DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Clauzele contractului CASCO de la RCI Leasing, Daca ai daune totale, cat recuperezi?

Speedo_24
post 28 Apr 2006, 15:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 April 06




Salut,
Am si eu o intrebare pentru cineva (daca stiti, sper sa nu fi patit voi personal ph34r.gif ) daca ai daune totale (furt/distrugere/etc..) si iti despagubeste CASCO (cazul Tiriac) cat isi opreste firma RCI Leasing? Sunt hoti sau foarte hoti? sleep.gif


Merci

This post has been edited by Speedo_24: 28 Apr 2006, 15:06


--------------------
DACIA Logan 1.5dCi 2005 - Bucuresti
ne schimbam masina!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rapture
post 30 Apr 2006, 15:41
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 10 November 05




Loganul meu este in leasing prin RCI, am avut un accident iar valoarea reparatiei a costat 5000 ron. Cei de la RCI mi-au spus ca nu am de platit nimic catre ei iar CASCO (Tiriac) la fel, nici un leu pt. reintregire asigurare. Cica se reintregeste automat pt. accidentele din 2006. In schimb pentru o aripa usor lovita in 2005 si reparata in 2006 trebuie sa platesc cativa euro dar mi-au spus sa nu imi fac griji caci masina este in continuare asigurata full si o sa platesc cand ma vor contacta ei.


--------------------
Peugeot 407 1.8E - -
PGO 407 1.8E
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedo_24
post 1 May 2006, 09:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 April 06




QUOTE(rapture @ 30 Apr 2006, 16:41)
Loganul meu este in leasing prin RCI, am avut un accident iar valoarea reparatiei a costat 5000 ron. Cei de la RCI mi-au spus ca nu am de platit nimic catre ei iar CASCO (Tiriac) la fel, nici un leu pt. reintregire asigurare. Cica se reintregeste automat pt. accidentele din 2006. In schimb pentru o aripa usor lovita in 2005 si reparata in 2006 trebuie sa platesc cativa euro dar mi-au spus sa nu imi fac griji caci masina este in continuare asigurata full si o sa platesc cand ma vor contacta ei.
*



Si nu esti obligat ca in anul in care te-au despagubit cu 5000Ron sa iti maresti CASCO cu valoarea de 5000Ron pt ca restul anului sa ai acelasi prag de asigurare?

PS. Poti plati tu separat RCA (tot la Tiriac) ? Eu am masina pe persoana fizica si RCA-ul pe persoana juridica (adica platit de RCI Leasing) cu TVA-ul ajunge mai mare cu 100%

This post has been edited by Speedo_24: 1 May 2006, 09:17


--------------------
DACIA Logan 1.5dCi 2005 - Bucuresti
ne schimbam masina!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 2 May 2006, 11:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




De ce nu le dai tu un telefon? Suni frumos la call center-ul lor si iti vor face leg. cu Risc si Dauna unde te lamuresc aia in leg. cu asigurarea. Iar hoti nu prea au cum sa fie cat timp ai un contract clar cu ei. Art 9 din contr. cred ca ar trebui sa te lamureasca in leg. cu dauna totala.
In leg cu RCA-ul. Il poti plati tu separat dar, trebuie sa faci o adresa catre ei in care sa specifici asta ca sa nu ti-l factureze automat. Multi il platesc separat fara sa anunte soc. de leasing si se trezesc cu RCA-ul pe factura. Tu esti persoana fizica dar proprietarul masinii este RCI (esti doar utilizator pana la sf contr.), d'aia platesti RCA pe pers. juridica.

This post has been edited by Chrome: 2 May 2006, 11:32


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 May 2006, 16:19
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(Speedo_24 @ 28 Apr 2006, 16:05)
Salut,
Am si eu o intrebare pentru cineva (daca stiti, sper sa nu fi patit voi personal  ph34r.gif ) daca ai daune totale (furt/distrugere/etc..) si iti despagubeste CASCO (cazul Tiriac) cat isi opreste firma RCI Leasing? Sunt hoti sau foarte hoti?  sleep.gif
Merci
*



Domnu' pune ceva la cale? rolleyes.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedo_24
post 2 May 2006, 16:29
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 April 06




Ma gandeam sa o las pe un deal, sa nu trag frana de mana , sa cada in prapastie si asa imi cumpar un Opel S.H. smile.gif. Ce zici? merge?
Serios acum, chiar nu stie numeni nimic? sunt atatea masini care s-au zdrobit in trafic si au primit daune totale. nici una nu era prin leasing la RCI?


--------------------
DACIA Logan 1.5dCi 2005 - Bucuresti
ne schimbam masina!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedo_24
post 2 May 2006, 16:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 April 06




QUOTE(Chrome @ 2 May 2006, 12:29)
De ce nu le dai tu un telefon? Suni frumos la call center-ul lor si iti vor face leg. cu Risc si Dauna unde te lamuresc aia in leg. cu asigurarea. Iar hoti nu prea au cum sa fie cat timp ai un contract clar cu ei. Art 9 din contr. cred ca ar trebui sa te lamureasca in leg. cu dauna totala.
In leg cu RCA-ul. Il poti plati tu separat dar, trebuie sa faci o adresa catre ei in care sa specifici asta ca sa nu ti-l factureze automat. Multi il platesc separat fara sa anunte soc. de leasing si se trezesc cu RCA-ul pe factura. Tu esti persoana fizica dar proprietarul masinii este RCI (esti doar utilizator pana la sf contr.), d'aia platesti RCA pe pers. juridica.
*


Salut,
Spune in contract ca RCI incaseaza banii din CASCO, apoi calculeaza cati bani i se cuvin clientului (cel care si-a stricat Loganul). Deci cum calculeaza ei?


--------------------
DACIA Logan 1.5dCi 2005 - Bucuresti
ne schimbam masina!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 May 2006, 16:39
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai or fi decontand... dar numai daca are in rezervor benzina din aia... speciala, de card...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliusss
post 19 Oct 2011, 16:44
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 28 February 05
From: pitesti




ei...cum a fost? s-au ai platit in continuare? si eu tot la rci leasing am masina


--------------------
dacia logan 1.5 dci 2008 - AG 30 AIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 13:00
Forum Renault