de fusta fata schimbata, grila schimbata, tevi ac mutate.
18. de verificat instalatia de racire (ac) + treptele 1,2,3.
19 de verificat rotita de directionare a fluxului de aer ( picioare, parbriz, aeratoare bord)
20. de verificat reglajul farurilor prin rotirea rotitei din dreapta ceasurilor. Se poate parca masina in fata unui perete, se actioneaza rotita, apoi se urmareste daca cele 2 fascicule de lumina coboara respectiv urca in acelasi timp.
21. de verificat roata de rezerva si sistemul de prindere al acesteia. Coarba are in capatul celalalt un fel de "+" care se introduce in suportul special aflat in interiorul portbagajului spre bara.
22. de verificat inchiderea centralizata, inchiderea din cheie a usilor fata + hayon.
23. de verificat alarma si senzorii de prezenta. Se lasa un geam deschis, se armeaza si dupa 1-2 minute se baga mana in masina, ar trebui sa urle.... la fel si cu usile.... se armeaza alarma, si dupa 2 minute se descuie usile fata dreapta si stanga + hayon pentru a verifica daca functioneaza.
24. De verificat actionarea incuietorilor cu ajutorul cheii. Ambele usi fata (daca si cea din dreapta are incuietoare) + incuietoarea busonului de la rezervor + incuietoarea de la hayon.
25. Din fabrica masina primeste 2 chei. De verificat daca ambele chei sunt in regula, respectiv functioneaza inchiderea/deschiderea alarmei + inchiderii din fabrica de pe ele (chei), doar daca este cazul, anume masina este prevazuta cu alarma si inchidere.
26. de verificat uleiul. Sa nu fie negricios. Asta ar insemna ca nu a fost schimbat la timp si in timp pot aparea alte defectiuni din cauza neexploatarii corecte a motorului.


Gasesti o super nova clima cu 1500-1800 de euro. De preferat a se cumpara una din ultimul lot, adica din 2003, pentru ca are tabla mai buna, si plasticele ceva mai calitative.

Spor !


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny_bravo006
post 8 Jun 2010, 19:48
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 December 09




Maskatule ms pt mesaj [n-am zis ca solenza e varza ci doar de Frigider(logan)].Tu de cand si Srn tau?

8 Jun 2010, 19:52:
Hacker de ce zici sa nu imi iau dacie? tu ce masina ai acum?

This post has been edited by johny_bravo006: 8 Jun 2010, 19:52


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort - XX 05 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 8 Jun 2010, 21:50
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




pai de ce nu te uiti la profilul lui?
are o dacie 1310 si o supernova si la fel(probabil) ca tine si ca mine a facut prostia sa treaca de la 1310 la supernova:)), nu ma intelege gresit ie o masina cat de cat bunicica da eu am dat 100 mil acu 4 ani si dupa ce am luat-o mi-a fost ciuda de ce nu am mai putut strage niste bani plus o rata la banca care pe acuma era acoperita si luam un logan nou nout, motivele ar fi rugina, piese ieftine da rele dpdv al calitati, lipsa de confort la volan, mici nimicuri cu apa care peste tot poate sa intre in masina, multe probleme cu cheile/uce(schimbarea lor costa ceva),
vrei sa iti iei dacie ai doar 1000 1500 euro ia sn ai peste 3000 ia logan(nu lua fara aer conditionat) dar sti toate astea de pe sectiunea logan unde ai pus aceleasi intrebari, nu mai aburi in stanga si dreapta ca loganu i frigider si nu are forme si ca nu are aerodanimicitate si ca nu arata bine, spre cutia asta de chibrituri adica dsn arata de 10 ori mai bine si alt confort il ai la volan.
ce vrei tu sa ai aerodinamicitate nu stiu la ce iti tre faci curse cu masina si vrei sa prinzi 250km/h, nu inteleg? l
daca ai citit cam tot forumul asta inseamna ca ti-ai facut o ideie cam despre cei vb, asa ca nu mai intreba in stanga si in dreapta cine ce are tot care intram aci avem daci, si ne plangem la fel ca majoritatea care intra pe un forum ca daca nu ai probleme cu masina nu intri sa vezi ce se mai scrie, de cateva zile urmaresc forumul la ford(ma bate gandu la un ford focus 2) si acolo sunt multi care se plang de multe chesti , si la motor si cu greierasi prin masina si cu clancanit la ambriaj, tot feleu de probleme, cine intra pe un forum in 90% din cazuri are probleme cu msina nu intra doar sa spuna cat de bine i merge masina.
daca vrei dsn fi atent la toti pasi care ti ia explicat mascatu si verifica masina de 3 ori pana sa dai banu, daca iei dsn o sa iti para rau de asta iti garantez.
bafta


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Jun 2010, 08:15
Post #17


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(johny_bravo006 @ 8 Jun 2010, 20:48)
Maskatule ms pt mesaj [n-am zis ca solenza e varza ci doar de Frigider(logan)].Tu de cand si Srn tau?
*


De aproape 2 ani, am dat pe ea 8.000 ron si pana acum am mai bagat in ea 3.000 ron dupa cum am scris si aici. Dar sunt constient ca nu puteam sa imi iau alta masina cu banii astia, care sa aiba km putini si o cutie + un motor destul de reusit. Poate ca imi luam o gazela din 1900 toamna cu 250.000 km in bord sau alte cosciuge cu km multi.

Dupa mine, este o masina buna, care are costuri de intretinere destul de mici, excepand pretul catorva piese care este destul de piperat in comparatie cu pretul actual al masinii, cum ar fi planetare, ax volan, caseta directie, etc.

Dupa cum spuneam, cel mai bun sfat, daca cumperi dsn, cumpara un dsn din 2003, maxim 50-60 mii km (gasesti mai greu dar merita), si sa fie cu ac, chiar daca dsn nu exceleaza la acest capitol, nu ar fi rau sa il ai.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Jun 2010, 09:48
Post #18


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Maskatu @ 9 Jun 2010, 09:15)
chiar daca dsn nu exceleaza la acest capitol, nu ar fi rau sa il ai.
*


Ei, izolate bine conductele, titirisit pe la cutia neagră, "freon" cât trebuie și "proaspăt" și e destul de bine cu a/c-ul și la DSN.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Jun 2010, 09:55
Post #19


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am izolat si tevile, si interiorul masinii (plafon, usi, podea, portbagaj) si nu am simtit vreo diferenta majora. Inca nu am umblat in cutia neagra sa fac o mica curatenie si sa o izolez dar am in plan asta...

spor


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny_bravo006
post 9 Jun 2010, 14:27
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 December 09




Dupa ce am mai citit pe aici pe forum nu prea se merita sa iau o Srn ca vad ca are cam multe minusuri...dar alta alternativa nu am la banii astia doar ceva opel model mai vechi....
M-am uitat ieri pe un topic si am vazut niste Srn-uri cu rugina la oale mai multa decat am au la Break-ul meu din '93. aaaa..si mie nu imi intra apa deloc in masina nici macar 1 strop fata de dsn...parca nu imi vine sa cred ca intra asa multa apa la Srn mellow.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort - XX 05 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Jun 2010, 14:30
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Intra destula apa . Daca aveai bani de logan de ce nu cumperi ceva strain sh? smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny_bravo006
post 9 Jun 2010, 14:40
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 December 09




Pai aveam...da' acum nu mai am.Imi ajung doar de o Dsn.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort - XX 05 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 9 Jun 2010, 14:46
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Eu te incurajez spunandu-ti ca eu pana acum nu am avut niciodata probleme cu infiltrarea apei in masina,nici cu recunoasterea cheilor,nici cu rugina.E drept ca masina sta mai mult in garaj si are 52000km.
E strict opinia mea ca faci o alegere buna daca gasesti una bine intretinuta,cu km sub 60000 si A/C,la preturile destul de mici la care se vand acum.Succes!


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Jun 2010, 14:49
Post #24


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(johny_bravo006 @ 7 Jun 2010, 23:24)
djasu82 si slider2 voi chiar SUFERITI smile.gif) ...e porblema voastra ce masina imi iau eu?
*


e na suferim de caldura biggrin.gif eu cred ca topicul asta l-ai facut la vrajeala la fel ca si pe celelalte sectiuni ale forumului.
Iati tico ca e mai bun decat toate.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 9 Jun 2010, 15:03
Post #25


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(johny_bravo006 @ 9 Jun 2010, 14:27)
Dupa ce am mai citit pe aici pe forum nu prea se merita sa iau o Srn ca vad ca are cam multe minusuri...
*



eu si pault v-am zis... radmasa.gif


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 10 Jun 2010, 21:27
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Pai cum sa iti intre apa daca o tii in garaj. Ia laso tu afara cand ploua torential si daca nu iti intra apa eu ti-o cumpar la pret dublu. Spun asta ca stiu sigur ca nu am cum sa pierd pariul.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 10 Jun 2010, 21:30
Post #27


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




johny_bravo, fara suparare, cel mai varza de aici esti tu


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny_bravo006
post 11 Jun 2010, 17:39
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 December 09




Bulldog da-ti foc ma...s-au macar aruncate-n Dunare, fa asa cum iti zic eu ca e cel mai bine. wink.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort - XX 05 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 11 Jun 2010, 17:55
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Ti-o dau pe a mea cu 5500 lei. Are motor nou, rulat 5000 de km. Merge bine.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 11 Jun 2010, 18:26
Post #30


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




s-ar putea sa nu-ti raspunda curand...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 00:21
Forum Renault