DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Atestat pentru marfa, Trebuie atestat daca masina nu e incarcata?

julian_www
post 14 Sep 2007, 12:20
Post #1


Julian


Group: Members
Posts: 43
Joined: 27 August 07
From: Bucuresti




Art.66. - (1) Atestatul profesional este obligatoriu pentru conducatorul autovehiculului care efectueaza transport de marfuri periculoase, transport public de persoane, transport în cont propriu de persoane cu microbuze si autobuze, transporturi agabaritice, precum si pentru autovehiculele de transport marfa cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone, care circula în trafic intern si international.


Am si eu o intrebare: Daca masina (camion, duba, etc) nu are incarcatura se poate conduce fara acel atestat? Mie asa mi se pare ca reiese din paragraful de mai sus. Atata timp cat ai permis valabil pentru categoria in care se incadreaza vehicolul, ar trebui sa te poti deplasa gol fara acel atestat.
Intreb pentru ca am permic B,C,E si am ocazia sa ma mai plimb din cand in cand cu TIR-ul,nu stiu daca e legal insa fara acel atestat, chiar daca n-are incarcatura. Daca are cineva un raspuns il rog sa posteze.


--------------------
Renault Symbol II 2008/Privilege/ 1.5 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 15 Sep 2007, 22:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




raspunsul cred ca se regaseste in articolul postat de tine:

QUOTE(julian_www @ 14 Sep 2007, 13:20)
Art.66. - (1) Atestatul profesional este obligatoriu pentru conducatorul autovehiculului ......................precum si pentru autovehiculele de transport marfa cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone, care circula în trafic intern si international.
*




eu inteleg articolul asta asa:
-daca ai vehicul de marfa cu masa maxima autorizata mai mare de 3.5 tone, iti tebuie atestat, indiferent ce faci cu vehiculul
-daca ai vehicul mai mic (sub 3.5 tone), dar efectuezi "transport de marfuri periculoase, transport public de persoane, transport în cont propriu de persoane cu microbuze si autobuze, transporturi agabaritice", iarasi iti trebuie atestat (chiar daca mijlocul de transport era un Tico sau alta masina mica)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 00:37
Forum Renault